Vládou nařízený respirátor – jak jej udržovat ve formě

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Poté, co vláda České republiky zavedla povinnost nosit respirátory na většině míst, kde se lidé setkávají, vyvstala na povrch skutečnost, že respirátor je vlastně drahá záležitost a s tím i potřeba starat o něj. Funkční nanoroušky představují poměrně velký zásah do peněženky a chirurgické roušky zase nechrání na sto procent, a tak nejlepší možností zůstává respirátor. Problémem může být, že respirátory se nemohou nosit opakovaně, jenže při vhodném zacházení to jde i s opakovaným použitím.

Respirátor označený jako KN95/FFP2 se vyrábí v Číně a nemá se standardním FFP2 nic moc společného. Hlavní rozdíl je v tom, že neprošel evropským schvalovacím procesem, a proto mohou být o několik vrstev ochranné látky chudší než běžné, Evropou schválené respirátory FFP2.
Jak tedy prodloužit životnost respirátoru? Při vhodném zacházení a používání respirátoru lze jeho použití několikrát opakovat, protože jej zbavíte případných bakterií a virů.

Pasterace

Už dříve při první vlně se šířily mnohé informace, jak prodloužit účinnost respirátoru. Podle odborníků z Českého vysokého učení technického je nejjednodušší a nejšetrnější metodou zahřátí respirátoru v například troubě na 60 až 70 stupňů Celsia, a to asi na 30 minut. Pasterací totiž hubíte přítomné mikroby. Každý respirátor může touto metodou projít až několikrát. Při pasteraci se pokaždé sníží filtrační účinnost přibližně o 0,16 %.

Mikrovlnná trouba


Respirátor také můžete výborně sterilizovat v mikrovlnné troubě, neplatí to ovšem pro respirátory s kovovou sponou a také pro nanorespirátory. Do plastové misky nalijete asi půl deci vody, kterou dáte do mikrovlnky. Na misku potom dáte mřížku a na ni dáte několik dní používaný respirátor vnější stranou dolů. Výkon 1100 W bude potřebovat 90 sekund, výkon 800 až 1000 W bude potřebovat 3 minuty a výkon 500 až 700 W bude potřebovat asi 300 sekund.

Etanol

Speciální prostředek na bázi etanolu také může skvěle připravit respirátor na opětovné použití. Jiné alkoholové dezinfekce ale nefungují, na to si dávejte pozor. Mají v sobě totiž složky, které ochranné vrstvy znehodnocují. Takto ošetřený respirátor vydrží týden až dva.

Suchý vzduch

Respirátor můžete také nechat viset v průvanu. Suchý, proudící vzduch totiž zbaví a vysuší všechny škodlivé látky a viry, pokud jej na čerstvém vzduchu necháte alespoň sedm dní. Chcete-li zvýšit ochranu a dezinfekci, postříkejte respirátor alkoholovou dezinfekcí a nechte týden odpočinout.

UV záření

Jestliže doma máte takzvané horské sluníčko a matně si pamatujete, že zabíjí bacily, stojí za to si připomenout jeho účinky. Osviťte respirátor z každé strany na 3 minuty a viry a bakterie budou vyhubeny. UVC lampa je zničí během 180 sekund v 99,9 procentech. Horským sluníčkem můžete dezinfikovat i třeba brýle, klíče nebo mobilní telefony.

Respirátor se sterilizuje sám

Co znamená, že některé respirátory se sterilizují samy? Prakticky s nimi nemusíte dělat vůbec nic. Mají totiž spolehlivou ochranu z nanovláken, které zachytí až 99,9 % virů. Respirátory s vrstvou akcelerované mědi totiž dokonce viry a bakterie samy ničí, a tak se neustále a opakovaně sterilizují. V provozu na nose vydrží až 30 hodin, což znamená přibližně týdenní jeho nosení.

Respirátor vám musí v první řadě dobře padnout. Ujistěte se, že vám nikde neodstává, ani vás nikde neškrtí. Čínské respirátory se prodávají v o něco menších velikostech, a tak našincům mohou být poměrně těsné.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vládou nařízený respirátor – jak jej udržovat ve formě, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: vládou, nařízený, respirátor, jak, jej, udržovat, formě.

Kde najít informace×