Sdílet:

Svačina pro děti

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Svačinky pro děti by měly být v ideálním případě pro školáky radostí, ale v reálném světě jsou pro rodiče dokola se opakující starostí. Jak tedy na to? V tomto článku se pokusíme běžné obavy, co dneska dětem opět připravit, bude to dítě jíst, je svačina dostatečně výživná a zdravá, bude se jim dobře jíst a tak dále, rozptýlit. Zjednodušeně řečeno. Nabídka je široká a vy své děti milujete.

I když to tak leckdy nevypadá, děti se rády a stále učí a ještě raději se zapojují do vašich aktivit. Není proto nic snadnějšího než je zapojit i do přípravy JEJICH svačiny. Nespokojte se pouze s otázkou, co by si rády daly ke sváče. Protože pak logicky následuje otázka a co tam máš, mami/tati? Anebo mně je to jedno. Po kontrole ledničky a spíže jim tak nabídněte několik variant, jež ze zásob dokážete vytvořit.

Svačina pro děti –⁠  společná práce

Asi si neumíte moc dobře představit, jak ráno s rozespalými dětmi chystáte ty nejlepší a nejzdravější svačiny na světě, lze je však připravovat den předem, nebo vybrat varianty jednoduché na přípravu. Když si děti připraví svačinu s vámi, věřte, že ve škole i přes zástup spolužáků konzumující nejrůznější průmyslově a masově vyráběné poživatiny, svačinu, kterou udělaly samy, snědí o to s větší chutí. Anebo alespoň snědí. Obecně vařit s dětmi je zábava, špinavá, upatlaná, zdlouhavá, ale pro ně i poučná (počítání, pracovní postupy, rostlinky i živočichové).


Je starý známý obložený chleba odpískaný?

Můžete začít například s obloženým sendvičem. Tou jednoduchou a i vám notoricky známou svačinou pro děti. Je možné, že vám fantazie uplavala do nekončených vod každodenních starostí, v tom případě nechte svoje nejdražší připravit sendvič je samotné. Budete se divit kombinacím, chutím a vůním, které si vymyslí. Drobné korekce jsou samozřejmě nutné. Doporučuje se používat tmavé nebo vícezrnné pečivo. Mnoho z vás doma pěstuje bazalku, pažitku, rukolu a podobně, a i tyto bylinky můžete do obloženého chleba použít. Chleba překrojte přinejmenším napůl, lépe na proužky nebo kostičky. Přibalit jim k tomu můžete třeba nakrájenou zeleninu, kterou si oblíbily. Zeleninové tyčinky jsou mezi dětmi překvapivě hitem. Ovoce je vhodné nechat v celku, protože jim už během první hodiny nakrájené ovoce oschne a zhědne.

Hrátky s jogurtem a ovocem

Vezměte si obyčejný bílý jogurt a do něj zamíchejte, co chcete a co máte po ruce. Marmeládu, ovoce (i zmražené), oříšky, trochu čokolády, kreativitě se meze nekladou. A rázem máte daleko zdravější, a hlavně chutnější variantu jogurtů kupovaných. Zmražené bobulovité ovoce můžete svým potomkům zabalit i jen tak. Napolo během dopoledne rozmrznou a děti si ho můžou vychutnávat jako bonbony. Moje dcera například miluje zmrzlý hrášek, ale to už je extrém.

Vyzhrajte nad odpadkovým košem a smaženými brambůrky

Další volbou by mohly být muffiny. S rozinkami, oříšky, ovocem, čokoládou. Tato svačina pro děti má ještě další plusy. S dětskými strávníky souzní velikost jednoho muffinu, a navíc dobře vypadá. Vůbec většina dětí (možná nevědomky) považuje vzhled svačiny za důležité hledisko při rozhodování mezi odpadkovým košem nebo žaludkem. Děti také ocení vlastní lahev na pití se svým oblíbeným obrázkem. Obecná doporučení poukazují na obyčejnou vodu, ale nebojte se jim ji vylepšit trochou kvalitního sirupu nebo domácí ovocné šťávy. V zimě se pak nebraňte termosce s čajem, medem a citronem, Mercedesem mezi školními čaji. Bude-li vaše potomstvo remcat, že spolužáci měli ke svačině croissant s čokoládou v celofánu vyrobený před rokem, nebo že o přestávce chroupali smažené brambůrky (z výživového hlediska, tedy na doplnění energie, v nich není vůbec NIC), buďte nekompromisní. Vy své děti přece milujete.

Plněný pita chléb

Plněný pita chléb


Skvělá inspirace na svačinu pro děti se skládá z dostupných a levných surovin.


Mražený jogurtový krém s ovocem

Mražený jogurtový krém s ovocem


Jogurtový krém s ovocem můžete zamrazit a kdykoliv použít. Vždy bude chutnat jako čerstvý.


Ovocná svačinka v pudinku

Ovocná svačinka v pudinku


Puding lze uvařit o něco hustější, aby jste dosáhli konzistence, kterou lze jíst jako koláč. Za tuhle svačinu vás děti budou milovat.


Jablečné muffiny s rozinkami

Jablečné muffiny s rozinkami


Ideální svačina pro děti v podobě jablečného muffinu, jehož recept můžete upravovat podle libosti.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Svačina pro děti, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Svačina pro děti.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: svačina, pro, děti.


×