Pokojovky bezpečné pro domácí mazlíčky, a kterým rostlinám se raději vyhnout

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Psi, kočky, králíci, papoušci… Ve spoustě domácností mají zvířata status člena rodiny a jejich majitelé si pro ně přejí jen to nejlepší. V bytě však může číhat na tyto miláčky spousta nástrah a mezi ně patří i pokojová květena. Které rostliny mohou být pro zvířata, ale i malé děti jedovaté či závadné, a které druhy lze pěstovat bez obav?

Pokud jste majitelem čtyřnohých mazlíčků, je třeba vybírat rostliny do interiéru obezřetně. Zejména kočky rády vyhledávají zelené květiny, které by mohly okusovat. Tato zvířátka si čistí srst jazykem, na němž ulpívají chlupy, které se pak ukládají v chuchvalcích ve střevech, a těch je třeba se zbavit, jinak by mohlo dojít k zauzlování vnitřností. 

V přírodě si kočky pomohou pojídáním trávy, která jim útroby spolehlivě vyčistí. V domácím prostředí však hledají alternativu a vrhají se na vše zelené, což sebou nese velká rizika. Ta se však nevyhýbají ani psům, kteří rády hrabou nejen v záhoncích, ale také v květináčích a občas i zakousnou nějaký ten list, stejně jako papoušci či domácí králíčci. Stačí chvilka nepozornosti a katastrofa může být na světě. 

Které rostliny nepěstovat, když máte doma zvíře

Křeče v břiše, průjem, zvracení, ale i selhání ledvin a nervové obtíže… to vše může dětem i zvířatům způsobit ochutnávka některých pokojovek. Kdo chce ušetřit nervy ale i peníze za veterináře, ten by měl zbystřit. Níže jsou uvedeny rostliny, které do interiéru se zvířaty či malými dětmi raději nepatří.


Áronovité - do této čeledi patří mnoho stovek druhů, které mohou způsobit zdravotní obtíže. Oblíbené jsou nejen pro svůj vzhled, ale hlavně pro nenáročnost pěstování. Tyto líbivé rostlinky totiž k životu potřebují opravdu málo a přežijí i to, že na ně občas zapomenete.
Mezi doma často pěstované áronovité patří například toulitky neboli antúrie, lopatkovci - latinsky Spathiphylla, filodendrony či diefenbachie. Čím škodí? Jedovaté druhy áronovitých obsahují zdraví nebezpečné alkaloidy, které se aktivují po požití rostliny. Některé z nich v sobě navíc skrývají i krystalky šťavelanu vápenatého, které jsou ostré, po požití naruší sliznice a připraví lepší cestu pro průnik jedovatých látek. 

V domácnosti se vyhněte i pěstování aloe vera, agáve, tchynina jazyka, orchideje, vánoční hvězdy, draceny, durmanu, africké kopřivy, hvězdníku, ale také cibulovin jako narcisy, tulipány, hyacinty a amarylis. 

Rostliny, které zvířatům neškodí

Výběr v květinářstvích i zahradnictvích je pestrý, a proto se není třeba se bát. Do interiéru se zvířaty se hodí například šáchor, který nejen zajímavě vypadá, ale mazlíčkům také velmi chutná, podobně jako zelenec či šanta kočičí. Byt lze vyzdobit i rostlinami typu kalatea, které jsou k dostání v několika variantách, fialkami nebo levandulí.  
Jarní salát s jedlými květy

Jarní salát s jedlými květy


O barevnost salátu se postarají jedlé květy, na nichž si lze bez obav pochutnat.


Jednoduchá kuřecí polévka

Jednoduchá kuřecí polévka


Polévky z drůbežího masa jsou populární, a když zbyde nějaký ten odřezek, pochválí vás i domácí mazlíčci.


Kuřecí játra s rýžovými nudlemi

Kuřecí játra s rýžovými nudlemi


Spíše než květinou uctíte oblíbeného chlupáče nadrásanými kuřecími játry, po kterých se bude jen olizovat.


Salát Caesar

Salát Caesar


Jeden z nejoblíbenějších druhů salátu na světě. Tak proč ho nezkusit?Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Pokojovky bezpečné pro domácí mazlíčky, a kterým rostlinám se raději vyhnout, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:×