Sluncem prozářený srpen je tady, léto vrcholí.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

I když už jsou rána chladnější, jak praví snad jedna z nejznámějších pranostik, dny jsou pořád ještě teplé a před námi je celá druhá polovina prázdnin. Takže si pořád můžeme léto s chutí užívat, dřív než se pomalými krůčky přiblíží podzim. V tomto měsíci jsou na letním nebi tradičně k vidění Perseidy, a pozor, letos jsou nejlépe viditelné v noci z 12. na 13. srpna. Musíte si najít místo co nejdál od světel města, a třeba se vám přání, na které jste mysleli při pohledu na padající hvězdy, splní.

V přírodě v srpnu všechno dozrává, vrcholí sklizně obilí, ovoce a zeleniny. I jako oslava této úrody nastává čas letních slavností, dožínek a poutí. Leckde na venkově tyhle tradice stále ještě udržují a je milé připomenout si dávné zvyky, pochutnat si na pouťových koláčích nebo se i setkat se starými přáteli z dětství. Děti si užijí kolotoče a houpačky a my dospělí uvidíme, co všechno se od dob našeho mládí v rodném kraji změnilo. A nemáte-li na venkově vlastní zázemí, můžete navštívit s dětmi nějakou známou a vyhlášenou velkou pouť.

Kromě těchto radostí, je před některými z nás čas sklízení plodů z naší zahrádky, čas zavařování, nakládání a sušení. Chceme přece uchovat část úrody pro zimní měsíce. Domácí kompoty, marmelády, nakládaná zelenina, sušené ovoce a bylinky, to všechno nám v zimě připomene slunečné a horké léto a ještě zdravě obohatí náš jídelníček.

Zavařované ovoce sice částečně ztratí cenné živiny, ale přesto si na něm pochutnáte s dobrým pocitem, že dozrálo pod vaším dohledem a péčí. A nakládaná a kvašená zelenina nejen chutná, ale díky procesu kvašení má na naše zdraví velmi pozitivní vliv. Kvalitní zavařovací hrnec je dávno v mnoha domácnostech nezbytností.


Sušit se dá leccos, většina z nás si vzpomene třeba na houby. A sušení ovoce a zeleného koření a bylin je dávnou a jednou z nejstarších metod jejich kvalitního uchování po mnohem delší dobu. Sušit ale můžeme i třeba maso. Na trhu je mnoho druhů moderních sušiček, takže sušení na slunci nebo na suchých půdách, jak to bývalo dřív, už nám samozřejmě nehrozí.

Další ze způsobů uchování sklizených plodů je mražení. Každý dnes má doma alespoň malý mrazák a ti, co pěstují ovoce a zeleninu, určitě dost velký na to, aby si zralé plody, které v létě nestihnou zkonzumovat, uchovali v téměř nezměněné podobě po mnoho měsíců. Ale pozor, i mražení má svá pravidla. Některé potraviny do mrazáku prostě nepatří.

Receptů i článků jak zavařit, naložit, zamrazit nebo usušit potraviny tady najdete spoustu. Tohle je jen pár z nich.

Kvašáky

Kvašáky


Vyhlášený recept na rychlé naložení přerostlých nakládaček. Konzumovat je můžete už za pár týdnů a věřte, že se po nich jen zapráší.


Lahodný jahodový džem

Lahodný jahodový džem


Snadný recept na sladkou pochoutku zvládne úplně každý. Využití džemu v kuchyni je obrovské. A nebo taky jen tak na mlsání.


Sušené švestky

Sušené švestky


Jsou sladké, zdravé a rozhodně vhodnější pro mlsné jazýčky než kupované sladkosti.


Sušená rajčata v sušičce

Sušená rajčata v sušičce


Nemusíte je kupovat, velmi jednoduše si je připravíte doma. Jejich chuť si upravíte sami, podle použitých bylinek.


Meruňková marmeláda

Meruňková marmeláda


Na promazávání dortů nebo do dortových krémů, na slepování vánočního cukroví. Nebo jen tak, namazaná na čerstvý domácí chleba.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Sluncem prozářený srpen je tady, léto vrcholí., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: sluncem, prozářený, srpen, tady,, léto, vrcholí..

Kde najít informace×