Valentýn, aneb co o něm možná ještě nevíte
Svátek všech zamilovaných, tedy svatý Valentýn, který připadá na 14. února, jistě každý dobře zná. V našich končinách sice není tak rozšířený jako například v Americe, kde se o tomto svátku nejen pějí písně, ale i natáčejí filmy a televizní spoty, ovšem i tak ho valná většina párů v České republice slaví a připomíná si tento den svou lásku a to i přesto, že v naší zemi za svátek všech zamilovaných považujeme spíše 1. květen. Ať již tento svátek slavíte či nad ním ohrnujete nos, možná vás zaujme několik zajímavostí z historie tohoto svátku, o kterých jste možná doposud ani nevěděli.
Bičování mladých žen či tajné oddávání zamilovaných párů
K tomuto svátku, který je symbolem lásky, se vážou hned dvě skutečnosti. Tou první je domněnka, že má tento svátek své kořeny ve starověkém Římě, ve kterém se podle všeho měl vyvinout ze svátku svatého Lupercalia, který se slavil právě 14. února. Tento svátek měl za úkol takzvaně vyčistit dané město od všudypřítomného zla a s ním spojených zlých duchů a následně tak měl tímto způsobem zajistit danému městu zdraví a vitalitu na celý dlouhý rok. Uctívání tohoto svátku ovšem probíhalo velmi morbidně a to především tím, že se obětovala zvířata, z jejichž krve se potřel bič, kterým následně muži bičovali především mladé ženy. Také vám to zní tak moc láskyplně? Na základě této skutečnosti se tak lidé spíše přiklánějí druhé pověře, která se vztahuje do dob panování císaře Marka Aurelia Claudia, který zakazoval ve své říši sňatky, jelikož se obával toho, že by poté muži místo boje ve válce volili domácí pohodu a chtěli by zůstat doma se svými manželkami. Z tohoto důvodu tak kněz, který se jmenoval Valentýn, v tajnosti oddával čerstvě zamilované páry. Poté, co se to císař dozvěděl, dal Valentýna zajmout a zabít mučednickou smrtí. Ať tak či onak, jedno je jasné, a sice že byl tento svátek v pátém století papežem Gelasiem, prohlášen za svátek svatého Valentýna.
Valentýn a dobrá večer k sobě patří
I ti, kteří tvrdí, že tento svátek neslaví, rádi vezmou svou drahou polovičku právě v tento den na večeři. Aby také ne, především ženy tento svátek v jakémkoliv koutě země prostě milují a to i když to mnohdy nepřiznají. Na první máj, jak se svátku lásky v naší republice říká, má především generace našich maminek či babiček, velmi špatné vzpomínky a to především proto, že se tento den pojímal v dobách vlády komunismu, jako svátek práce. Co, ale především preferujete na svatého Valentýna vy? Večeři či raději kytici a bonboniéru?
Večeře versus dárek
Každý zamilovaný párek tento svátek pojímá po svém. Muži buď vezmou svou nejmilejší na večeři a zvolí opravdu lahodné menu, ve kterém bude třeba lahodná vepřová kotletka či tartar z lososa okořeněný zázvorem a k tomu sladký dezert ve tvaru srdce, ke kterému nebude rozhodně chybět ani lahev dobrého vína. Většina žen, ať již vlastnoručně sestavené a uvařené menu či to, které si vychutná, ve své oblíbené restauraci s partnerem jistě ocení. Oba dva ovšem rozhodně potěší i dáreček, kterým si osladí život. Co takhle ale tyto dvě věci spojit v jednu a užít si gastronomický či jiný zážitek na který budete mít vzpomínku v podobě milého prezentu? Že je to dobrý nápad? Tak ho uskutečněte a užijte si tento zamilovaný svátek a třeba poté ještě jednou v květnu, co vy na to? Muži také často svým protějškům kupují kytice, tudíž si květinářství mnou ruce anebo volí sladkosti či dokonce v mnohých případech i vkusné šperky. V každém případě ať je tento svátek komerční jak chce, páry ho zbožňují, protože si rádi připomínají, že se milují a na to je potřeba myslet a hlavně na to nikdy nezapomínat.