S jakou dietou porazit kocovinu?

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Zábava je v plném proudu, všichni se dobře baví, alkohol teče proudem a než se nadějete, noc se změní v ráno. Stejně tak se ale bohužel změní veselá a opojná nálada v nevolnost, bolest hlavy, citlivost na hluk i ostré světlo a další nepříjemné připomínky prohýřené noci, souhrnně označované jako kocovina. Na ni má každý svůj recept, jaký postup ale velí dodržovat nejnovější poznatky vědy o výživě? Jak by měl vypadat náš jídelníček poté, co jsme se minulý večer opravdu dobře bavili? 

Prevence jako nejlepší lék
Nejlepší prevencí kocoviny je přirozeně vyvarovat se konzumace alkoholu vůbec, čas od času ale neuškodí „vypustit páru“. Již na začátku je dobré si uvědomit, že podobu ranní kocoviny ovlivní již způsob konzumace alkoholu. Obecně platí, že tmavší alkoholické nápoje jako je bourbon nebo whisky obsahují více tzv. kongenerů, tj. látek za kocovinu odpovědných, než světlejší typy alkoholu, např. vodka. Stejně tak i klinické studie potvrzují starou známou poučku, že na lačný žaludek by se pít nemělo. Jídlo totiž dodá tělu elektrolyty, tekutiny, minerální látky a některé vitamíny a v konečném důsledku zmírnit míru kocoviny.

Když je na prevenci pozdě…
Ve chvíli těžkého ranního probouzení touží lidé po zázračném léku nejvíce. Ten sice neexistuje, přesto lze tělu pomoci překonat následky bujarého nočního veselí pomoci vrátit se do normálního stavu o něco dříve. Stav kocoviny je spojený s poklesem hladiny vitamínů A a B, zinku, draslíku apod. Je proto na místě ji co nejdříve doplnit a z toho plyne i portfolio potravin, které patří na jídelníček ve chvílích, kdy máte doslova těžkou hlavu. Zatímco vejce, maso či ryby jsou dobrým zdrojem vitamínu A, díky banánům si doplníte draslík a fazole či ořechy jsou dobré jako zdroj zinku.


Stejně důležité je však vědět, že některé recepty na nakládání s kocovinou jsou i přes svoji rozšířenost pouhými pověrami. Týká se to především známého pravidla „čím ses pokazil, tím se napravuj“. Další dávka alkoholu ve skutečnosti příznaky kocoviny jen oddálí. Rozumné není ani braní některých léků, především těch s obsahem paracetamolu. V kombinaci s alkoholem mohou v krajním případě způsobit až poškození ledvin.

Kocovina je nepříjemným důsledkem zábavy, spojené s konzumací alkoholu. Rozhodně je lepší dodržovat přístup „všeho s mírou“, než posléze situaci dohánět a pokoušet se o nápravu. Pokud již ale k těžké ráno nastane, řiďte se dle uvedených pravidel pro zmírnění následků.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k S jakou dietou porazit kocovinu?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako S jakou dietou porazit kocovinu?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jakou, dietou, porazit, kocovinu?.


×