Léčivé rostliny, které si snadno vypěstujete doma v truhlíku

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V dnešním rozhoupaném světě je skvělé být soběstačný v co nejvíce oblastech života. Víc než pro něco jiného to platí pro naše zdraví, když základní podmínkou všeho je život a hned potom zdraví. Tento článek není pouze pro příznivce přírodní medicíny a alternativních léčebných postupů, ale pro všechny, které zajímá zdravý životní styl a kteří disponují zahrádkou nebo balkonem či alespoň parapetem. Mnohé z bylinek využijete i v kuchyni při vaření. Inspiraci na pět tipů na léčivé rostliny, které lze díky své nenáročnosti jednoduše pěstovat svépomocí doma, jsme čerpali u známé a velezkušené bylinkářky Jarmily Podhorné.

Mezi léčivé rostliny se řadí ty, které obsahují účinné látky se schopností zmírňovat, nebo dokonce léčit nemoci u lidí a zvířat. Po dlouhodobém průzkumu bylo prokázáno, že léčebné a terapeutické účinky má na 20 000 rostlinných druhů. Buď jsou jejich součástí rovnou samotné léčebné látky, nebo obsahují prekursory (éterické oleje, alkaloidy, pryskyřice, vitaminy…), které se používají k dalším chemickým syntézám. Z léčivek, jak se zkráceně říká léčivým rostlinám, se nejčastěji získávají tyto výrobky – nálevy a výluhy, extrakty či tinktury, chemicky čisté látky.
Skoro polovina světové produkce léčivých přípravků spoléhá výhradně na přírodní (rostlinné) zdroje. Tento trend se nadále prohlubuje. Hlavním důvodem je odklon spotřebitelů od produktů vyrobených chemicky a návrat k přírodním zdrojům účinných léčivých látek.

Aloe Vera

Aloe Vera je po tisíce let známá léčivá rostlina, a tak se její používání rozšířilo do celého světa. První zmínky o blahodárných účincích aloe vera se datují do starověkého Egypta před 6 000 lety. Hojně se využívá také v indické, arabské a čínské medicíně.
Aloe vera je dekorativní rostlina, takže se vám na zahrádce nebo v záhonku bude pěkně vyjímat, ale zároveň ji využijete ke zmírnění následků nejednoho problému. Aloe vera poskytuje dva základní produkty – gel a latex. Zjednodušeně řečeno gel skvěle funguje na spáleniny, odřeniny, ekzémy nebo štípance a latex působí při vnitřním podání jako velmi silné projímadlo. Pro získání gelu stačí naříznout list a vytékající šťávu nanést na poraněné místo. Nejprve ale nechte odtékat alespoň 10 minut nežádoucí žlutou pryskyřici – latex, která se nachází těsně pod listy. Vy musíte získat bezbarvou, rosolovitou dužinu a šťávu z ní.
Aloe vera má ráda sluneční paprsky a vydatné zalévání. Nikdy aloe vera nenechávejte v prostředí pod 10 stupňů Celsia.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý umí kouzlit. Pomáhá na celou řadu neduhů – nadýmání, křeče v břiše, průjem, nespavost, podrážděnost, menstruační bolesti, příznivě působí na kůži a vlasy, takže se často využívá při koupeli a mytí vlasů. Svoje účinky heřmánek pravý prokazuje ve formě obkladu i jako čaj. Heřmánek pravý nenajdete pouze na louce, ale můžete si ho také doma vypěstovat v truhlíku. Při správné péči se mu bude dařit a vy budete mít na dosah a po ruce perfektní voňavou léčivku. Stejně jako aloe vera vyžaduje heřmánek pravý hodně sluníčka a spoustu vody a vydrží vám jeden rok, protože jde o jednoletou rostlinu.
Heřmánek pravý je podle jedné statistiky pátou nejpoužívanější bylinou na světě a k největším producentům se řadí Maďarsko, Polsko, Německo a Argentina.


Pelargonie

Pro svůj půvabný vzhled se pelargonie využívá jako okrasná rostlina, ale také ve voňavkárství, jako léčivá bylina, jako zdroj přírodní červené barvy a také se používá k ochucení pokrmů. Česky se pelargoniím říká čapí nos nebo muškát. Může být krásnou dekorací. Za léčivé se považují jenom vonné druhy pelargonií. Ty čistí cévy od usazenin, pomáháhají při doléčování infarktu nebo anginy, po čaji z pelargonie se výborně spí a také dokáže zklidnit žaludek. Při pěstování nevyžaduje přílišnou péči, svědčí jí přímé světlo a půda bohatá na humus. Nesnese se nízkými teplotami.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská pochází z Blízkého východu, u nás se s ní můžete setkat na zahradách a na polích. Meduňkový čaj zmírňuje stres, přivolává klidný spánek a pomáhá při zažívání. Nově se meduňka lékařská uznává jako antivirotikum, kdy se používá hlavně proti oparům. Dříve se meduňka lékařská používala jako sedativum a hypnotikum. Pro svoji citrusovou vůni se také hojně využívá v kuchyni. Čerstvá se přidává do ovocných salátů, limonád, sirupů, likérů a podobně. Lístek meduňky lékařské najdete i na dezertech v cukrárně.
Sbírejte ji vždy před květem, buď jenom listy, nebo celou nať, a sušte ji rychle při nízkých teplotách a ne na přímém slunci. Meduňka lékařská potřebuje dostatečnou vláhu a zkypřenou půdu.

Rozmarýn

Rozmarýn se řadí do šalvějí a má pouze několik málo druhů. Všechno to jsou zelené keře a polokeře. Nejvíc rozšířen je rozmarýn ve středomoří a na severu Afriky.
Tato bylinka zlepšuje prokrvení trávicího traktu, chrání játra a odbourává pocit nedostatku sil, působí rovněž močopudně. Masti z rozmarýnu pomáhají při revmatických bolestech. K rozvinutí vůně rozmarýnu je dobré ho pěstovat na slunci a s jenom občasným zaléváním.

Rajčatový salát se zakysanou smetanou

Rajčatový salát se zakysanou smetanou


Rajčatový salát se zakysanou smetanou skvěle působí na váš organismus. Rajčatový salát můžete díky dostupnosti rajčat konzumovat celý rok.


Kuře na rozmarýnu

Kuře na rozmarýnu


Krásně voňavé kuře na rozmarýnu vám rozjasní den a zvedne náladu. Recept na kuře na rozmarýnu právě zde.


Domácí meduňkový sirup

Domácí meduňkový sirup


Recept na domácí meduňkový sirup vám pomůže při řadě obtíží, jak píšeme v našem článku.


Vepřová panenka  pečená s rozmarýnem a slaninou

Vepřová panenka pečená s rozmarýnem a slaninou


Vepřová panenka na rozmarýnu zastupuje další z osvědčených kombinací masa a bylinek.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Léčivé rostliny, které si snadno vypěstujete doma v truhlíku, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: léčivé, rostliny,, které, snadno, vypěstujete, doma, truhlíku.


×