Aktualita – nová doporučení ohledně denní dávky vitaminu C

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nově zveřejněná studie Evropského úřadu pro bezpečnost potravin stanovuje doporučenou hodnotu pro příjem vitaminu C na 80 miligramů pro ženy a 90 miligramů pro muže. Jde tak o dost dál než dosavadní doporučení nejvyšší autority přes zdraví obyvatel celé planety – Světové zdravotnické organizace –, které zůstává u hodnoty 45 miligramů vitaminu C na den. Jak je to možné?

Stará versus nová studie

Studie, která navrhuje pro lidi denní dávku v hodnotě 45 miligramů, byla vypracována během druhé světové války. Jde tak o sedmdesát pět let staré informace, které v dnešním, o dost odlišném světě ztrácejí svoji validitu a platnost. Kromě Světové zdravotnické organizace se touto hodnotou řídí rovněž britská Národní zdravotní služba, která dokonce zůstává na čísle 40 miligramů vitaminu C na člověka a den. Nicméně zbrusu nová zpráva Evropského úřadu pro bezpečnost potravin tyto hodnoty zpochybňuje a hodlá je výrazně navýšit.

Výzkum, který vznikal v roce 1944, revidovali vědci z americké Washingtonské univerzity. Původně se totiž zkoumala výživa obyvatel Británie během druhé světové války, což byla doba, kdy lidé trpěli obecným nedostatkem, tedy i nedostatkem vitaminů a potravin samotných.
Vedoucí nové práce o vitaminu C si myslí, že metodika tehdejší práce je šokující a v dnešní době nepřijatelná. Autorem válečného výzkumu byl sir Hans Adolf Krebs, britsko-německý držitel Nobelovy ceny. Výzkum tehdy prováděl na pouhých dvaceti dobrovolnících, kteří zrovna v té době nebojovali ve válce. Podle Krebse těmto lidem stačila dávka 40 miligramů vitaminu C na den, což vycházelo hlavně z toho, že bylo potřeba ochránit námořnictvo, které trpělo kurdějemi – nemocí způsobenou nedostatkem vitaminu C ve stravě. Kurděje se projevovaly zejména krvácením z dásní až vypadáváním zubů a námořníci během druhé světové války jimi často trpěli. Těmto takto těžce zkoušeným lidem opravdu stačilo málo, aby se jejich zdravotní stav zlepšil hodně. Nyní je hlavně problém v tom, že selhala revize těchto hodnot a že se na problém tak nějak pozapomnělo.

Základní informace o vitaminu C

Trpíte-li nedostatkem vitaminu C, projevuje se to únavou, bolestí svalů, kloubů, krvácením dásní nebo častými infekčními onemocněními. Když ze svého jídelníčku vynecháte vitamin C úplně, stále ještě existuje nemoc kurděje, i když popravdě dnes už poměrně vzácně. Větší než doporučenou dávku 80 až 100 miligramů vitaminu C denně potřebují hlavně kuřáci, lidé, kteří se nacházejí v dlouhodobém stresu, nebo osoby, které se léčí z nějaké infekční nemoci.


Vitamin C by se měl přijímat v běžných potravinách, jako jsou třeba jablka, citrusy, papriky, brokolice, jakékoliv melouny, tmavě zelená listová zelenina, rajčata, ananas nebo kiwi. Skvělým zdrojem vitaminu C je například nakládané zelí nebo korejská kvašená zelenina kimchi. Zdroj v kategorii solidní najdeme v šípku, rakytníku nebo bramborách.

Pár receptů, které bychom vám pro posílení imunity a zvýšení příjmu vitaminu C rádi doporučili, najdete o kousek níže.

Tortilla de patatas

Tortilla de patatas


Brambory jsme si v Evropě velmi oblíbili, obsahují mnoho nutričně významných látek a jsou levným zdrojem energie. A hlavně obsahují vitamin C!


Rakytníkový džem

Rakytníkový džem


Připravte si doma lahodný rakytníkový džem, který je bohatý na vitamín C. Džem skvěle doplní palačinky či čerstvý chléb s máslem.


Růžičková kapusta se slaninou

Růžičková kapusta se slaninou


Růžičková kapusta se slaninou je velmi zdravé jídlo, které můžeme podávat jako rychle připravenou přílohu k masům. Tato trochu opomíjená zelenina obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, jako je například vitamín C.


Salát z červené řepy s kozím sýrem

Salát z červené řepy s kozím sýrem


Červená řepa doplní hladinu železa i minerály, rukola je bohatá na vitamín C, beta karoten a kozí sýr na kvalitní bílkoviny. Tento salát je naplněný prospěšnými látkami, skvěle chutná a ještě dobře zasytí.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Aktualita – nová doporučení ohledně denní dávky vitaminu C, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: aktualita, nová, doporučení, ohledně, denní, dávky, vitaminu.

Kde najít informace×