Přivítejte jaro s jedlými květy na talíři…
Nalaďte se na jaro a rozveselte svůj talíř či zákusek jedlými květy. Zdobení jídel jedlými květy je tradice známá již tisíce let a pochází ze staré Asie. Jaro je ideální čas pro odlehčenou stravu, která hraje všemi barvami, protože jíme také očima. Připravili jsme pro vás pár tipů jak využít jedlé květy v kuchyni a jakým druhům se raději vyhnout.
Kde seženete jedlé květy
Při výběru jedlých květů je dobré použít květy, které nebyly stříkané pesticidy, herbicidy a dalšími toxickými chemikáliemi. Ideálně se vyhněte květům z květinářství a zahradnických. Udělejte si výlet a nasbírejte si jedlé květy ve volné přírodě. Pamatujte však, že je potřeba se chovat s respektem k přírodě. Existuje mnoho druhů jedlých květů, které si můžete nasadit například na balkoně a natrhat si je kdykoliv budete potřebovat. Pokud jedlé květy potřebujete nárazově, seženete je také ve vybraných obchodech, vybírejte však květy s certifikací BIO.
Sběr ve volné přírodě
Na sběr jedlých květů se vypravte ideálně v dopoledních hodinách, vybaveni nůžkami, abyste květy při trhání neporušili. Natrhané květy opatrně zabalte do vlhčeného ubrousku a dejte do krabičky, kterou hned po příchodu domů dáte do lednice. Pokud si nejste jisti druhem rostliny jestli je jedlá, také zde platí stejné pravidlo jako při sběru hub a neznámé rostliny nesbírejte. Pozor, ne všechny květy jsou jedlé! Zároveň nesbírejte nedozrálé nebo odkvétající květy, protože budou hořké. Zabalené květy vám v ledničce vydrží i několik dní a můžete si je každý den přidávat například do snídaňové kaše či odpoledního salátu.
Sbírejte tyto jedlé krásky
levandule
sedmikrásky
růže
pampelišky
fialky a macešky
lichořeřišnice
macešky
chrpa
chryzantéma
afrikány
brutnák
orchidej
karafiát
měsíček
cuketa
pažitka
bezové květy
Pozor na tyto krásky
(mohou způsobit zvracení a bolest žaludku)
šalvěj
verbena
hrachor
oleandr
narcis
lobelky
azalky
rododendron
mák setý
Jedlé květy na talíři
Jedlé květy jsou perfektní například do salátu například lichořeřišnice, která svou chutí připomíná ředkvičky. Pampeliška a maceška jsou zase mírně nahořklé a proto je dobré je kombinovat se sladkými pokrmy. Sedmikrásky jsou skvělé do salátů a můžete si s nimi posypat například chléb s lučinou, skvěle se hodí také do krémových polévek. Měsíček krásně zabarví bílou rýži krásně do zlatova a dodá ji jemnou chuť podobnou šafránu, afrikány prozáří pomazánku a z kanapek vykouzlí malé skvosty.
Také krásně modré květy brutnáku díky okurkové chuti přidají svěží notu i obyčejnému chlebu s máslem. Vyzkoušejte si doma do sklenice naložit čerstvá poupátka (např. pampelišek) na způsob kapary a těšit se z nich během celé sezony. Snad jediné květy, které můžete bez obav tepelně upravovat, jsou cuketové. Ty se dají naplnit a smažit. I bezové květy se dají obalit v těstíčku a smažit na pánvi jako řízky.
Jedlé květy v cukrářství
Jedlé květy na dezertech vypadají velmi lákavě a určitě si v cukrařině zaslouží přední místo. Fanoušci sladkého pečení velmi ocení zejména levanduli, která se mimo jiné dá přidat také do zmrzliny či limonády. Okvětní plátky růži skvěle slouží jako jedlá ozdoba na narozeninový dort. Květy begonie chutí trochu připomínají rebarboru, a proto je vyzkoušejte dát na koláč.
Pokud chcete zapůsobit při letním sedánku vyzkoušejte si zamrazit jedlé květy levandule či fialky v kostkách ledu. Svůj slavnostní přípitek šampaňským můžete ozvláštnit například květy orchideje, které tomuto nápoji dají další punc luxusu a vyjímečnosti.