Jak si vybrat ten správný chléb?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Chléb, nebo hovorově chleba, je něco, co nás provází už od dětství celým našim životem. Je to potravina která vzniká pečením, a to minimálně z mouky a vody. Podle dalších přísad pak vzniká mnoho druhů a variant. Většina z nás si život bez chleba vůbec nedokáže představit. Takový „chleba s máslem“, který pro generaci našich babiček byl základem všech snídaní a většiny svačin, je i dnes pro nás ostatní pochoutkou. Dodnes chléb mnohdy výborně nahrazuje přílohu k některým jídlům, jako jsou třeba polévky, omáčky, guláše, pečená a grilovaná masa, uzeniny atd. Prostě bez chleba by to nejspíš nešlo. Ačkoliv dnes už jsou na trhu stovky různých jiných druhů pečiva, chleba bude nespíš věčný.

První chleba si tehdejší lovci a sběrači plodů upekli před 14 tisíci lety. Byl plochý a asi se od toho dnešního dost lišil, ale základ, mouka a voda, tam už byl. Dnes už bochník, nebo také pecen chleba, vypadá trochu jinak. Vnější, propečená, část se nazývá kůrka, vnitřní, pórovitá, střídka. Odkrojek z jednoho nebo druhého konce chleba je patka, příčně ukrojený plátek, bývá asi 1 cm široký, je krajíc nebo skýva.

Chleba je prostě chleba, ale i tohle klasické pečivo má už dnes tolik různých druhů a variant, že se v tom mnohdy těžko neorientujeme. Nejčastěji se peče z těsta z pšeničné mouky, protože ta obsahuje nejvíce lepku, které těstu dodává patřičnou pórovitost. Důležitou součástí těsta je droždí, které umožní jeho kynutí. Chleba se ale peče i z mouky žitné, ječmenné, ovesné, kukuřičné a také z několika druhů najednou.

Důležitý proces při pečení chleba je kvašení. Tím se dostává do těsta plyn, který způsobí jeho nadýchanost, lepší chuť a vůni. Kvašený chleba se peče nejčastěji. Nekvašený chléb, například arabský, nazývaný pita, se peče v ohni a má jiný tvar i chuť.


Tradiční evropský chleba se pekl z kvásku a pšeničné či žitné mouky. Má dobrou strukturu a také mnohem déle vydrží, než chleba pečený z droždí, z kypřícího prášku do pečení, nebo ze samokypřící mouky. Mnoho menších pekáren stále peče, nebo se vrací k pečení chleba z kvásku, ačkoliv při použití kvasnicového droždí těsto kyne spolehlivěji, pravidelněji a rychleji.

Nejčastější druhy chleba u nás jsou: pšenično-žitný, žitno-pšeničný, tmavý žitný chléb, celozrnný chléb, světlý pšeničný chléb, vícezrnný chléb apod. Záleží na druhu mouky, na jejím poměru ve směsích, na přidání jiných obilovin, nebo na tom, zda je upečený z celozrnné mouky. Také se peče chleba s různými neobvyklými přísadami, například chléb bramborový nebo cibulový. Je vždy dobré číst si etiketu se složením, protože například označení tmavý chléb, nemusí nutně znamenat že je pečený z celozrnné mouky, pouze byla při pečení použita barviva.

V roce 2021 byla u nás roční spotřeba chleba na jednu osobu asi 40 kg. V pekárnách se upeče kolem milionu bochníků denně. Také si spousta domácností dnes peče, alespoň občas, chleba doma, což není žádný problém. Také je to jedna z možností, jak si upéci dobrý chleba bez lepku. Můžete to zkusit i podle našich receptů.

 

 

Domácí chléb

Domácí chléb


Nejlepší je čerstvě vytažený z trouby. Nicméně ho nechte raději vychladnout.


Bezlepkový chleba

Bezlepkový chleba


Je vláčný díky přidaným bramborám, pochutnají si na něm samozřejmě nejen ti, co mají bezlepkovou dietu.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak si vybrat ten správný chléb?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak si vybrat ten správný chléb?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, vybrat, ten, správný, chléb?.

Kde najít informace



×