Tajemství zázvoru – jak z něj dostat to nejlepší?

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Zázvor, nenápadný oddenek, jehož výjimečné účinky objevili lidé před tisíci lety. A používají jej dodnes, jak v kuchyni, tak v léčitelství. Pro posílení imunity, zajištění normální funkce trávicího a oběhového systému i k udržení normální hladiny tuků a cukru v krvi.

Pravděpodobně nejpopulárnější je zázvor v asijských zemích. Před 5 tisíci lety ho Číňané a Indové považovali za lék na veškeré neduhy. Tradiční indické lékařství Ajurvéda doporučuje konzumovat zázvor denně. „Člověk by měl před každým jídlem sníst kousek čerstvého zázvoru. Zlepší tím trávení i přenos živin v těle,“ doporučuje ajurvédská sútra.

Kouzlo zázvoru tkví ve dvou jeho účinných látkách – gingerolu a shogaolu. Ne každý oddenek jich však obsahuje stejné množství, v kvalitě prodáváných zázvorů bývají propastné rozdíly. Záleží na geografickém původu suroviny i období sklizně. Vliv na účinnost zázvoru pak má i způsob zpracování. Pokud chcete ze zázvoru vytěžit maximum, užívejte jej tepelně zpracovaný. Teplem se totiž aktivují účinné látky.

Srovnání obsahu účinných látek6-gingerol (μg/g)

6-shogaol (μg/g)

Čerstvý zázvor - ůvod Thajsko

79,78

1,13

Čerstvý zázvor – původ Čína

180,36

1,94

Čerstvý bio zázvor – původ Čína

134,25

1,38

Čerstvý bio zázvor - původ Uganda

407,34

5,95

Kitl Eligin BIO

8005,169

3867,090


Sázkou na jistotu je Eligin, BIO doplněk stravy vyvinutý předními českými lékaři. Obsahuje pouze výjimečně silný zázvorový prášek a vitamín C, který účinky kořene ještě více zesiluje. Prodává se v kapslích, které chrání před pálivou chutí či bolestí žaludku, protože se rozkládají až ve střevě. Kapsle však lze jednoduše otevřít a zázvorový prášek použít v kuchyni jako koření.

Kitl Eligin BIO koupíte na www.kitl.cz.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Tajemství zázvoru – jak z něj dostat to nejlepší?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: tajemství, zázvoru, jak, z něj, dostat, nejlepší?.

Kde najít informace×