Top 5 dýňových receptů

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Dýně, podzimní zelenina
Podzim barví listy překrásnými barvami a příroda se pomalu, ale jistě připravuje na zimu. Všichni ti, kteří mají zahrady a zahrádky sklízejí ze záhonů poslední plody a budou je připravovat opět na jarní výsadbu. Mezi poslední sklízenou zeleninu patří dýně. I v obchodech se s ní můžeme hojně setkávat. Známe hned několik druhů – nejoblíbenější hokkaidó, špagetovou, máslovou, ale také muškátovou.

Co dýně obsahuje?
Málokdo ví, že dýně je jiný název pro tykev obecnou. Pokud tedy hledáte informace o této vynikající zelenině, musíte dost často mrknout právě na tykev obecnou. Ale teď už se podívejme, co se v ní skrývá.
Dýně je číslo jedna v obsahu draslíku, najdeme v ní dokonce více než ve vyhlášeném banánu. Proto by měli zbystřit všichni ti, které trápí vysoký krevní tlak a dopřát si jí na podzim častěji. V dýni také najdeme karotenoidy, mezi nimi beta karoten, který ji barví do žluta či oranžova. Karotenoidy by měly preventivně působit proti rakovině tlustého střeva. Zeaxantin a lutein pak na zdraví našich očí. Dýně je nízkokalorická, což určitě potěší všechny ty, co si hlídají svou váhu.
A co ještě? Dále také vitamín C a E, což jsou antioxidanty, které působí preventivně proti rakovině. Nesmíme také zapomenout na vápník, fosfor, železo, zinek a hořčík. Tato zelenina obsahuje mimo jiné velké množství vody a vlákniny. Vláknina udržuje naše střeva zdravá a podporuje trávení.

Jak dýni připravovat?
Dýně se velice snadno připravuje a dá se z ní vyrobit mnoho vynikajících pokrmů. Stačí jí pouze omýt, rozkrájet a vydlabat semínka. Například k večeři stačí dýni dát na plech a opéct. Buď samotnou či s bramborami a kořenovou zeleninou. Dýňová polévka je také oblíbená nebo těstoviny s dýní, a na sladko v koláčích nezaměnitelná. Můžete vyzkoušet třeba i dýňové sušenky, které ocení hlavně děti.


Krémová dýňová polévka

Krémová dýňová polévka


Jemná dýňová polévka vás zahřeje. Je jednoduchá na přípravu a je vhodná i pro děti.


Dýňový koláč

Dýňový koláč


Vynikající oranžový koláč, který máte hotový raz dva.


Dýňová marmeláda

Dýňová marmeláda


Už jste jí někdy ochutnali? Pokud ne, určitě jí vyzkoušejte, je opravdu delikatesní.


Dýňový cheesecake

Dýňový cheesecake


Cheesecake je stále oblíbenější pochotkou. Vyzkoušejte tuto variantu s dýní.


Těstoviny s dýňovým pyré a parmezánem

Těstoviny s dýňovým pyré a parmezánem


Jaké těstoviny na podzim? Jedině s dýní!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Top 5 dýňových receptů, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Top 5 dýňových ů.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: top, dýňových.

Kde najít informace×