Jak připravit dokonalý vídeňský řízek? Lahůdku, která slaví svůj mezinárodní den
Plátek telecího masa zabalený v trojobale, osmažený na přepuštěném másle či sádle, to je tradiční rakouský pokrm, známý pod označením vídeňský řízek nebo Wiener Schnitzel. Tato kulinářská dobrota je velmi oblíbená nejen v Rakousku, kde je specialitou, ale také u turistů, kteří do této alpské země zamíří. Ročně se ho zde spucuje neuvěřitelných 260 milionů kusů!
Je typickým pokrmem rakouské kuchyně, ale na řízku, byť v drobných obměnách, si rádi pochutnávají i obyvatelé okolních zemí, včetně naší republiky. Vídeňský řízek se tradičně připravuje z telecí kýty, obaluje se v mouce, vejci, strouhance a smaží v dostatečném množství přepuštěného másla či sádla. Když si tento pokrm objednáte v rakouské metropoli, naservírují vám smažený plát masa o velikosti sloního ucha, a k němu přílohu v podobě bramborového salátu. Přinášíme vám pár zajímavostí z historie této kulinářské dobroty.
Řízek a gurmán polní maršálek
Dohadů o původu tohoto oblíbeného pokrmu je hned několik. Jako první prý smažili maso Arabové a z jejich zemí se taková úprava pokrmů šířila dále do Evropy, konkrétně do Španělska, a poté i do Itálie. A právě v této zemi s vyhlášenou kulinářskou tradicí, má základy jedna z dalších verzí o vzniku vídeňského řízku. Ta zásluhy na jeho objevení přisuzuje českému šlechtici – Josefu Václavu Radeckému.
Tento polní maršálek rakousko-uherské armády byl proslulý svou vášní pro dobré jídlo. V létě 1848 měl v Itálii při návratu z tažení ochutnat specialitu – kotletu obalenou ve směsi parmezánu a strouhanky, známou pod názvem "cotoletta milanese". Řízek mu velmi zachutnal a Radecký se ho rozhodl představit i strávníkům ve Vídni. Došlo ale k drobné úpravě – kuchaři slavného maršálka chyběl parmezán, a tak maso obalil nejprve v mouce, pak ve vejci a nakonec ve strouhance.
Pokrm zachutnal i obdivovateli Radeckého, císaři Františku Josefu I. a sláva vídeňského řízku se začala šířit mezi šlechtou, a později i běžným lidem. O tom, že má proslulost tohoto chutného pokrmu světové rozměry svědčí i fakt, že se 9. září slaví Mezinárodní den vídeňského řízku.
Jak vídeňský řízek připravit
Na vídeňskou specialitu je třeba:
600 g masa z telecí kýty, 2 vejce, sůl, hladkou mouku a strouhanku na obalení, přepuštěné máslo, sůl, citron na pokapání
Postup:
Základ řízku tvoří dobré maso – konkrétně telecí kýta zvaná ořech. Plát masa se nařízne ostrým nožem, ale nedořízne až do konce. O to se postará až druhý řez, díky němuž je možné maso rozložit jako knihu. Vznikne tak široký plát masa, připomínající motýla, který je třeba ještě šetrně naklepat.
Budoucí řízek osolíme z obou stran, obalíme nejprve ve hladké mouce, poté ve vidličkou rozšlehaných vajíčkách a nakonec ve strouhance. Ve větší pánvi rozehřejeme dostatečné množství přepuštěného másla nebo sádla a řízek smažíme dozlatova z obou stran, každou přibližně 3 minuty. Pozor! Šéfkuchaři nedoporučují smažit maso ve fritéze, přišlo by o své typické vlnky.
Osmažený řízek vyjmeme z pánve a necháme okapat na talíři vyloženým papírovou utěrkou, která odsaje přebytečný tuk. Vídeňský řízek podáváme s petrželkovými bramborami, bramborovým nebo okurkovým salátem.
Vídeňský řízek
Recept na rakouskou klasiku je stejný už mnoho desítek let. Smažený kus obalovaného telecího masa chutná nejlépe s bramborami či salátem.
Holandský řízek
Také holandský řízek má spoustu fanoušků. Připravuje se ze směsi mletého vepřového masa a sýra. Výborný, šťavnatý, smažený pokrm!
Kuřecí řízek s parmezánem
Drůbeží maso je dietní a jeho příprava velmi rychlá. Řízek s parmezánem skvěle chutná s čerstvým zeleninovým salátem.
Přírodní kuřecí prsní řízek s rýží
Kdo neholduje smaženým pokrmům, ten ať zvolí přírodní variantu řízku. V kombinaci s rýží jde o chutný, dietní pokrm.