Mungo fazole: Jsou kouzelné, zároveň zdravé a v klidu je naklíčíte sami doma ...
V naklíčené podobě obsahují mnoho zdraví prospěšných látek jako je vápník, hořčík, železo, kyselina listová, bílkoviny, draslík a vláknina. Výborné jsou do salátů či jako doplněk mnoha jiných i tepelně upravených pokrmů.
Plody této jednoleté teplomilné rostliny mají nejčastěji olivově zelenou barvu a prodávají se obvykle celé, loupané nebo půlené. V některých obchodech můžete sehnat také naklíčené výhonky – stejně jako u ostatních druhů luštěnin se totiž obsah cenných látek v mungo nakličováním významně zvyšuje. Protože snadno klíčí, není problém si jednoduše připravit tuto hodnotnou potravinu také doma vždy, když na ní máte chuť. Přestože se jedná o hodnotnou potravinu, nemělo by se to s její konzumací přehánět. Doporučuje se maximálně hrst denně.
Pozitivní vliv na zdraví
Fazole mungo obsahují mnoho důležitých vitamínů, minerálů, omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin a působí kladně pro dobrou obranyschopnost organismu a trávící soustavu. Kromě toho podporují hubnutí, neboť dodávají pocit sytosti. Pomáhají rovněž s indikcí škodlivého LDL cholesterolu, čímž se podílejí na prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Navíc dovedou chránit před volnými radikály a mohou údajně pomoci i při rakovině, přičemž byl částečně prokázán pozitivní vliv při nádoru tlustého střeva.
Jak naklíčit mungo doma
Tomu pocitu, když si vypěstujete vlastní jídlo, se sebevětší taška s nákupem nevyrovná. Pokud nemáte v plánu kupovat speciální misku, dáme vám DIY tip jak jednoduše klíčit mungo pro vaše pevné zdraví. Platí tři základní hesla: namočit, propláchnout, nechat okapat. Postačí vám stará zavařovací sklenice, provázek a kousek staré silonky. Ve sklenici se studenou vodou necháme mungo namočené přes noc. Ráno na sklenici připevníme textilii, přivážeme provázkem a vodu vylejeme. Celé proces klíčení zabere velmi málo času, jen je důležité dbát, aby jste 2x denně fazole propláchli studenou vodou a nechali sklenici s klíčky stát v temném místě při pokojové teplotě. Tak zajistíte, že klíčky budou mít příjemnou svěží nasládlou chuť a nevyschnou či neuhnijí. Během dvou až tří dnů se fazolky probudí a budou vhodné ke konzumaci.
Raw mungo salát s mátou a koriandrem
Velmi zdravý recept bohatý na mnoho důležitých vitamínů, minerálů, omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin a působí kladně pro dobrou obranyschopnost organismu a trávící soustavu.
Dušená mrkev a opečené brambory na cibulce s cherry rajčátky
Máte chuť na lehké zeleninové jídlo? Dušená mrkev a opečené brambory na cibulce s cherry rajčátky budou chutnat dětem i dospělým.
Polévka z mungo fazolí
Obohaťte si zimní jídelníček o výživné luštěniny. Vyzkoušejte polévku z fazolí mungo, která je velmi vydatná a v kombinaci s kadeřávkem má skvělou chuť
Hummus s citronem a koriandrem
Hummus s citronem a koriandrem je jednoduché a rychle hotové jídlo. Ale podstatné je hlavně to, že je i velmi zdravé a chutné.
Malinový raw dort
Nepečený oříškovo malinový dort je za chvilku hotový a potěší lahodnou chutí čerstvého ovoce. Příprava navíc není nijak náročná.
Mrkvový salát s rozinkami
Mrkvový salát s rozinkami je díky rozinkám lehce nasládlý a zdravý. Připravený je během chvilky a může být skvělou svačinkou.
Makové raw kuličky
Můžete si vyrobit válečky nebo kuličky a dle chuti ještě ozdobit vlašským ořechem.
Grilované kuřecí řízky s marinádou z vína a citronů
Grilované kuřecí řízky s marinádou z vína a citronů jsou opravdu delikátní a jedinečnou pochoutkou.
Krémová zapečená mrkev
Krémová zapečená mrkev je jídlo, které vám bude chutnat, i když zrovna mrkev moc nemusíte.
Citronový koláč
Citronový koláč je lehký a svěže lahodný moučník. Ke kávě nebo k čaji jako výjimečný moučník bude skvělý.