Připravte se na pylovou sezónu pomocí bylinek
Řešte jarní alergie včas
Zima letos sice nebyla až na samotný závěr příliš tuhá, většina z nás ale již nedočkavě vyhlíží jaro. Alergikům však kazí příchod jarního počasí skutečnost, že právě toto období je neodmyslitelně spojeno s pylovou sezónou. K nejčastějším alergickým projevům patří kýchání, rýma, zarudlé a slzící oči, případně i dýchací obtíže nebo zhoršení atopického ekzému. Tyto nepříjemné příznaky alergie je ale možné výrazně zmírnit, pokud se na pylovou sezónu připravíme s předstihem přírodními prostředky.
Na výběr je celá řada účinných bylin
Mezi bylinky nejčastěji užívané k utlumení alergické reakce patří ostropestřec mariánský známý především svým pozitivním působením na játra. Imunitní systém podpoří echinacea neboli třapatka nachová. Běžně dostupný a chutný roiboos je nejen významným antioxidantem, ale jeho pití je rovněž důležitou prevencí proti alergii. Zmírnit tyto potíže umí i ženšen po tisíciletí používaný v tradiční čínské medicíně a podobné účinky má i méně známý eleuterokok. Při alergii mohou pomoci i některé houby, například hlíva ústřičná, penízovka sametonohá, shiitake nebo třeba „obyčejný“ žampion. Významné protialergické účinky jsou připisovány méně známé perile křovité, naopak z těch známějších rostlin nesmíme zapomenout na černý rybíz, ořešák královský nebo kopřivu dvoudomou, která má výborný čistící účinek.
Trpělivost i opatrnost se vyplatí
Je třeba mít na paměti, že na rozdíl od syntetických léků je nástup účinku u bylinných preparátů pomalejší, v případě pylové alergie je vhodné začít s jejich užíváním již v předjarním období. U všech bylinek je třeba dělat přestávku v užívání. Nesmíme také zapomenout, že bylinky mohou mít vedle léčivých účinků i ty nežádoucí, vždy bychom si proto měli nechat poradit, zda je pro nás konkrétní bylinka vhodná, to platí zejména v případě těhotných a kojících žen.