Přehled těch nejdůležitějších minerálů pro náš organismus

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pro naše tělo je důležitá řada pochodů, které nás udržují při životě. Správné fungování organismu by nebylo možné bez vitamínů a minerálů. A právě druhým zmíněným se budeme věnovat v dnešním článku. Shrneme si nejen přehled a základní funkce jednotlivých minerálů, ale i jejich nedostatek. 

Základní prvky


Vyskytují se v našem organismu v relativně vysokých koncentracích. Řadíme sem sodík, chlór, vápník, draslík, fosfor a hořčík. První tři se vyskytují hlavně v mimobuněčném prostoru (tj. mimo buňky), zbytek se pak nachází naopak uvnitř buněk. 

Sodík (Na)Jako hlavní mimobuněčný kationt na sebe váže vodu, čímž se podílí na zadržování krve v cévách. Účastní se také kontrakcí svalů a nervových přenosů. Hlavním zdrojem sodíku je kuchyňská sůl (NaCl). Vylučuje se převážně močí, dále stolicí a potem. Mezi hlavní důvody nedostatku patří zvracení a průjmy. Nedostatek se projeví dehydratací, bolestí hlavy, svalovými křečemi a nízkým krevním tlakem.

Chlór (Cl)Chlór, jakožto hlavní mimobuněčný aniont doprovází především sodík. Význam má při udržování pH krve, tvorbě žaludečních šťáv a imunitní odpovědi. Příjem i výdej je stejný, jako u sodíku. K nedostatku dochází při zvracení a nadměrném pocení a projevuje se únavou, zmateností a svalovou slabostí. 


Vápník (Ca)Patří mezi základní složky kostí a je tedy důležitý pro jejich normální vývoj. Hlavním zdrojem jsou mléčné výrobky. Nedostatek je většinou způsoben hormonální poruchou a projeví se osteoporózou. Závažný je i jeho nadbytek, který svědčí také o hormonální poruše, ale vede k uvolňování vápníku z našich kostí, ty jsou pak křehčí a vypadají, jako ementál.

Draslík (K)Draslík je hlavní intracelulární kation. Důležitý je pro normální funkci nervové a svalové soustavy. Hlavním zdrojem je rostlinná strava. Vylučuje se nejvíce močí a poté stolicí. Nedostatek je doprovázen svalovou slabostí, může nastat i porucha srdečního rytmu. Velký význam má naopak jeho vysoká koncentrace v krvi, která vede k zástavě srdce.

Fosfor (P)Tvoří jednu z hlavních složek kostí a zubů. Krom toho se účastní vzniku zdrojů energie (ATP), svalových kontrakcí a tvorby DNA a RNA. Metabolismus je poměrně úzce provázán s metabolismem vápníku. Nedostatek se projeví onemocněním kostí (osteomalácie, křivice, osteoporóza)

Hořčík (Mg)Podílí se na celé řadě metabolických procesů a je součástí více než 300 enzymů. Dále se účastní svalové kontrakce, tvorby bílkovin a nervových procesů. Zdrojem hořčíku je kakao, celozrnné výrobky nebo brambory. Nedostatek se projeví únavou, bolestí hlavy, nespavostí a svalovými křečemi. 

Stopové prvky


Následuje přehled prvků, které jsou pro naše tělo nezbytné, ale v krvi se vyskytují ve velmi malých koncentracích. Proto se jim říká stopové prvky, dokonce vanad a křemík bývají označovány za ultrastopové, vzhledem k jejich extrémně nízkým koncentracím. 

Železo (Fe)Ve tkáních je uloženo ve formě feritinu. Je součástí hemoglobinu, bílkoviny, která rozvádí kyslík po našem těle a ten se váže právě na atomy železa. Dále je součástí řady enzymů, ale i myoglobinu, což je takový hemoglobin, ale ve svalech. Dobrým zdrojem je například špenát nebo luštěniny. Hladina železa podléhá diurnálním rytmům a nejvyšší je ráno, k večeru klesá. Nedostatek provází infekce, nádory nebo anémie.

Měď (Cu)Je součástí mnoha enzymů, včetně těch, které se uplatňují v metabolismu adrenalinu a energetickém metabolismu buněk. Spolu se zinkem je součástí antioxidačního enzymu superoxiddismutázy. Nedostatek je při dědičném onemocnění, tzv. Menkesova choroba, která je charakterizována opožděným růstem a mentálním vývojem.  Zdrojem mědi je kakao či játra.

Zinek (Zn)Je součástí více než 200 metaloenzymů, včetně již zmíněné superoxiddismutázy. Potřebný je pro buněčnou imunitu, tvorbu buněk, včetně spermií a hojení ran. Významným zdrojem je především masitá strava. Při nedostatku dochází k poruchám růstu, špatnému hojení ran a k poruchám imunity.

Selen (Se)Selen je součástí enzymu glutathionperoxidázy, která má antioxidační účinky. Účastní se tvorby hormonů štítné žlázy a je důležitý pro ochranu před zhoubným bujením. Hlavním zdrojem je cibulovitá zelenina. Při dlouhodobém nedostatku selenu může dojít ke vzniku rakoviny či infarktu myokardu. 

Další stopové prvky


Chrom (Cr)V těle se může vyskytovat ve dvou formách. Jako šestimocný je toxický, jako trojmocný působí antioxidačně a reguluje účinek inzulínu. Zdrojem jsou například kvasnice. 

Fluor (F)Uplatňuje se při mineralizaci kostí a zubní skloviny ve formě fluorapatitu. Nedostatek se projeví zvýšenou kazivostí zubů. Zdrojem je pitná voda či mořské ryby. 

Jód (I)Je součástí hormonů štítné žlázy a je důležitý pro jejich správnou funkci. Nedostatek vede k celkovému útlumu našeho organismu. Zdrojem jsou mořské ryby. 

Kobalt (Co)Kobalt je součástí vitamínu B12 a vzhledem k velkým zásobám tohoto vitamínu je nedostatek vzácný. 

Mangan (Mn)Je součástí mnoha metaloenzymů, včetně antioxidantu superoxiddismutázy. Účastní se také tvorby cholesterolu a protrombinu, který je důležitý pro srážení krve. Nedostatek vede k poruchám tvorby lipoproteinům, kostním defektům a kožním změnám. Zdrojem jsou ořechy a obilniny. 

Molybden (Mo)Součást xantinoxidázy, je tedy důležitý pro tvorbu kyseliny močové, která je hlavním odpadním produktem při rozpadu DNA a RNA. 


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Přehled těch nejdůležitějších minerálů pro náš organismus, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: přehled, těch, nejdůležitějších, minerálů, pro, náš, organismus.

Kde najít informace×