Mlsání bez výčitek: 5 tipů na zdravé a chutné svačinky

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nejen pro ty, co řeší nějaké to kilo navíc, přinášíme tipy na zdravé svačinky, které uspokojí žaludek i chuťové buňky. I když vsadíme na zdravý oběd a večeři, časové proluky mezi hlavními jídly často vyplňujeme tím, co se nám zrovna dostane pod ruku. Jde o to rychle zahnat hlad a získat energii, a tak se nabízí smlsnout si na něčem sladkém. Potom ale není divu, že se začne zvětšovat objem pasu a kila letí nahoru. Jak se s tím poprat? 

Ne každá sladkost musí nutně přistát jako tuk na břiše. Cukr má ve stravě své místo, ale jde o to, v jakém je množství. Podle odborníků by denní příjem sladkého neměl překročit deset procent celkového příjmu energie. Jak si poradit s chutí na sladké a přitom se neomezovat? 

Není sladké jako sladké

Užít si sladký pokrm bez výčitek není sci-fi! Jen je třeba hlídat obsah cukru a také tuku v potravině. Problém ale nastává ve chvíli, když se z občasného mlsání stane zlozvyk. Na cukru si strávník může vytvořit závislost a zbavit se jí není úplně snadné. Klíčem k úspěchu je disciplína a hledání alternativ k oblíbeným dobrotám.


Například smetanovou zmrzlinu lze nahradit chutným sorbetem, který je k postavě i zdraví mnohem přívětivější. I na čokoládě si můžeme bez výčitek pochutnat, pokud bude mít vysoký podíl kakaa. Touhu po sladkém pomůže zahnat i ovoce, sušené ovoce nebo třeba ořechy. 

5 tipů na zdravé svačinky


  1. Ořechy - v minulosti se tradovalo, že ořechy nejsou pro náš organismus příliš příznivé, protože obsahují vyšší obsah tuku. Dnešní výzkumy však ukazují, že kdo si pravidelně dopřává oříšky, posiluje srdce i činnost krevního oběhu. Vlašské ořechy, kešu, mandle, lískové ořechy i například ořechy makadamové, obsahují důležité minerální látky, které tělu prospívají. Ale! Nic se nemá přehánět, a proto je i tuto potravinu nutné konzumovat v jejím naturálním stavu (ne politou čokoládou či prosolenou), a v rozumném množství. 


  2. Sušené ovoce - také sušené ovoce bez přidaného cukru skvěle zažene touhu po sladkém, uspokojí chuťové buňky a nabudí dobrou náladu. Vhodné je volit variantu nesířeného ovoce, tedy bez obsahu konzervantu oxidu siřičitého, který nese označení E220 a zdraví příliš neprospívá.


  3. Hořká čokoláda - rozdíl mezi mléčnou a hořkou čokoládou je v obsahu cukru a kakaa. První jmenovaná chutná o něco lépe a může za to hlavně cukr, kterým je pořádně napěchovaná. Kvalitní hořká čokoláda disponuje vysokým podílem kakaa. To je bohaté na flavonoidy - antioxidanty, které pomáhají čistit tělo od škodlivých látek. Pojídáním hořké čokolády si navíc pozvednete náladu, a díky její intenzivní chuti, ji nebudete mít potřebu sníst celou tabulku. 


  4. Smoothies - nápoje z ovoce jsou vydatné a spolehlivě zaženou chuť na sladké. Nasypte do mixéru půlku banánu, trochu jahod, tvarohu, mléka nebo vody a přidejte ještě pár oříšků navrch. 


  5. Oříšková másla - jsou nyní velmi populární a na trhu je široký výběr nejrůznějších druhů. Nejedná se však o tradiční Nutellu, ale másla arašídová, mandlová, kešu apod., která jsou bez obsahu cukru. I zde platí, že záleží na snědeném množství, a proto do takových másel zanořte raději lžičku než lžíci.
Smoothie s ovesnými vločkami

Smoothie s ovesnými vločkami


Zdravá a vydatná snídaně nebo svačina, to je smoothie s ovocem. Když se navíc přidají vločky, zvýší se energetická hodnota nápoje a oddálí pocit hladu po jídle.


Oříškové müsli tyčinky

Oříškové müsli tyčinky


Tyčinky z ovoce, semínek a oříšků jsou ideální svačinou, kterou lze bez problémů zabalit i na cesty nebo do kanceláře.


Banánovo arašídové smoothie

Banánovo arašídové smoothie


Do smoothie lze přidat i celé arašídy nebo arašídové máslo. Vydatný nápoj co zasytí!


Sušené švestky

Sušené švestky


Nasušit si sezónní ovoce do zásoby se vyplatí. I v zimě si tak můžeme pochutnat například na švestkách, které dodají tělu minerály a podpoří činnost střev.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Mlsání bez výčitek: 5 tipů na zdravé a chutné svačinky, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: mlsání, bez, výčitek:, tipů, zdravé, chutné, svačinky.

Kde najít informace×