Kluci v akci zapečená brokolice recept recept

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Doba vaření60 minPočet porcí4 porce

Toužíte jíst zdravě a zároveň mít po ruce nějaké mlsání u televize? Pak vsaďte na recept zapečenou brokolici!
Jedni ji milují, druzí nenávidí. Ano, řeč je právě o brokolici. Pokud ale vyzkoušíte tento jednoduchý recept na zapečenou brokolici, do brokolice se zamiluje každý. Zapečenou brokolici zvládne připravit i naprostý začátečník, jelikož na tomto receptu není co zkazit. 
A proč si připravit brokolici? Brokolice obsahuje totiž velké množství minerálních látek, vlákniny, vitamínů a dalších životu prospěšných živin. Najdeme v ní vitamín D, E, B a dále minerály jako je selen, vápník, hořčík, karoten a jiné, které velice svědčí našemu organismu. Navíc je brokolice účinná v prevenci rakoviny plic a díky obsahu vápníku je prospěšná v prevenci kostních poruch. Proto by měl brokolici zařadit do svého jídelníčku každý, kdo chce zhubnout.


Tipy na recept zapečená brokolice:
• Dříve než se pustíte do receptu na zapečenou brokolici, je třeba vybrat si tu správnou brokolici. Tu poznáte podle jasně zelených růžic, která může mít místy purpurový nádech. Nikdy nekupujte už nažloutlou brokolici. Žloutnutí je totiž známka toho, že brokolice už není nejmladší.
• Brokolici byste pak měli skladovat na suchém a chladném místě ve vzduchotěsném obalu a spotřebovat ji co nejrychleji. 
• Pokud chcete na recept na zapečenou brokolici zachovat vitamíny a minerály, uvařte ji v páře. To je ten nejlepší způsob, jak zachovat její blahodárné vlastnosti, ale i chuť!
• Dobře uvařenou brokolici poznáte podle toho, že trochu křupne. Proto je třeba dbát na dobu vaření, aby se nerozvařila. 
Přejeme dobrou chuť!


A co tedy budeme k přípravě brokolice potřebovat?


(celý recept)

Ingredience receptu

  • máslo
  • sůl
  • 5 ks vejce
  • 200 g tvrdý sýr
  • 500 g brokolice
  • 300 ml bílý jogurt
  • 1 špetka muškátového oříšku
  • lžíce sezamového semínka


Způsob přípravy

Do hrnce si napustíme vodu s přiměřeným množství soli a tu přivedeme k varu. Brokolici si mezitím omyjeme pod studenou vodou a rozkrájíme na menší růžičky. Až se nám voda začne vařit, vložíme růžičky brokolice a vaříme do změknutí. Musíme si dát pozor na to, aby brokolice nebyla rozvařená. Tím by přišla o všechny svoje vitamíny a minerály.  Tip: Brokolice by se měla vařit jako brambory. Pokud chcete předejít nadýmaní, vložte do hrnce kmín nebo fenykl.

Zatímco se nám brokolice vaří, připravíme si směs. Vezmeme si vejce, jogurt a nadrobno nastrouhaný sýr. Nejprve si rozšleháme vejce s jogurtem, a poté přidáme sýr a znovu promícháme. Směs pak podle chuti dosolíme a přidáme nastrouhaný muškátový oříšek.

Zjistíme, zda je brokolice dostatečně uvařená, a pokud ano, scedíme ji skrze síto. Jestliže chcete docílit toho, aby si zachovala krásně zelenou barvu, existuje na to jednoduchý trik. Připravte si hrnec se studenou vodou a uvařenou a scezenou brokolici do ní na pár minut umístěte.

Vezměte si zapékací misku, kterou nezapomeňte vymazat máslem, aby se vám brokolice se směsí v míse nepřipalovala. Takto vymazanou mísu poté posypte sezamovým semínkem. Semínko není potřeba, záleží zcela na vaší chuti. Pravdou ale je, že brokolici obohatí a povznese o něco výše. 5. Zapneme si troubu na 200°C.

Zapneme si troubu na 200°C.

Brokolici v míse rovnoměrně rozložíme a zalijeme směsí z vajec, jogurtu a sýra, kterou jsme si připravili. Aby se nám směs dostala do všech míst, ještě jí promícháme s brokolicí přímo v míse. Poté na povrch položíme tenké plátky másla.

Ujistíme se, že je trouba vyhřátá a brokolici dáme zapékat po dobu 20 minut. 

Po 20 minutách mísu z trouby vyndáme a servírujeme. Upečenou brokolici poznáme podle toho, že se směs zbarví dozlatova a ztuhne. Takto upečenou brokolici můžeme jíst samostatně, lze ji podat jako přílohu nebo jen jako zdravé chroupání k televizi.


Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kluci v akci zapečená brokolice recept recept, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu kluci akci zapečená brokolice .
Hledat podobné recepty na internetu jako Kluci v akci zapečená brokolice

Kde najít informace×