Paleolitická dieta neboli paleo dieta

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Vlastně se nejedná ani tak o dietu, ti, kdo ji praktikují a jsou jejími zastánci, mluví spíše o životním stylu. Tento způsob stravování (můžeme si ho přeložit jako dieta doby kamenné) je založen na předpokladu, že v období paleolitu, což je zřejmě nejdelší období lidských dějin, které trvalo kolem tří miliónů let, se člověk živil pouze lovem a sběrem, protože neznal zemědělství. Propagátoři paleo stravy se domnívají, že ani dnes není ještě trávicí systém lidí připraven na zpracování zemědělských produktů, jako jsou obiloviny a mléčné výrobky.

V Čechách se paleo stravování objevilo v roce 2011 a množství jeho příznivců roste, ačkoliv zcela nedávno byla věrohodnost argumentu o nepřizpůsobení organizmu na trávení zemědělských produktů nejnovějšími výzkumy zpochybněna. Podle nejrůznějších vědeckých studií z celého světa je člověk velmi přizpůsobivý jedlík a jeho organizmus si dokáže poradit s velmi pestrou škálou různých jídelníčků. Odpůrci této diety také uvádějí, že při tomto stravování může snadno dojít k nedostatečnému zásobování těla vápníkem.

Zastánci paleo stravy ale upozorňují na velmi dobré výsledky při potížích se zažíváním, nadváhou, zahleněností a dalších problémech. Přesto bychom měli mít na paměti, že to není dieta vhodná pro každého, ne úplně zdravému člověku by mohla i uškodit. Konzumenti syrového masa mohou onemocnět salmonelózou, listeriózou a následně třeba zánětem mozkových blan. Pro těhotné ženy a hlavně pro plod je tato dieta nebezpečná.

Ten, kdo se chce stravovat podle paleo diety, měl by ze svého jídelníčku vyřadit, nebo alespoň výrazně omezit, mléko a všechny mléčné výrobky, luštěniny, cukr, sladkosti, kávu, čaj, alkoholické nápoje, obiloviny, chléb a pečivo. Povolené a doporučované potraviny jsou : maso několikrát denně a ideálně syrové, vejce, bylinky, houby, zelenina, ovoce, ryby, ořechy. Z tuků paleo využívá nejvíce kokosový olej, olivový olej a sádlo. Jako nápoj se doporučuje čistá voda.


Příklad jídelníčku při paleo dietě :

snídaně : 2 smažená vejce, zelená okurka

svačina : směs ořechů

oběd : pečené krůtí maso a brambory

svačina : sezónní ovoce

večeře : salát s tuňákem, dušená brokolice

nebo

snídaně : ovocný salát s ořechy

svačina : míchaná vajíčka

oběd : tatarák z hovězího masa, divoká rýže

svačina : strouhaná mrkev s jablkem

večeře : salát ze zeleniny a vařeného kuřecího masa s olivovým olejem

Podle odborníků se tato dieta jeví jako krátkodobý výstřelek, ale připouštějí, že je podstata paleo diety správná v tom, že bychom opravdu měli konzumovat více ořechů a omezit sladkosti a alkohol. Ale jako každá příliš jednostranná dieta má i tato svá zdravotní rizika. A její zastánci by si možná měli všimnout i faktu, že člověk v době kamenné, živící se tímto způsobem, se nedožíval více než třiceti let.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Paleolitická dieta neboli paleo dieta, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Paleolitická dieta neboli paleo dieta.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: paleolitická, dieta, neboli, paleo, dieta.


×