Domácí sulc: jak na tradiční masopustní pokrm?
Vánoce jsou minulostí, ale po svátku Tří králů nadchází další, kulinářsky zajímavé období - masopust. Mezi dobroty, které se v tuto dobu vaří, patří mimo jiné sulc. Mnozí ho sice považují za "chudšího" bratra tlačenky, to ale neznamená, že nestojí za vyzkoušení.
Pojmenování masopust se může zdát trochu zavádějící. Na první pohled se totiž zdá, že jde o období, kdy se vzdáváme masa. Pravda je ale trochu někde jinde. Slovo masopust se sice skládá z "masa" a "půstu", druhé slovo zde však nemá význam postit se, ale pustit tedy dovolit. Během masopustu se tak tradičně konají zabijačky, kde o maso není nouzi, jak napovídá i lidové pořekadlo: "Masopust je masopust a zabijačka jeho sestra."
Prejt, jitrnice, jelita, tlačenka, ovar, guláš, ale také sulc, to jsou tradiční zabijačkové pokrmy, které k zimnímu období prostě patří. Z prasete se přitom zužitkuje téměř všechno, a to je podle směru "no waist" velmi trendy.
Dobrota vhodná na klouby
I když sulc je na maso mnohem chudší než například tlačenka, má spoustu příznivců. Pokrm se většinou připravuje z vepřového kolena, nožiček a díky tomu obsahuje vysoký podíl kolagenu, který je velmi prospěšný pro klouby.
Kolagen je bílkovina, která je obsažena v chrupavkách a vazech. Jak však člověk stárne, kolagenu ubývá a to se podepisuje nejen na kvalitě pohybového aparátu, ale také na pokožce, nehtech a vlasech. Kde kolagen výrazněji chybí, pleť rychleji stárne a tvoří se více vrásek, lámou se nehty i vlasy. Pro doplnění této bílkoviny existuje v lékárně mnoho preparátů. Proč však utrácet za drahé produkty, když si za pár korun můžete připravit huspeninu, tedy sulc!
Jak na to
Pro přípravu sulcu budete potřebovat 1 vepřové koleno, 3 vepřové nožičky, cibuli, 3 ks bobkového listu, 6 kuliček nového koření, 8 kuliček černého pepře a sůl. Kdo nechce sulc čirý, může použít také kořenovou zeleninu, konkrétně mrkev, celer a k tomu hrášek.
Maso je předem pořádně propereme pod studenou vodou a kůži zbavíme štětin. Pak koleno a nožičky spaříme horkou vodou a můžeme na další půl hodinu naložit do hrnce se studenou vodou a nechat nějakou dobu “vyluhovat”. Tekutinu pak slijeme, maso dáme do čistého hrnce a zalijeme vodou tak, aby bylo ponořené. Pro přípravu sulcu se skvěle hodí pomalý hrnec. Kdo ho nemá, použije běžné nádobí. Když voda začne vřít, přidáme sůl a koření. Během vaření můžeme sítkem sbírat vzniklé usazeniny.
Koleno a nožičky vaříme několik hodin a v mezičase si přichystáme do lednice malý talířek, na němž budeme kontrolovat, jestli sulc rosolovatí. Tento test provedeme přibližně po třech hodinách a maso dál vaříme tak dlouho, dokud nebudeme s výsledkem spokojení. Pak koleno a nožičky vyndáme a vývar přecedíme.
Kdo chce mít sulc barevný, se zeleninou, nakrájí ji na malé kostičky a přidá do scezeného vývaru i s cibulí, asi 10 minut před koncem varu. Stejně postupujeme i s masem, které obereme z kostí.
Přecezený vývar i se zeleninou a masem nalijeme do pekáčku nebo formy na srnčí hřbet, přikryjeme potravinovou fólií a necháme vychladit.
Sulc podáváme s octem a čerstvým pečivem.
Gulášek z vepřového masa
Maso, cibule, koření a čerstvé pečivo - to je guláš, který má na českém jídelníčku důležité místo.