Říjen – pouštění draků, změna času, Halloween, sázení stromů, podzimní prázdniny

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

A je to tady. Říjnem končí čas prosvětlovaný dlouhým slunečním svitem, brzy se stmívá jak světla ubývá, dny jsou kratší a chladnější. Ale některé dny jsou zase krásné tak, jak v jiném ročním období být nemohou. To když slunce rozzáří všechny ty barvy podzimního listí a ještě nás příjemně zahřeje na tváři. Když sklízíme jablka na zahrádkách, když si vypěstujeme tu největší dýni, když zasadíme další strom, tak jako každý rok, protože právě na podzim je na to vhodný čas. A navíc právě 20. října je mezinárodní den stromů. Svátek se rozšířil z Nebrasky, když jeden z osadníků začal v krajině, která byla původně beze stromů, stromy pěstovat a byl tak příkladem i pro ostatní. Brzy se tento zvyk rozšířil po celém světě.

Čas se nám vrátí do své původní středoevropské podoby v neděli 30. října, když si ve 3.00 posuneme ručičky na hodinkách zpátky na 2.00 a pospíme si o hodinu déle. I když je méně světla venku, ve svých domovech si můžeme ozvláštnit večer třeba tlumeným světlem svíček nebo hořícím krbem. Přecházíme na „teplejší“ jídla, ubylo jídel ze syrové osvěžující zeleniny, nastává čas na zapékané, pečené a smažené pokrmy. Jídla jsou hutnější, používáme hodně sezónní kořenovou zeleninu, vaříme husté a krémové polévky, více používáme „hřejivé“ koření.

Je nejvyšší čas na posílení imunity, aby nás neskolily všechny ty virózy či nachlazení. Bylinkové a ovocné čaje, horké nápoje, koktejly plné vitamínů. Trhy i obchody jsou plné jablek, hrušek, ořechů a kořenové zeleniny. Také nastal čas dýní. I když to není právě náš svátek, 30. října, kdy se slaví Halloween hlavně v anglicky mluvících zemích, i u nás si někteří vydlabeme svou dýni a strašidelné světýlko ozdobí náš dům. Ozdobíme si mísu s podzimním ovocem, upečeme jablečný závin nebo hruškový koláč. Uvaříme si dýňovou hustou a lahodnou polévku, posypeme ji opraženými dýňovými semínky a užíváme si večery společně s rodinami a přáteli. Z dýňových semínek si připravíme třeba domácí pesto a když nám nějaká zbudou, usušíme si je a uložíme na příští rok.


Koncem měsíce jsou podzimní prázdniny. Můžeme je využít k podzimním procházkám v přírodě. Bude-li pěkné počasí, nasbíráme si kaštany nebo šišky, natrháme větvičky s šípky a doma si z toho všeho vyrobíme podzimní dekorace. Bude-li vítr, co třeba jít pouštět s dětmi draka? I v říjnu si přece můžeme příjemně proteplit domov nebo si užít přírodu, která teď září hlavně oranžovou a vínovou barvou. Protože se už pomalu ukládá k zimnímu spánku.

Trochu dýňové inspirace:

Dýňový koláč

Dýňový koláč


Tak to je opravdu pochoutka. Uvařte si kávu čaj nebo kakao a pochutnejte si.


Dýňová polévka s chilli a smetanou

Dýňová polévka s chilli a smetanou


Hustá, jemná a báječně horká. Doplněná pečivem klidně nahradí celé jídlo.


Dýňové lívanečky

Dýňové lívanečky


S tekutým pravým včelím medem nebo s domácí zavařeninou. Lahůdka.


Špagety s dýňovou omáčkou a česnekem

Špagety s dýňovou omáčkou a česnekem


Pikantní varianta špaget, dejte si záležet na výběru sýra. Ten tomu dodá tu pravou chuť.


Pečená dýně a pesto z šalvěje a ricotty

Pečená dýně a pesto z šalvěje a ricotty


Jestli jste to ještě nezkusili, neváhejte. Chuť zkaramelizované dýně, kterou doplníme pikantním pestem, je totiž vynikající.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Říjen – pouštění draků, změna času, Halloween, sázení stromů, podzimní prázdniny, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×