Top 10 faktů, které jste nevěděli o dýních…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Dýně je oblíbeným podzimním symbolem. Věděli jste například, že je dýně na světě neuvěřitelných 5000 let? Dýně, která je ústředním prvkem mnoha podzimních slavností a je oblíbeným symbolem podzimu. Sestavili jsme pro vás všechna nejzajímavější fakta o dýních, která jsme našli.

1) Semena dýní by se měla vysazovat od posledního květnového týdne do poloviny června. Jejich růst trvá 90 až 120 dní a sklízejí se v říjnu, kdy mají jasně oranžovou barvu. Věděli jste, že jejich semena lze uchovat pro vypěstování nových dýní v příštím roce?

2) Můžete je sníst celé! Dýně jsou úžasně zdravou potravinou - od semínek přes dužinu až po listy a dokonce i stonek. Dýně lze péct, smažit, vařit v páře nebo vařit a jsou skvělým zdrojem vitaminu A, vitaminu B, draslíku, bílkovin a železa. Mluvíme tedy o superpotravině!

3) Dýně se pěstují na všech kontinentech kromě Antarktidy! Největšími mezinárodními producenty dýní jsou: Čína, Indie, Rusko, Ukrajina a Spojené státy. Během naší práce jsme viděli, že dýně se pěstují a užívají v místech, jako je Zimbabwe, Nepál, Bangladéš, Indie a další!


4) Existuje více než 50 různých odrůd dýní. Mají různé barvy, například červenou, žlutou a zelenou, a názvy jako Hooligan, Cotton Candy a Orange Smoothie. Jak rozmarnité!

5) Technicky vzato jde o ovoce. Dýně patří do čeledi tykvovitých, kam patří i okurky, melouny, cukety a melouny. Kdo by to byl řekl?!

6) Kdysi se věřilo, že léčí pihy a hadí uštknutí. Ano čtete správně. Plody dýně byly kdysi považovány za lék na odstranění pih a léčbu hadího uštknutí.

7) Existuje dýňový olej, který má blahodárné účinky při menopauze. Pokud jste ve věku, kdy zažíváte první fáze menopauzy, můžete zkusit ochutnat nebo si pořídit doplňky stravy s dýňovým olejem. Podle Národní lékařské knihovny tento olej pomáhá snižovat návaly horka, bolesti kloubů a hlavy. Také díky němu můžete zvýšit hladinu HDL. Jen se nezapomeňte poradit se svým lékařem, než ho vyzkoušíte.

8) Dýní můžete krmit také své milované psy a kočky. Jak již bylo zmíněno výše, dýně má skvělé zdravotní účinky a plody mohou také pomoci jejich trávicímu systému a odstranit přebytečnou vodu. I v tomto případě se před podáváním poraďte se svým veterinářem.

9) Dýně obsahují beta-karoten. Zajímalo vás někdy, proč mají dýně oranžovou barvu? Je to proto, že obsahují beta-karoten. Mají také různé barvy, včetně červené, žluté a zelené.

10) Dýňové listy můžete jíst! Například korejský pokrm ssam spočívá v balení listové zeleniny do kousku masa. Můžete použít listy hlávkového salátu, zelí, dýně i dalších potravin.

Rizoto s máslovou dýní na šalvěji

Rizoto s máslovou dýní na šalvěji


Delikátní italské rizoto s tradiční podzimní surovinou.


Zapečená dýně se sýrem

Zapečená dýně se sýrem


Jednoduchý recept, který je hitem podzimní tabule.


Pečená dýně s chilli a feta

Pečená dýně s chilli a feta


Vyzkoušejte trochu jiný recept na přípravu dýně se sýrem.


Batátové placičky s dýní

Batátové placičky s dýní


Připravte si tyto netradiční palačinky s jemnou dýní.


Polévka z pečené dýně

Polévka z pečené dýně


Tradiční podzimní polévka, která vás zahřeje nejen svou barvou.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Top 10 faktů, které jste nevěděli o dýních…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×