Sezóna rebarbory se blíží. Kdy ji sbírat, a jaké dobroty z ní připravit?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Rostlina reveň vlnitá, která je známá především pod názvem rebarbora, je v zahradě poznat na první pohled. Její vzhled je trochu exotický, reveň zdobí velké listy připomínající lopuch a dlouhé řapíky, které mohou dorůst do pořádné výšky. Nakyslá chuť rebarbory je velmi zajímavou ingrediencí zejména při pečení moučníků. Čerstvé reveně si však můžeme užívat pouze na jaře. 

Doba, kdy je vhodné rebarboru sklízet, je přibližně od května do poloviny června.  Z rostliny, která se možná trochu překvapivě řadí mezi zeleninu, se sbírají pouze řapíky. Ty je třeba dále tepelně upravit, v syrovém stavu se totiž nejí. Proč? 

Zdravá a nebezpečná zároveň

Rebarbora byla do Evropy dovezena z Asie a než se její pěstování u nás rozšířilo, jednalo se o luxusní potravinu. Jako léčivo je reveň známá již několik tisíc let, ve východní medicíně se konzumuje pro posílení vitality a životní energie

Řapíky rebarbory obsahují vitamín B, kyselinu listovou, důležité minerály i vlákninu, která prospívá střevům. Najdeme v nich však také kyselinu šťavelovou, která představuje úskalí konzumace rostliny. Tato kyselina narušuje iontovou rovnováhu vápníku v těle, a proto by reveň neměli jíst lidé trpící onemocněním ledvin či močového měchýře. Listy rebarbory obsahují mnohem větší množství kyseliny šťavelové než řapíky, a proto se nekonzumují vůbec. 


Sběr a úprava

Z rebarbory trháme jen řapíky, které dorostly do výšky maximálně 50 cm, a jež rostou po obvodu rostliny. A je jedno, jestli mají žlutou, růžovou či načervenalou barvu. Z úrody trháme najednou vždy jen třetinu, abychom rostlinu příliš nezatížili. 

Po utržení z řapíků odřízneme tuhé konce, důkladně je omyjeme, spaříme teplou vodou a za pomoci nože z nich vytáhneme tuhá vlákna. Čím je řapík starší, tím jsou vlákna tužší. 

Dobroty z rebarbory

Asi nejznámější produkt z rebarbory je klasický drobenkový koláč. Velmi populární je i jeho anglická varianta - tzv. crumble, tedy koláč bez těsta. Ovoce stačí zasypat drobenkou, zapéct a pak ujídat lžičkou z misky. Reveň se dá například použít i jako netradiční náplň do buchet

Oblíbené jsou i rebarborové kompoty nebo čatní. Nakyslá rebarborová chuť je skvělým doplňkem například ke grilovanému masu. Díky zavařeninám si na ní lze pochutnávat i v zimním období. 



Výborný džem z jahod a rebarbory

Výborný džem z jahod a rebarbory


Zavařit rebarboru do džemu je skvělý způsob, jak ji uchovat pro pozdější konzumaci.


Rebarborový koláč

Rebarborový koláč


Tenhle koláč se peče hlavně na jaře, kdy je sklizeň čerstvé rebarbory. Luxusní dezert, který potěsí milovníky této zeleniny.


Rebarborová limonáda

Rebarborová limonáda


Limonáda z rebarbory? Proč ne! Dodá tělu vitamíny, minerály a navíc skvěle chutná.


Polévka z jahod, zázvoru a rebarbory

Polévka z jahod, zázvoru a rebarbory


Tahle polévka je opravdu něco! Upoutá nejen zajímavou barvou, ale i mixem zajímavých chutí.


Rebarborový štrůdl

Rebarborový štrůdl


Reveň je vhodná i jako náplň do buchet a štrůdlů. Nakyslá chuť rebarbory skvěle zastoupí klasická jablka.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Sezóna rebarbory se blíží. Kdy ji sbírat, a jaké dobroty z ní připravit? , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: sezóna, rebarbory, blíží., kdy, sbírat,, jaké, dobroty, připravit?.

Kde najít informace



×