Braňte se nemocem posilováním střevní mikroflóry
Sezona respiračních onemocnění nepolevuje, naopak! Náš organismus musí nyní čelit novým výzvám, třeba i té v podobě koronaviru, který se právě zhusta šíří Evropou. Můžeme začít panikařit, ale mnohem lepší je se vyzbrojit tím, že budeme intenzivně posilovat imunitu.
Zvyšte obranyschopnost těla jídlem
Nejdůležitějším orgánem pro imunitu organismu jsou střeva. Právě ta jsou domovem buněk důležitých pro naši obranyschopnost. Střevní mikroflóru osidlují miliardy bakterií, které pomáhají chránit zbytek těla před pronikáním patogenů. Na stavu zažívacího ústrojí proto velmi záleží a určuje kondici celého těla.
Faktory, které ovlivňují střeva
Aby byla střeva zdravá, je nutné dbát na zdravou stravu a dostatečný příjem tekutin, ale i vlákniny. Zejména v zimním období, kdy je organismus přirozeně zpomalený, je dobré vyvarovat se příliš tučným pokrmům, polotovarům a smaženým jídlům. Do jídelníčku je naopak vhodné zařadit zvýšený příjem ovoce a nemusí jít převážně o citrusy.
Pomeranče a citrony jsou sice prospěšné, ale pro naše zažívání jsou stále ještě exotickou potravinou. Dle čínské medicíny navíc organismus v chladném období zbytečně ještě více ochlazují. Mnohem lepší je konzumovat ovoce a zeleninu vypěstované v naší krajině a dbát i na sezónnost. Vitamín C, který je pro imunitu zásadní, lze nalézt i v řadě dalšího ovoce a zeleniny. A mnohdy je ho tam více, než ve zmiňovaných citrusech. Až trojnásobné množství “céčka” obsahuje například červená paprika, dostatek ho najdete i v paprice zelené, černém rybízu, šípku, brokolici nebo růžičkové kapustě, jež má právě sezónu.
A co vláknina? Ta je obsažena v potravinách rostlinného původu; v obilovinách, ovoci, zelenině, luštěninách… I ona je důležitá pro dobrou imunitu. Ve střevech se nerozkládá, ale má schopnost nabalit na sebe škodlivé látky. Dalším pozitivem je, že urychluje peristaltiku střev.
Zabiják stres
Pokud hovoříme o faktorech, které pozitivně ovlivňují chod střev, je nutné zmínit i opačný pól, který jim škodí. O negativním vlivu stresu na organismus existuje mnoho studií, z nichž vyplývá, že oslabuje imunitu. Zejména sliznice střev jím bývají často postiženy a následkem jsou zažívací potíže a oslabení imunity. Základem je posilovat odolnost vůči stresu, třeba vhodným cvičením nebo dechovými technikami. Pomoci mohou i speciální preparáty na podporu zažívání, například ve formě prebiotik a probiotik.
Pečená dýňová polévka s jablky
Skvělý recept jak si v sychravých dnech pochutnat na něčem hřejivém a voňavém.
Zapečená růžičková kapusta
Růžičková kapusta zapečená se sýrem je skvělé jídlo nejen pro vegetariány.