Knedlíky mohou být jednoduše obohacené o vlákninu a ochuzené o kalorie

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Po zkušenosti z reakcí cizinců je zřejmé, že kynutý knedlík je za hranicemi střední Evropy velká neznámá. A to si pochutnáváme na mnoha druzích této specificky české přílohy – karlovarský knedlík, bramborový knedlík, houskový knedlík, kynuté knedlíky, tvarohové knedlíky a tak dál. Recept a všechny tyto knedlíky v českých domácnostech zdomácněly, a tak se není co divit, že se knedlíky jako příloha podávají celkem hojně. Proto je třeba se podívat, jak je to s nimi a kaloriemi, protože pro mnohé spoluobčany představují knedlíky prototyp nezdravého jídla. Nicméně při podrobnějším pohledu se ukáže, že to není tak horké. Když navíc použijete místo normální mouky mouku celozrnnou, můžeme dokonce mluvit z hlediska zdraví o velmi vhodnou přílohu.

Je dobré se také zamyslet, jakou úlohu knedlíky plní. Téměř vždycky se podávají s nějakou pečínkou a hutnou omáčkou. Nebo s kachnou, jejíž omastek spolehlivě nasáknou. Nebo si vezměte svíčkovou na smetaně, která je plná cukru a tuků. Právě pro tyto důvody je dobré hledat varianty knedlíků, které vám nepřidělají další vrásky na čele. Spíše než o kalorie v knedlících byste se tedy měli zajímat o omáčku. Je jedno, že si dáte o dva knedlíky navíc, pro vaše zdraví z dlouhodobého hlediska nebude dobré, že sníte všechnu tučnou omáčku.

Celozrnná mouka do knedlíků

Abyste měli jistotu, že knedlíky obsahují suroviny, které opravdu chcete, je nejlepší je připravit doma. Celozrnné rohlíky nebo housky na krámě normálně koupíte, ovšem koupit knedlík, který je vyrobený z celozrnné mouky představuje už trochu oříšek. A proč celozrnná mouka? Obsahuje totiž spoustu vlákniny, o dost víc než normální pšeničná mouka.
Celozrnnou mouku dostanete pouze jemně mletou. Lze ovšem stejně dobře použít i polohrubou špaldovou mouku, která sice neobsahuje tolik vlákniny jako celozrnná mouka, ale rozhodně víc než klasická pšeničná. Pro ty, kteří zkoušejí celozrnnou mouku do knedlíků poprvé, přidejte jí třeba jenom třetinu, ať vidíte, jaký efekt bude tato mouka na výsledný produkt mít. Většinou mají potom knedlíky hustější konzistenci.

Další cestou, jak dostat do knedlíků víc vlákniny, je koupě samotné izolované vlákniny a tu potom přidat do normální pšeničné mouky. Tímto způsobem budou knedlíky obsahovat vlákninu, minerální látky i vitaminy z obalového zrna, které při průmyslové výrobě mouky nenávratně mizí a v našem jídelníčku potom chybí. Pozor: extra přidaná vláknina také bude ovlivňovat strukturu knedlíku, a tak raději nejprve vyzkoušejte menší množství.


Nejdůležitější ingredience do knedlíků

O mouce jsme se již zmínili – jenom připomeňme, že do knedlíků patří výhradně mouka hrubá.
Voda, nebo mléko, toť otázka. Někdo do receptu přidává jenom vodu, někdo jenom mléko, někdo kombinaci obojího. Platí však přímá úměra – čím víc mléka, tím lepší kynutý knedlík. Takže pokud jej děláte doma, neváhejte mléko použít.

Některé recepty uvádějí větší množství vajec, než je potřeba, protože leckdo měří kvalitu knedlíku podle počtu použitých vajec. Nicméně stačí 1 vejce na 1 kilo mouky. Pokud chcete, aby měl knedlík sytější barvu, přidejte do těsta k jednomu vajíčku ještě 1 žloutek.

Standardní kostička droždí má 42 gramů, což je na jedno kilo mouky strašně moc. Droždí se používá pro rychlejší kynutí těsta, jenže myslí se tím těžké a hutné těsto. Knedlíky se naopak dělají z lehkého a jednoduchého těsta, takže 42gramová kostka je prostě moc. Zkuste použít jenom půlku tedy cca 21 gramů droždí na jedno kilo mouky.

Jako pečivo do knedlíků rozhodně nepoužívejte toustový chleba, který svojí řídkou konzistencí způsobí, že se vám v omáčce rozpustí, což nevypadá hezky. Nejlepším pečivem se jeví osvědčený rohlík ze supermarketu, který používejte jeden dva dny starý, když ztratí svoji kyprost.

Bramborový knedlík

Byla by škoda zapomenout na bramborový knedlík, který má své hojné obdivovatele. Jenže z druhé strany není domácí bramborový knedlík žádná sranda udělat. Proto se dost lidí s důvěrou obrací na různé směsi pro přípravu, které však mají velmi kolísavou kvalitu vyjádřenou tím, že bramborové knedlíky ztrácejí svoji bramborovou chuť.

Traduje se, že bramborový knedlík „vynalezl“ jistý Franz Trawniček, což byl armádní kuchař česko-rakouského původu. Když táhl s armádou Jana Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče, který bojoval proti Napoleonovi, nebylo jednoho večera dostatek mouky pro nasycení celého vojenského sboru. Nicméně důvtipný kuchař Trawniček si všiml, že místní dávají prasatům kaši z brambor, otrub a vody. Nechal si tedy přinést brambory, vejce a zbytek mouky, vše smíchal s vodou a vhodil do vroucí vody. Za pár okamžiků vyplavaly první bramborové knedlíky na světě.

Brambory používejte ty varného typu A. Vařte je ve slupce a před zpracováním nechte vychladnout. Neměly by také obsahovat žádnou vodu, která by vám mohla změnit konzistenci těsta.
Zapomeňte na mouku a používejte výhradně obyčejnou dětskou krupici.
Jedno přidané vajíčko do těsta dodá knedlíkům pěknou zlatavou barvu. Nikdy není jisté, kolik brambory obsahují škrobu, a proto přidejte do těsta pro jistotu jednu lžičku škrobu. A nakonec nezapomeňte knedlíky osolit, aby jejich chuť trochu ožila.

Jarní zeleninový hrnec s bylinkovými knedlíčky

Jarní zeleninový hrnec s bylinkovými knedlíčky


Originální jarní variace pro teplejší měsíce se skrývá v tomto receptu s knedlíčky.


Chlupaté knedlíky

Chlupaté knedlíky


Kdo by neznal recept na chlupaté knedlíky, které z pekáče zmizí dřív, než stačí vychladnout.


Játrové knedlíčky

Játrové knedlíčky


Recept na hovězí polévku se málokdy obejde bez játrových knedlíčků, které dají koupit, ale i doma udělat, což je vždy lepší varianta.


Meruňkové knedlíky

Meruňkové knedlíky


Recept na meruňkové knedlíky patří mezi klasiky, které není dobré jen tak přehlížet.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Knedlíky mohou být jednoduše obohacené o vlákninu a ochuzené o kalorie, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: knedlíky, mohou, být, jednoduše, obohacené, vlákninu, ochuzené, kalorie.

Kde najít informace



×