Sdílet:

Kávu, prosím

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Bez kávy si nelze snad ani představit den natož vylézt ráno z postele. Je to náš životabudič, který nás provází od dospívání po celý život. Devadesát procent populace ji miluje, ten zbytek bohužel nikdy nepozná tu opojnou chuť a z mého pohledu se „trápí“ na čajích. Považte, že by tento magický nápoj zmizel z povrchu zemského. Co bychom nabízeli návštěvě? Vždyť první otázka připadá právě na občerstvení a většinou očekáváme stejnou odpověď. Káva sbližuje, léčí, povzbuzuje a laská naše smysly.

Komu vděčíme za černý zázrak?

Původní podoba kávy vypadala k našemu údivu zcela jinak, než jsme zvyklí v dnešní době. Nebyla to horká černá tekutina v porcelánovém hrnečku. Původní obyvatelé Etiopie žvýkali kávová zrna ze stejného důvodu, jako my „užíváme“ kofein dnes. Již znali pozitivní, a hlavně povzbuzující účinky. Úplnou náhodou a nedopatřením se při požáru stal pro nás kýžený zázrak – první pražená zrna kávy. Tím se začal kávový příběh. Již začátkem 17. století se začínají do Evropy dostávat první zásilky kávy, kavárny se staly novým zázemím pro setkávání obchodníků i běžných milovníků horkého nápoje.

Óda na kávu


Černý zázrak nám chutná v mnoha podobách a variantách. Od klasické turecké kávy po rozpustnou, espresso, cappuccino, latte, káva s mnoha příchutěmi i bez kofeinu. Mnohdy je to až barbarství, co dokážeme s tak výtečným nápojem dokázat. Nasypat do něj nestoudné množství cukru, nebo udělat z kávy kalorickou bombu díky smetaně. Nechť ale každý dá svým chuťovým buňkám, co žádají. Doménou zdravého životního stylu se stala i zrnka zelené kávy. Jedná se o nepraženou kávu, která si zachovává své vitamíny a antioxidanty ve své ryzí čistotě. Dietářky jistě zpozorní, když se na etiketách uvádí, že doslova „pojídá“ tuk. Nechme na zdravém selském rozumu, jak může tento zelený zázrak fungovat.

Kolem a kolem

Již bylo vypracováno spousty studií, které prokazují ať už pozitivní, tak i negativí vliv na naše zdraví. Musíme se samozřejmě držet okřídleného přísloví „všeho s mírou“, tato mantra je téměř svatá. Kdo je soudný, nemůže se „předávkovat“. Nejznámější účinek kávy je samozřejmě ten, že Vás kofein lidově řečeno „postaví“ na nohy. Udrží Vás v bdělém stavu na dlouhou dobu, pokud potřebujete podat výkon v práci, nebo ve škole. Káva Vám zajistí přísun mnoha vitamínu a antioxidantů, denně tedy doplníte koktejl výživných látek do Vašeho těla. Posiluje celkově imunitu, srdce, cévy, dodává energii.

Jakou kávu si dáváte Vy?


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kávu, prosím, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Kávu, prosím.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: kávu,, prosím.

Kde najít informace×