V hlavní roli vejce! Jak je nakupovat a skladovat?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Co bylo dřív - vejce nebo slepice? Na tuto otázku sice odpověď neznáme, zato ale víme, na co si dát pozor při nákupu a uchovávání vajíček. Přinášíme vám tipy jak zacházet s touto základní surovinou, která má v kuchyni tak důležité místo. 

Vejce patří k základním potravinám, které mají důležitou roli v kuchyni a dají se použít pro přípravu syrových, vařených i pečených pokrmů. Při manipulaci s nimi je však důležitá obezřetnost a dodržování hygieny. Vajíčka totiž mohou obsahovat zárodky nemocí, například salmonely.

Jak se vyznat? 

Každé vejce zakoupené v obchodě nese označení, které vypovídá o tom, ve které zemi bylo sneseno, ale nejen to. První číslo v pořadí objasňuje, jak se slepicím v chovu dařilo. Kdo chce vědět, jestli slepice pocházely z volného chovu, ten by měl hledat číslo 0. Jednička označuje chov ve volném výběhu, dvojka napovídá, že slepice bydlí na podestýlce a trojka je v tomto případě tak trochu smutné číslo - takto označené vejce totiž pochází od nosnic, které tráví život v klecích

Za číslem, které určuje způsob chovu slepic, následuje kód pro zemi, odkud vejce pocházejí a nakonec přijde čtyřčíslí - registrační číslo chovu. Podle něho se dá dohledat konkrétní hospodářství, kde byla vajíčka snesena. 


Vejce rozdělujeme také podle velikosti a je to stejné jako u oblečení. Označení S je pro nejmenší kousky - do 53 gramů a XL pro největší, ty váží více než 73 gramů. 

Nákup a skladování

Vejce nakupujte vždy co nejčerstvější (vyplatí se kontrolovat data spotřeby na krabičce) a zkontrolujte, zda není některá ze skořápek poškozená. Prasklinami se mohou dostat do vajíčka mikroby a vejce znehodnotit. 

Po přinesení domů vejce nemyjeme. Na skořápce je ochranný neviditelný film, který by se mytím porušil a cesta pro mikroorganismy by se tak otevřela dokořán. To by se podepsalo na kvalitě i trvanlivosti vajec.

Vajíčka skladujeme v kartonu, v chladu a temnu. Dvířka lednic sice mívají zásobníky na vejce, ale tento způsob uchovávání není pro tuto potravinu příliš vhodný. Proč? Vejce zůstanou déle čerstvá jen tehdy, pokud budou udržována ve stejné teplotě. Otevíráním dvířek lednice dochází k teplotním výkyvům, které trvanlivost vajíček zkracují. 

Tuto potravinu bychom držet dál i od výrazně aromatických potravin, protože syrová vejce díky porézní skořápce snadno natáhnou vůně.

Také trvanlivost vajec má své limity a obecně platí, že vejce jsou jedlá po dobu 28 dní od snůšky. Pro pokrmy ze syrových vajec je však vhodné používat jen ty nejčerstvější kousky. Naopak pro šlehaný sníh se hodí spíše starší vejce, která umí udělat větší objem. 

Jak poznat, zda je vejce čerstvé?

Tekutý žloutek ukazuje na to, že se vajíčko již blíží k datu spotřeby. U čerstvého vejce je žloutek pevný a bílek gelovitý. Existuje i několik triků, kterými lze čerstvost ověřit. Tady jsou: 

- Vejce vložíme do misky s vodou. Když se bude držet u dna, je v pořádku. Starší kusy se budou nadnášet směrem k hladině. 

- O něco složitější je druhý postup. Vejce prosvítíme lampou a pozorujeme jak vypadá jeho vnitřek. Čerstvý kus bude mít žloutek kompaktní, umístěný ve středu a ohraničený. Míchaná vejce

Míchaná vejce


Snídaňová klasika, která nikdy nezklame. To jsou míchaná vajíčka! Ve Francii je jejich příprava považována za umění a recept napoví jak na to.


Vejce Benedikt

Vejce Benedikt


Tohle vejce má žloutek tekutý tak akorát a podává se s opečenou houskou, kouskem šunky nebo slaniny.


Pikantní plněná vejce

Pikantní plněná vejce


Dobře chutnají nejen míchaná vejce, ale také ta plněná. Tato pikantní varianta je skvělým doplňkem například k vínu.


Omeleta s letní zeleninou

Omeleta s letní zeleninou


Voňavá omeleta a dušená sezónní zelenina? Skvělá snídaně pro prázdninová rána!


Čočka s uzeninou a vejcem

Čočka s uzeninou a vejcem


I v kombinaci s luštěninami vejce skvěle fungují. Nahradí maso a doplní v pokrmu bílkoviny.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k V hlavní roli vejce! Jak je nakupovat a skladovat?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: hlavní, roli, vejce!, jak, nakupovat, skladovat?.

Kde najít informace×