Paleo - pravěká strava pro moderního člověka…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Paleo strava je moderní dieta pro moderního člověka inspirovaná dobou paleolitu. Skládá se z potravin které jsou moderním zemědělství nedotčené. Paleo není jen další moderní dieta, ale jedná se o životní styl. Tento způsob stravování je podložený vědeckým výzkumem, díky kterému dosáhnete ideální tělesné hmotnosti, a především celoživotního zdraví.

Co je paleo dieta?

Naši předci lovili zvířata pro maso a sbíral různé druhy ovoce a zeleniny. Právě to jsou základní suroviny, se kterými tato dieta pracuje. Do diety jsou také zahrnuté také mořské plody, různá semena a ořechy. Vzdát se naopak musíte veškerých obilovin, alkoholu, cukru a sladkostí celkově a také mléčných výrobků. Ze začátku to pro vás nebude jednoduché dodržování všech všech paleo pravidel, ale určitě to stojí za zkoušku.

Díky tomu, že ze svého jídelníčku vyloučíte téměř veškeré sacharidy, zaručeně zhubnete. Zároveň však do těla dostanete všechny potřebné živiny. Tento způsob stravování je lidem geneticky blízký, skládá se hlavně z masa a zeleninových příloh, které se dají zpracovat mnoha způsoby, takže jsou pokrmy rozmanité a velmi chutné. Jde jen o to, naučit se vařit jinak.

Zhubněte díky paleo stravě

Pokud se snažíte zhubnout tak tato strava je pro vás ideální cesta. Běžně se pouhým přechodem na paleo stravu postupně upraví tělesná hmotnost na optimální úroveň a vy se navždy zbavíte nadbytečných kilogramů. Platí však, že pro snižování hmotnosti je třeba dosáhnout kalorického deficitu. Pomůže vám libovolný zdroj bílkovin, které by ideálně mely tvořit hlavní součást stravy. Jejich výhodou je, že se jimi nelze přejíst, urychlují metabolismus a podporují spalování kalorií, potlačují chuť k jídlu a zahání hlad mezi jídly a zlepšují citlivost na inzulin. Obdobné benefity přináší kromě paleo stravy také low carb a program Whole 30.


Paleo strava je postavena na skutečných potravinách pocházejících přímo z darů přírody, tedy rostlinných a živočišných produktech, které nebyly průmyslově zpracované. Hojně si zde tak můžete dopřát všechny možné kvalitní zdroje živočišných bílkovin, tedy různé druhy masa, ryb, mořských plodů a vajec, dále pak zeleninu, ovoce, ořechy a semínka. Pitný režim tvoří především čistá voda, která může být doplněna kvalitními bylinkovými čaji či kávou.

Paleo není pro každého

Od typické české kuchyně se paleo strava radikálně odlišuje a né každému bude tento způsob stravování vyhovovat. Vyznavači paleo diety si chválí nejen její variabilitu a zcela nový pohled na kombinování jídel, ale především kompletně jiný, zdravý životní styl. Paleo upřednostňuje kvalitu nad kvantitou a je to strava ideální pro většinu alergiků (laktóza, lepek).

I přes mnohé benefity se řada odporníků staví k této stravě odměřeně, argumentují, že tento styl stravování není dlouhodobě udržitelný. Také upozorňují na to, že ve stravě chybí vápník, vláknina nebo některé vitaminy a že se diametrálně liší od nejvíce doporučované pestré stravy. Paleo je proto vhodná především pro aktivní sportovce. Odborníci se obávají, že je paleo přílišný extrém - příliš mnoho červeného masa v jídelníčku je spojováno s větším rizikem vzniku nádorů.


Steaky s  třešňovou omáčkou

Steaky s třešňovou omáčkou


Sladko slaný chuť - kdo by jí nemiloval. Vyzkoušejte si připravit tento delikátní steak.


Salát Coleslaw

Salát Coleslaw


Tradiční salát plný vitamínů. Ideální jídlo do chladných lednových dní.


Kuřecí nudličky

Kuřecí nudličky


Rychlá a výtečná večeře, plná vitamínů.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Paleo - pravěká strava pro moderního člověka…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: paleo, pravěká, strava, pro, moderního, člověka….

Kde najít informace×