Jarní úklid – očista duše, těla a vašeho domova pomocí tří nečekaných pomocníků

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Úklid je blahodárná činnost, která čistí duši i tělo, a navíc váš domov prokoukne. Udělat si na konci zimy inventuru věcí, které nás obklopují, a srovnat si hodnoty, které nosíme v sobě, je pro nás dosti důležité. A úklid domácnosti lze provést velmi jednoduše pomocí běžných a obyčejných věcí, které má každý doma. Dalším bonusem tohoto způsobu uklízení je ekologická šetrnost. Na úklid domácnosti tak úklidová firma nebude potřeba.

Ocet

Obyčejný a podceňovaný ocet se může stát univerzálním čistidlem, léčivou látkou i desinfekčním prostředkem. Na ocet jako na domácího pomocníka nedaly dopustit už naše prababičky. Nařeďte ocet s vodou, do které pro silnější účinek můžete přidat citronovou kůru, a máte octovou vodu. Tou se skvěle zbavíte mastnoty, odstraňuje rezavé fleky i vodní kámen. Spolehlivě čistí skvrny z nerezových poliček, nebo výborně čistí a dezinfikuje špinavé nádobí. Vsaďte se, že vám na něm nezůstanou žádné mastné fleky.

Octem vyčistíte i kuchyňské spotřebiče nebo kuchyňskou digestoř a žaluzie. Když vlijete hrnek octa do myčky a zapnete ji jako normálně, vyčistí se jako po nějakém profesionální drahém čisticím prostředku. Praktický ocet odstraňuje i vodní kámen například z rychlovarné konvice. Stačí do ní nalít tolik octa, aby byl vodní kámen ponořen, a nechat přes noc působit. Ráno nechte v konvici pouze převařit čistou vodu a vodní kámen bude pryč.
Jestliže se doma trápíte s mastnými skvrnami na dřevěném nábytku, zkuste obyčejný černý čaj. Hadříkem otřete nečistoty a čaj mastnotu vytáhne.

Sůl

Díky jednoduchému faktu, že sůl obsahuje čistící chemickou sloučeninu chlorid sodný, patří obyčejná kuchyňská sůl mezi trumfy jarního úklidu. Na znečištěné místo nasypte sůl a chvilku místo zahřívejte, až sůl úplně nezhnědne. Potom místo omyjte vodou a špína by měla jít lehce dolů. Na opravdu velmi mastné skvrny například na oděvu perfektně funguje roztok lihu a soli v poměru 4:1. Když do zapáchajícího odpadu nasypete půl hrníčku soli a zalijete horkou vodou, odpad by se měl uvolnit. Pro zesílený účinek můžete do vody přidat jedlou sůl.


Často se stává, že z rendlíku uteče mléko, které pak připálené na plotně zapáchá. Když se vám to přihodí, posypte skvrnu solí a nepříjemný zápach zmizí. Sůl jako čistící prostředek by se neměla používat na materiály, které jsou háklivé na poškrábání.
Solí lze pohodlně a spolehlivě čistit i proutěný nábytek, když roztokem vody a soli nábytek natřete a necháte na sluníčku vyschnout. Sůl je prospěšná také pro umělé květiny, když je solí posypete.

Jedlá soda

A do třetice jedlá soda představuje další kuchyňský zázrak, který si poradí téměř s jakoukoli špínou. Jedlá soda skvěle pohlcuje pachy, a tak si ji v mističce dejte například do ledničky, nebo soda můžete nasypat do odpadkového koše, pokud páchne. Jedlou soda v ledničce vyměňujte každých 14 dní, tím tak eliminujete aroma některých potravin. Například rybí zápach odstraní i z vašich rukou. Jedlá soda dokonce stejně jako sůl čistí zanedbané odtoky. Výborně se hodí rovněž na smaltované nádobí. Jedlou sodu smíchejte s vodou a vytvořenou kašičkou hrnky a hrnce vydrhněte. Tímto lze čistit i připáleny v mikrovlnné troubě, na jejíž čištění můžete použít i citron.

Univerzální jedlou sodu můžete použít i na čištění koberců, čalounění nebo pelíšků vašich domácích mazlíčků. Stačí je vydatně posypat a nechat jedlou sodu pár hodin působit. Jak už bylo řečeno, jedlá soda pohlcuje pachy, a tak jí lze osvěžit i vaše boty, když do nich trochu sody nasypete a necháte chvilku působit.
Zajímavostí je, že jedlá soda spolehlivě hasí malé domácí požáry, když se vám bohužel přihodí. Například když vám vzplane horký olej na pánvi, v žádném případě nehaste olej vodou, protože by divoká reakce vody na olej způsobila rozšíření horkých a hořících kapiček oleje dál do místnosti. Ideálním řešením je nasypat na hořící pánev trochu jedlé sody a přikrýt ji pokličkou.

Kozí sýr s jedlými květy

Kozí sýr s jedlými květy


Po pořádném úklidu si dejte zdravou svačinu třeba v podobě kozího sýra.


Limonáda s levandulí

Limonáda s levandulí


Recept na limonádu například s levandulí osvěží s příchodem jara vaše tělo i vaši mysl.


Pomalu pečené kuře s brambory

Pomalu pečené kuře s brambory


Recept na pečené kuře v tomto případě rovnou s bramborami, který je pro svoji jednoduchost velmi oblíbený.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jarní úklid – očista duše, těla a vašeho domova pomocí tří nečekaných pomocníků, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:×