Víme jak a kdy solit v kuchyni?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Jídlo je nezbytností a pro většinu z nás i potěšením. Je důležité co jíme, jak kvalitní suroviny při přípravě jídla používáme a v neposlední řadě také to, jakým způsobem při vaření se surovinami nakládáme. Je totiž zřejmé, že spoustu svých potíží a nemocí si můžeme sami způsobit nevhodnou stravou.

Při vaření rozhodujeme především o způsobu úpravy surovin. Zda jde o tepelnou úpravu, nebo si připravujeme jídlo studené a ze syrových surovin. Ale stejně tak je důležité, jaké při tom použijeme koření, čím jídlo dochume, aby výsledná chuť odpovídala naším představám. A jde tudíž nejen o druh koření nebo jiné chuťové přísady, ale také o jeho množství, a o to, ve které fázi během vaření koření použijeme. A jde-li o tak důležitou součást mnoha receptů jako je sůl, měli bychom o něco znát.

Množství spotřeby soli se u každého liší, někdo solí hodně, někdo málo, někdo téměř vůbec. Přesvědčení, že nám přemíra soli škodí, je stále součástí studií a výzkumů a výsledky si leckdy odporují. Rozhodně stejně jako je to u cukru, je chuť na hodně slaná jídla do určité míry závislostí. Platí tedy i u soli pravidlo, že nic se nemá přehánět, automatické přisolování každého jídla na talíři je jedním ze zlozvyků, kterých bychom se měli zbavit.

Ale bez soli to nejde, jak je už i dětem notoricky známo. Takže solit jídlo je nutné, ale možná bychom měli také vědět, kdy je během vaření ten nejvhodnější okamžik přidat do jídla sůl.


Dvě zásady jsou tu určující. A to, že přidáme-li sůl do jídla hned zpočátku vaření, spojí se se surovinami a zvýrazní jejich chuť. Příklad je třeba vaření brambor, nebo těstovin. Při pozdějším solení se zvýší sice slanost celého pokrmu, ale už se slaná chuť nespojí s jednotlivými složkami pokrmu. Tím bychom se tedy měli při vaření řídit. Během vaření samozřejmě můžeme jídlo ochutnat a dosolit, jestliže nám připadá málo slané.

Pro nakládání, marinování, uzení, pro slané nálevy a podobně, jistě platí co se týče soli jiná, specifická pravidla.

Nejčastěji v kuchyni používáme kuchyňskou sůl. Na většině balení této základní soli najdeme i slovo „jodidovaná“. Protože nejsme přímořským státem, je nutné dodat našemu tělu důležitý jód jinými způsoby. Kromě mořských ryb, řas a některých sýrů, je to tedy i sůl. Krystalky soli mohou být jemné, hrubší, nebo mají tvar vloček. Ty vločkové a jemné lépe přilnou k potravinám a snadněji se s nimi spojí.

Jsou tu i speciální soli, s různými příchutěmi. Třeba Himalájská růžová sůl obsahuje železo, což se projeví i na její barvě. Známe také Havajskou černou sůl s aktivním uhlím. Tyto a i další speciální soli používáme většinou při dosolování jídel, hlavně pro efekt a jen velmi opatrně.

Přestože je sůl nad zlato, měli bychom s ní být opatrní. Ve spoustě průmyslově připravovaných jídlech které často kupujeme, je velké množství soli, u některých to ani netušíme. Měli bychom být opatrní například s uzeninami, slanými brambůrky, slanými oříšky. Rozhodně bychom je asi neměli konzumovat pravidelně. Mnoho kuchařů a kuchařek nahrazuje v některých jídlech sůl částečně bylinkami. Je to zdravé a s chutí jídla to dokáže zázraky.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Víme jak a kdy solit v kuchyni?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Víme jak a kdy solit v kuchyni?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: víme, jak, kdy, solit, kuchyni?.

Kde najít informace



×