Medvědí česnek vám dodá potřebnou energii

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Ještě se po zimě cítíte kapánek unavení? To bude tím, že jste letos ještě nešli kolem míst, kde roste česnek medvědí - nejsilnější jarní bylinka. Obsahuje složku allicin, která je zodpovědná za silnou chuť i specifickou vůni medvědího česneku. Využít se dá na mnoho způsobů. Hlavně je to ale vitamínová bomba, kterou by byla škoda nevyužít.

Medvědí česnek jako cenný zdroj vitamínů
Každý vítá příchod jara jinak, ale nejspíš všichni se shodnou na tom, že po zimě je zapotřebí doplnit vitamíny. Kde je hledat? V ovoci a zelenině, která byla dostupná po celou zimu? To také, ale velká škoda by bylo nevyužít sezónu česneku medvědího, která už započala. Medvědí česnek roste divoce v přírodě, tudíž je zadarmo. Snadno se sbírá a zrovna teď je ho všude dostatek. Sbírají se lístky medvědího česneku, nejlépe ty mladé. Nejvíce vitamínů z nich dostanete, když je budete konzumovat za čerstva. Obsahují celou řádku potřebných vitamínů a minerálů. Zajímavý je podíl železa, které medvědí česnek obsahuje. Nejvýraznější složkou je ale látka allicin, která je zodpovědná za specifickou chuť, vůni a antibakteriální funkci česneku medvědího. Česnek medvědí dále obsahuje vitamín C, A, minerál draslík, vápník, fosfor a další důležité látky. Medvědí česnek ničí bakterie, viry a plísně všeho druhu. Nejúčinnější je na bakteriální onemocnění střev, čistí trávící trakt a také působí jako prevence. Česnek medvědí: • pomáhá při průjmech


 • při potížích s trávením


 • pomůže při respiračním onemocnění


 • je cenným pomocníkem při chřipce a nachlazení


 • podporuje imunitu


 • chrání srdce


 • pomáhá regulovat vysoký krevní tlak


 • ničí mykózy


 • hubí střevní parazity


 • povzbuzuje


 • detoxikuje


 • působí močopudně


 • je to silný antioxidant


 • působí antibakteriálně
Kde sehnat a kdy sbírat česnek medvědí?
Medvědí česnek seženete v lesích, zejména na mokrých místech. Lokalitu, kde se medvědímu česneku daří, zkrátka nemůžete přehlédnout, protože se vždy vyskytuje větší množství medvědího česneku na jednom místě. Sbírat ho můžete hned z kraje jara, kdy je jeho výskyt nejčetnější a lístky medvědího česneku ještě mladé. V době, kdy medvědí česnek kvete, už se moc nesbírá, protože není tolik účinný. K tomu, abyste si lístky tohoto divoce rostoucího česneku nasbírali, nic nepotřebujete. Stačí si některý krásný den vyrazit na procházku a vzít si s sebou do kapsy igelitovou tašku. Doma stačí listy opláchnout pod studenou vodou, nechat okapat a můžete začít s jeho konzumací.


Jak česnek medvědí využít?
A jak česnek medvědí nejlépe využít? V čerstvé a klidně ještě i v listové formě medvědí česnek využijete jako oblohu mezi chleba a do baget namísto salátu. Ovšem můžete listy i nakrájet a využít je do různých pomazánek. Z medvědího česneku můžete vyrobit i chutné pesto. Stačí, když cca kilo listů rozmixujete na hladkou kaši, přidáte sůl dle chuti (pozor, nepřesolte) a olej (slunečnicový nebo olivový). To vše zamícháte a naplníte do sklenic. Pak používáte opět do pomazánek, pod maso, na chleba a tak podobně.

Vzhledem k tomu, co všechno medvědí česnek umí, se nebojíme o to, že byste pro něj nenašli kulinářské využití. Kromě potěšení vašich chuťových buněk ale hlavně uděláte něco pro své zdraví. Teď po zimě je to potřeba.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Medvědí česnek vám dodá potřebnou energii, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Medvědí česnek vám dodá potřebnou energii.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: medvědí, česnek, vám, dodá, potřebnou, energii.


×