Připravte si kávu jako z kavárny. Co k tomu budete potřebovat?

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Lidé si šálek svého oblíbeného nápoje nedokáží odpustit už stovky let. A není se čemu divit – kromě toho, že káva nebesky voní a chutná, obsahuje také celou řadu prospěšných látek. Za výbornou kávou už dnes dokonce ani nemusíte chodit do kavárny, s našimi tipy si ji zvládnete připravit sami doma. Potřebovat k tomu budete čerstvě pražená kávová zrna a kvalitní mlýnek na kávu. 

Jděte přímo ke zdroji

Výsledné aroma a chuť kávy ovlivňuje hned několik faktorů, mezi něž patří i takové maličkosti, jako je kvalita vody použitá k její přípravě. Tím nejzásadnějším jsou ale kávová zrna a způsob jejich pražení. Obloukem se proto vyhněte supermarketům a pro kvalitní kávu si zajděte přímo ke zdroji, tedy do pražírny. Jedině tak budete mít záruku, že je káva čerstvá a v šálku se rozvinou všechny její vůně a chutě. 

Po namletí kávy začíná boj s časem  

Připravit si šálek opravdu dobré kávy vyžaduje i nějaké to úsilí, proto si vždy kávová zrna umelte těsně před samotnou přípravou nápoje. Káva totiž bezprostředně po umletí začíná ztrácet svoje vlastnosti a rapidně se zkracuje její životnost, začíná tedy pomyslný boj s časem. Ani vakuově balená mletá káva není ideálním řešením -– při každém otevření sáčku nasává káva okolní vlhkost a také pachy, což se projeví na chuti výsledného nápoje.

Neničte kávová zrna v elektrickém mlýnku

Mletí kávových zrn před samotnou přípravou nápoje vás nebude stát pouze nějaký ten čas navíc, ale také pár stovek nebo dokonce tisíců. Mlýnek na kávu totiž představuje další úskalí na cestě k dokonalému šálku kávy. Ruce pryč dejte především od elektrických mlýnků, které fungují spíše jako sekáčky a kávová zrna nemilosrdně rozsekají a navíc spálí. Ideální volbou jsou mlýnky vybavené mlecími kameny, u nichž lze nastavit požadovanou hrubost mletí. Díky tomu si budete moci připravit širokou škálu kávových nápojů. 


French Press – v jednoduchosti je síla

Zdaleka nejjednodušší forma přípravy kávy (když pomineme oblíbeného českého turka). French press si můžete představit jako skleněnou konvičku vybavenou pístem a filtrem, který odděluje vytvořený nápoj od kávové sedliny. Na 150 ml vody budete potřebovat 8 gramů nahrubo mleté kávy, kterou nasypete přímo do french pressu. 

Moka konvička – stará italská tradice

Narazili byste na ni téměř v každé italské domácnosti, zatímco v Česku si oblibu teprve získává. Řeč je o moka konvičce, ve které si kávu zvládnete připravit během pár minut. Moka konvička se skládá ze tří částí – do spodní části nalijete vodu (až k ventilu), střední část tvoří filtr, do kterého vložíte mletou kávu (vždy se plní až po okraj), a do horní části v průběhu přípravy kávy překypí výsledný nápoj. 

Aeropress – pro milovníky alternativní přípravy 

Způsobů, jak připravit filtrovanou kávu, existuje vícero a každý z nich je něčím specifický. Jedním z těch nejoblíbenějších je příprava kávy v aeropressu, který se v kavárnách a domácnostech začal objevovat relativně nedávno. Za tu dobu si ale získal mnoho příznivců, kteří oceňují jednoduché ovládání a možnost přibalit si aeropress s sebou i na cesty. A jak aeropress funguje? Tlak potřebný k přefiltrování namletých kávových zrn vyvinete jednoduchým stlačením pístu, kávový nápoj přitom vytéká rovnou do připraveného šálku. 

Chcete si doma připravit stejně chutnou kávu jako ve vaší oblíbené kavárně? V tom případě nepodceňte výběr kvalitních kávových zrn, která si doma čerstvě namelete na požadovanou hrubost. S tím vám pomůže mlýnek na kávu vybavený mlecími kameny a možností nastavení hrubosti. Široký výběr domácích kávomlýnků naleznete na Heurece. Inspirujte se hodnocením a recenzemi ověřených uživatelů a pak už si jenom v pohodlí domova vychutnejte šálek čerstvě připravené kávy.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Připravte si kávu jako z kavárny. Co k tomu budete potřebovat?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: připravte, kávu, jako, z kavárny., tomu, budete, potřebovat?.


×