Červený Jetel – léčivý dar z našich luk..

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nejen pro čmeláky a motýly, ale také pro nás lidi je Jetel výtečnou potravou. Jetel má zároveň léčivé vlastnosti, které ocení zejména ženy. Připravte si z něj lahodný salát, nebo si ho usušte a pijte v podobě zdravého čaje. Právě nastala jeho sezóna tak se můžete vypravit na sběr tohoto zázraku.

Co sbírat?

Vzhledem k tomu, že jetel luční u nás roste v podstatě úplně všude a kvete od května do září, může si udělat vlastní zásobu na pozdější dobu. Léčivá je celá nadzemní část rostliny, ale sbírají se především květy, ovšem jenom ty, které jsou plně rozkvetlé a očividně zdravé; když květenství jetele začne zasychat a hnědnout, není už vhodné ke sklizni. Květy z rostliny uštipujeme spolu s několika přilehlými lístky a v tenké vrstvě je pak sušíme ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 stupňů Celsia. Pro skladování volíme uzavíratelnou nádobu, abychom suchou drogu chránili před vlhkem. A mimochodem – nemusíme sbírat pouze květy, listy jetele se dají upravit jako špenát, posypat jimi můžeme chléb s máslem nebo pomazánkou, přidat je můžeme do salátů a tak dále. Vyzkoušet můžete i jetelový chléb, který dodnes jako tradiční pochoutku pečou v Irsku.

Pomocník při zažívacích obtížích

Pokud trpíte na záněty trávicího traktu, častými průjmy, střevní kolikou v podstatě problémy se zažíváním, jetel byste měli mít vždy po ruce. Léčbu těchto zažívacích potíží musí pochopitelně doprovázet odpovídající dieta a zvýšený příjem tekutin – bylinné čaje obsahující jetel jsou však vhodná volba. Jetel kromě fytoestrogenů obsahuje jetel také třísloviny, glykosidy, flavonoidy, pryskyřice, silice, tanin a barviva. Vedle dezinfekčních účinků má bylina i detoxikační schopnosti, lidově řečeno: čistí krev, a právě proto se přidává do čisticích čajových směsí. Ty působí blahodárně na lymfatický systém a pomáhají s odstraňováním usazených toxinů; ulevit nám mohou také při revmatismu a dně. Kombinace dezinfekčních a detoxikačních účinků jetele se uplatňuje při léčbě respiračních onemocnění, jako jsou nachlazení, bronchitida, angína, chřipka a podobně.


Dar pro ženy v období klimateria

Období v životě ženy, které doprovází časté změny nálad, návaly horka, nespavost a další výkyvy rovnováhy. Pro zmírnění těchto obtíží existuje mnoho prostředků, ale mnohé ženy potvrzují, že po dlouhodobějším a pravidelném užívání čaje buď pouze z jetele, nebo směsí s jeho příměsí, se jim znatelně ulevilo a menopauzu a problémy s ní spojené snášely mnohem lépe. Mějte doma vždy zásobu této jedinečné byliny a pijte čaj z ní připravené pravidelně. Budete překvapeny jaké divy to s vámi udělá.

Výborný jetelový sirup

Máte rádi sladké? Pak nelitujte trochy námahy a nasbírejte si zhruba litr květů červeného jetele – pokud se vám mezi ně přimíchají i bílá kvítka jetele plazivého, nic se nestane, jeho účinky jsou přibližně stejné jako účinky jetele lučního. Umytý jetel zalijte přibližně stejným množstvím vody a povařte na mírném ohni, pak směs odstavte, nádobu zakryjte a nechte do druhého dne louhovat. Jetelový nálev přeceďte, květy vymačkejte, ať nic nepřijde nazmar a přiveďte k varu. Nakonec přidejte zhruba kilogram cukru, lepší a zdravější je třtinový, a bio citron nebo pomeranč nakrájený na tenké plátky i s kůrou. Vařte deset minut, sceďte a naplňte do lahví. Jetelový sirup, který můžete používat například na přelití palačinek místo drahého sirupu javorového, vydrží dlouho.
Jarní polévka

Jarní polévka


Jarní polévka je taková malá vitamínová bomba. A kromě toho je velmi dobrá.


Cuketové zelí

Cuketové zelí


Cuketové zelí je výbornou obměnou známého klasického zelí.


Jarní brokolicový salát

Jarní brokolicový salát


Jarní brokolicový salát chutná s čerstvým pečivem nebo nasucho opečenou topinkou.


Studený kuřecí salát

Studený kuřecí salát


Studený kuřecí salát podáváme především právě v horkých letních dnech.


Zapečená rajčata se špenátovou náplní

Zapečená rajčata se špenátovou náplní


Zapečená rajčata se špenátovou náplní podáváme například s opečeným toustovým chlebem.


Zapečené filé se špenátem

Zapečené filé se špenátem


Zapečené filé se špenátem je výborný oběd nebo večeře.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Červený Jetel – léčivý dar z našich luk.., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: Červený, jetel, léčivý, dar, našich, luk...

Kde najít informace×