Den svatého Patrika: zelený svátek, který láká nejen na pivo

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V Irsku, ve Velké Británii, ale i v některých dalších částech Evropy, a také za mořem, vycházejí 17. března do ulic davy lidí, aby oslavili Den svatého Patrika. I když se jedná o svátek irský, popularitu si získal i mezi neirskými národy. Prozradíme vám, jak den vznikl i jak si ho užít po českém způsobu.

Kdo byl Patrik?

Je jedním z patronů Irska a jeden z jeho hlavních světců. Svatý Patrik byl misionář a biskup, který se narodil ke konci 4. století našeho letopočtu. Stal se významným šiřitelem křesťanství v tehdy pohanském Irsku, a zato je dodnes uctíván.

Dle dostupných pramenů se Patrik narodil do římsko-britské rodiny, která byla křesťanská. Jako mladý byl unesený do Irska, kde našel cestu k Bohu. Po šesti letech se mu podařilo ze zajetí uprchnout a vrátit se domů, do římské Británie. Do Irska se však po čase navrátil, už jako misionář šířící "správnou" víru. Jeho konání vstoupilo do legend a oblibě se svatý Patrik těší dodnes. Popularizátor křesťanství zemřel 17. března, proto se v tento den slaví Den svatého Patrika.

Tradice, kterou drží katolíci, anglikáni i luteráni se oficiálně datuje od počátku 17. století. Oblibu si získala i proto, že se v tento den směla porušit postní omezení a lidé mohli jíst a pít jak se jim zlíbilo. Dnes je Den svatého Patrika v Irsku oficiálním svátkem.


Den, kdy vládne zelená

Oslavy svatého Patrika bývají bujaré. Konají se festivaly, průvody, koncerty, zpívá se, tančí a popíjí irské pivo. Den má i své oficiální barvy, kterým vládne zelená. Proč? Řešení není složité – Irsku se přezdívá díky jeho krajině zelený ostrov, odtud tedy ona oficiální barva. Nejen zelená však patří ke Dni svatého Patrika, zdatně jí sekundují i bílá s oranžovou, které také platí za oficiální barvy svátku. 

Tipy, jak den oslavit

Pokud se ve vašem městě koná nějaká akce k tomuto svátku, určitě se jí zúčastněte, protože se zaručeně nebudete nudit. Také irské hospody u nás mívají 17. března program a podávají zelené pivo. Stačí si obléct něco zeleného či oděv ozdobit čtyřlístkem, abyste zapadli do davu a vyrazit za zábavou.

A když chcete raději zůstat doma? Pak si uvařte některé z irských národních jídel, třeba dušené hovězí či jehněčí na zelenině nebo se v jídelníčku zaměřte na zelené potraviny. I ty jsou neodmyslitelnou součástí svátku. Co si připravit třeba brokolicovou polévku, fazolové lusky nebo růžičkovou kapustu? Tradici nepokazíte ani tím, když pokrmy ozdobíte naklíčenými semínky a čerstvými bylinkami.   

Irské dušené hovězí

Irské dušené hovězí


Je tradičním irským pokrmem. Dušené hovězí maso se spoustou zeleniny se hodí jako vydatný oběd i večeře.


Polévka z růžičkové kapusty

Polévka z růžičkové kapusty


Růžičková kapusta má hlavní sezonu v zimě, ale na čerstvé si můžete pochutnat ještě v březnu. Nejen že je růžičková kapusta napěchovaná vitamíny, ještě navíc skvěle chutná. Třeba v kombinaci s anglickou slaninou.


Smažené krokety z brokolice a brambor

Smažené krokety z brokolice a brambor


Tento recept je i pro ty, které této zelené zelenině příliš neholdují. Když ji zabalíte do trojobalu a osmažíte, bude chutnat všem.


Pomalu vařený irský guláš

Pomalu vařený irský guláš


Guláš je nejen českou klasikou. Dušené hovězí je velmi populární také v Irsku. Pomalý způsob přípravy zachová v mase živiny a poznat je to i na jeho struktuře a chuti.


Vepřové  kotlety na pivě

Vepřové kotlety na pivě


Pivo dodá pokrmům zajímavou chuť a použít se dá i k podlití vepřových kotlet, které skvěle chutnají například s opečenými bramborami.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Den svatého Patrika: zelený svátek, který láká nejen na pivo, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: den, svatého, patrika:, zelený, svátek,, který, láká, nejen, pivo.


×