Tipy, jak uskladnit jablka na zimu
Zahrady a sady se pomalu ukládají ke spánku, protože zima už se začíná hlásit o slovo. Ovoce, které nám stromy darovaly, je třeba správně uskladnit, aby vydrželo čerstvé co nejdéle. Jak to zařídit, abychom si mohli na jablkách plných vitamínů pochutnávat během celé zimy?
Jablka patří nejen v našich končinách mezi nejoblíbenější druhy ovoce. U nás tomu nahrává i fakt, že se jim v České republice daří a tradice pěstování jablek je silně zakořeněná. Původně se jabloně nevysazovaly pro sběr ovoce, ale jako okrasné rostliny. Jablíčka byla tehdy malá a kyselá. Až v průběhu let se začala plodina šlechtit a dnes na světě existuje několik tisíc odrůd jabloní.
Jak tyto poklady plné vitamínů a antioxidantů skladovat, aby vydržely co nejdéle krásné a chutné? Inspiraci lze hledat v moudrostech našich předků, kteří měli s uchováváním potravin bohaté zkušenosti.
Tipy, jak uskladnit jablka na zimu
- Sklizeň a třídění
Jablíčka by se měla sklízet ideálně ráno nebo večer, za suchého počasí. Plody se sklízejí i se stopkou a z větviček se odlamují směrem nahoru, nekroutí se. Sesbíraná jablka je následně třeba protřídit. Pro uskladnění vybíráme pouze plody na pohled pěkné, bez viditelného poškození či napadení škůdci.
- Vhodné podmínky
V suchém prostředí dochází k sesychání slupky (zejména u těch druhů jablek, která nemají slupku voskovou) a rychlejší degradaci plodu. Pro skladování se proto hodí prostory temné, chladné, s vlhkostí kolem 85%. Pokud jsou prostory sušší, lze vlhkost zajistit za pomoci menších nádob či sudů s vodou.
Kritéria na vlhkost většinou splňují sklepy, ovoce však lze uskladnit také v chladných garážích či v zasklených lodžiích. V takovém případě ukládáme jablka do beden vyložených polystyrénem, plody jednotlivě balíme do papíru a jednotlivé vrstvy jablek oddělujeme vrstvou rašeliny. Meziprostory lze navíc vyložit slámou.
Důležitá je i teplota během skladování. Těsně po sklizni je dobré jablka uložit do místnosti s teplotou okolo 15°C, aby se plody tzv. zahojily. Teprve poté je ukládáme do chladného sklepa, ideálně s teplotou kolem 5°C, pro pozdní odrůdy jablek může být teplota vyšší, až kolem 12°C. Místnost průběžně větráme, ale pozor! Ne za mrazivých dní, aby plody nepomrzly.
- Hygiena
I při skladování jablek platí, že čistota hraje důležitou roli. Sklep je proto dobré před uskladněním ovoce vydezinfikovat za pomoci sirné svíce. Také plastové přepravky nebo dřevěné lísky je dobré umýt a zbavit nečistot.
- Uložení
Protříděná jablka skládáme v jedné vrstvě v rozestupech do plastových přepravek či dřevěných lísek s otvory, aby se k plodům dostal vzduch. Pokud je stopka delší, dáváme jablíčka stopkou nahoru, aby se nevtlačila do slupky a plod zbytečně nepoškodila. Do jedné přepravky je vhodné dávat vždy jeden druh jablek a plody neskladovat společně s bramborami. Jablíčka by od nich natáhla aroma.
- Kontrola
Plody v přepravkách je třeba kontrolovat, a to jednou týdně či jednou za 14 dní. Poškozená jablíčka ihned vytřídíme, aby neznehodnotila i okolní plody.
Jablečná povidla
Z přebytečných jablek, která se nehodí pro uskladnění, lze vyrobit například povidla. Hodí se jako náplň do dezertů i jako nátěrka na pečivo.
Jablečný závin
Klasika, která voní skořicí a moučkovým cukrem. Závin z jablek skvěle chutná v kombinaci s vanilkovou zmrzlinou.
Pečená dýňová polévka s jablky
Kombinace dýně a jablka je velmi svěží. Skvělý tip na podzimní polévku!