Sdílet:

Vánočka recept

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Doba vaření120 minPočet porcí6 porcí

Každý rok pečeme nebo kupujeme vánočku jako tradici vánočních svátků. Bez sladké kynuté pletýnky s rozinkami posypané plátky mandlí by to pak nebylo ono. Vánočka je zkrátka symbolem Vánoc. Proč tomu tak je a jak vznikl tento lahodný zvyk? 

Vánočka – dávná historie

Dříve bychom na krásnou, pletenou vánočku nenarazili. Původní tvar byl spíše podobný dnešnímu bochníku chleba. První dochované písemné zmínky tomto o sladkém vánočním pečivu se dochovaly až ze 16. století. V té době ji pekli pouze zkušení mistři pekaři a v domácnostech se objevovaly až od 18. století.

Vánočka – mnoho názvů, jedna podoba

My jej známe především jako vánočku, ale v minulosti se jí říkávalo calta. V některých krajích se můžeme setkat s ceplíkem, žemlou, pletenicí, nebo štruclou. Může mít spoustu nejrůznějších jmen, ale pořád je to stará dobrá vánočka. 

Vánočka – magické pečivo

V dávných dobách považovali vánočku za posvátný pokrm. Její příprava si žádala určité rituály, které bylo nutné striktně dodržovat. Když hospodyňka sladké pečivo pekla, byla při tom nucena nevydat ani hlásku. Děti se kolem nesměly shlukovat, ani skotačit, protože by hrozilo, že sladká dobrota nevykyne. Neštěstí mělo potkat domácnost, v níž se vánočka nepodařila a spálila se, nebo byla popraskaná. 

Vánočka – zapomenuté zvyky

Že se vánočka podává na štědrý večer už dnes moc lidí neřeší. K dostání je po celý rok a většina z nás ji, spíš než večer, má nejraději k snídani. Hospodyňky v minulosti však den předem pekly tolik vánoček, kolik napočítaly členů v domácnosti a k nim ještě jednu velkou, kam zapekly minci. Ten kdo ji jako první našel, mohl se těšit na blahobyt. Některé hospodyňky pekly ještě několik dalších vánoček pro koledníky a hosty. 

Na vesnicích bylo zvykem, že první vánočku vždy pekl sám hospodář a podělil i svá domácí zvířata. Dělal to proto, aby v dalším roce byla bohatá úroda obilí a zvířata byla po celý příští rok zdravá. Aby studna nevyschla a dál dodávala svou vydatnou vodu, hodilo se do ní několik drobků z vánočky. 

9 pramenů ji tvoří

Vánočka se tradičně peče z devíti pramenů. Spodní část je spletena ze čtyř, aby symbolizovala vodu, slunce, zemi a vzduch. Na ně se položí pletenec ze tří kusů, který představuje cit, vůli a rozum a poslední pletýnka ze dvou pramenů vědomost a lásku.
(celý recept)

Ingredience receptu

  • 40 g pekařského droždí
  • 100 g krupicového cukru
  • 250 ml mléka
  • 500 g polohrubé mouky
  • 1 lžička soli
  • 2 žloutky
  • citronová kůra
  • 40 g rozinek
  • mouka na vál
  • 1 vejce na potření
  • 40 g loupaných mandlí (plátků, špalíčků)


Způsob přípravy

Nejprve prosátou polohrubou mouku smícháme se solí. Tím bude krásně prokypřená.

Připravíme si kvásek tak, že rozetřeme droždí s cukrem a zalijeme ho trochou vlažného mléka. Zaprášíme trochou mouky a necháme stát, dokud kvásek nevyběhne. Droždí na kvásek by mělo být v pokojové teplotě.

Připravený kvásek přidáme k mouce, přidáme sůl, zbylé mléko, žloutky, rozpuštěné máslo, citronovou kůru a rozinky a zpracujeme těsto. Hotové těsto pak poznáme tak, že se nelepí k míse a je krásně hladké.

Těsto necháme tři hodiny kynout. Po tuto dobu dvakrát nebo třikrát prohněteme.

Jakmile je těsto hotové, na pomoučeném válu ho rozdělíme na 9 stejných kousků a vytvarujeme je v bochánky. Ze čtyř bochánků vyválíme prameny a upleteme cop.

Položíme je svisle na vál vedle sebe, prostřední prameny překřížíme (pravý přes levý), dva levé prameny přes pravý,dva pravé prameny přes pravý, pokračujeme, dokud nevznikne cop, na koncích prameny důkladně spojíme.

Hotový cop vložíme na připravený plech vyložený pečícím papírem a uprostřed copu lehce připravíme důlek na další patro.

Z dalších tří bochánků vyválíme prameny, z kterých upleteme klasický cop, který položíme na první cop.

Vezmeme si zbylé dva bochánky, vyválíme prameny, stočíme a položíme na vrchol.

Potřeme rozšlehaným vejcem, nasypeme mandle a spojíme špejlemi, aby se nerozpadla.

Pečeme na střední výkon dozlatova.


Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vánočka recept, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Další recepty na Vánočka.
Hledat podobné recepty na internetu jako Vánočka

Kde najít informace



×