Velikonoční beránek – recept

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

K velikonočním svátkům neodmyslitelně patří velikonoční beránek. Víte, jak se tato tradice na našich stolech ocitla? A jak upéct toho nejlepšího beránka?
 

Tradice spojená s judaismem i křesťanstvím
 

Současný symbol velikonočního beránka sahá už do předkřesťanského období. Svázán je s Mojžíšem, který izraelský lid vyvedl z egyptského otroctví.
Na připomínku této události následně měla každá rodina v chrámu obětovat berana a jeho krev odnést k oltáři. Obětovaný beran se poté zkonzumoval, podával se k němu nekvašený chléb. Některé zdroje uvádějí i to, že se krví zabitého berana označoval vchod do domu, což mělo symbolizovat víru v Boha a záchranu.
Velikonoční beránek je tak v této tradici zakotven coby Izraelitů jakožto členů Božího stáda vedeného Hospodinem. Bůh se v judaismu označuje také jako pastýř.
Stejnou symboliku si následně převzalo i křesťanství. Velikonoční beránek byl během raného křesťanství obětním zvířetem, a to nejspíše proto, že byl již před příchodem tohoto náboženství u nás vnímán jako symbol jara, ale i svěžesti, mládí a nevinnosti. Spojen je nejspíš tento vjem s pastýři, kteří s jarem vyháněli svá stáda na pastvu a těšili se z krajiny, která se pomalu zelenala a stávala se příslibem nového začátku.
Ostatně tato symbolika se do křesťanského smýšlení propsala mnohem hlouběji. I Ježíš se svými apoštoly jedl velikonočního beránka při poslední večeři. I právě Ježíš Kristus se tak označuje jako nevinný beránek, který byl obětován za spásu světa. Kristova krev prolitá na Golgotském kříži pokřtěné ochránila od hříchu i smrti.
 

Kde se vzal sladký velikonoční beránek
 

Dosud jsme hovořili o skutečném jehněčím mase. Kdy došlo k přetvoření ve sladké pečivo, to nicméně dnes netušíme.
Ve středověku už se jako obřadní pokrm velikonoční beránek jedl, což potvrzují i historické prameny. Nicméně jehněčí maso si v té době mohlo dovolit jen minimum domácností. Zda tak na stolech tradičně měli lidé spíše pečivo, to spolehlivě potvrdit nemůžeme. Lze dovozovat, že movité domácnosti si mohly dovolit chutnou pečínku, zatímco prostý lid si musel vystačit s těstem.
Další zdroje uvádějí, že za příklon ke sladkému pečivu namísto skopového masa je zodpovědné i to, že skopové u nás jednoduše nebylo dostupné, neboť se tato zvířata nechovala.
Tradice podávat beránka na velikonoční stůl se nicméně udržela dodnes. Péct by se velikonoční beránek měl společně s mazanci na Bílou sobotu, aby se mohl stát součástí opulentní snídaně následujícího dne. Právě v sobotu totiž končí čtyřicetidenní půst. Bílá sobota je zároveň dnem intenzivních příprav. Ostatně i své označení získala sobota právě podle toho, že se během dne nejen uklízelo, ale také se v mnoha domácnostech bílily světnice.
Některé zdroje uvádějí pečení až na Boží hod velikonoční. Každopádně v tento den se už beránek může konzumovat. K tomu se váže také jedna z pověstí: Kdo v tento den beránka ochutnal, podařilo se mu prý najít ztracenou cestu v lesích.
 


Recept na velikonočního beránka
 

V současné době si můžeme vybrat z celé řady různých receptů na velikonočního beránka. Upéct je ho možné z těsta piškotového, ale i šlehačkového, třeného či tvarohového nebo mramorovaného. Hledat nejlepšího beránka je téměř nemožné, každá rodina má jiného oblíbence.
Moderní hospodyně neváhají experimentovat a své velikonoční beránky pečou dokonce i z těsta celozrnného nebo připravují veganské alternativy. Existují dokonce i alternativy na beránka slaného.
Velikonoční beránek z třeného těsta patří v mnoha rodinách k osvědčené klasice, která se na slavnostním stole ocitá nejčastěji. Toto těsto má výhodu zejména v tom, že se dobře uchovává. Nestárne, naopak následující den chutná ještě lépe, neboť zvláční. Navíc je na přípravu velmi nenáročné.
 

Velikonoční beránek z třeného těsta
 

Doba přípravy: cca 50 minut
Počet porcí: na 1 formu
 
Co budeme potřebovat
 
• 250 gramů rostlinného tuku (Hera)
• 400 gramů polohrubé mouky
• 300 mililitrů mléka
• 200 gramů cukru krupice (lžíci cukru možno nahradit vanilkovým cukrem)
• 2 vajíčka
• 1 sáček prášku do pečiva
• na dochucení: citronová kůra, vaječný koňak, rum nebo skořice
• máslo na vymazání formy
• na vymazání formy hrubou mouku, kokos nebo drcené sušenky
• moučkový cukr na posypání
 
Postup přípravy:
 
Předehřejte troubu na 180 °C. Rostlinný tuk si s předstihem vyndáme z ledničky, necháme asi 3 hodiny povolit. Tuk dejte do mísy a přisypte cukr. Utřete, až se vytvoří nadýchaná směs.
Přidejte ostatní suroviny, tedy mouku a vejce, nezapomeňte ani na přísady pro dochucení těsta. Přilijte mléko. Na samý závěr do těsta nasypte kypřící prášek a těsto vlijte do předem vymazané a vysypané formy. Pozor, zejména pokud máte k dispozici klasickou formu kameninovou. Vysypejte a vymažte ji pečlivě, jinak budete s vyklápěním beránka po upečení dost zápolit.
Pečeme na 170 °C asi 45 minut. Hotového beránka necháme vychladnout, poté vyklopíme z formy a posypeme cukrem, eventuálně ozdobíme. Možné je přelít jej i čokoládovou polevou.
 
Jak na třená těsta:
 
Existuje více variant třených těst. V námi uvedené zcela základní verzi se větší počet vajec nahrazuje právě kypřicím práškem.
Některé recepty na třené těsto proto doporučují raději nešetřit, použít 4 vajíčka a utřít na počátku receptu s použitým tukem pouze žloutky. Z bílků se vyšlehává tuchý sníh, který se přidává do těsta až po mouce a mléku, tedy na samý závěr.
Poněkud „poctivější“ recepty se většinou odvolávají na použití másla na místo rostlinného tuku, nicméně výsledek bude zdařilý i s olejem. Používá se slunečnicový. Každopádně by měl mít neutrální chuť. Co se chuti týče, ta je důvodem, proč některé hospodyňky „přísahají“ na právě máslo.

Plněné sladké velikonoční košíčky

Plněné sladké velikonoční košíčky


Plněné sladké velikonoční košíčky budou ozdobou na každém stole. Fešácky vypadají, gurmánsky chutnají.


Velikonoční mazanec

Velikonoční mazanec


Klasický recept na velikonoční mazanec najdete právě zde. Zvládne ho i mírně pokročilý kuchař nebo kuchařka.


Velikonoční nádivka

Velikonoční nádivka


Super recept na velikonoční nádivku vám ještě před uvařením spustí Pavlovův reflex.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Velikonoční beránek – recept, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Velikonoční beránek – .
Nebo hledejte podobné podle části názvu: velikonoční, beránek.

Kde najít informace



×