Adventní tradice známé i neznámé

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Advent je dobou mnoha krásných zvyků a tradic, které udržují naše kulturní dědictví stále živé. Připomeňme si tedy alespoň pár známých či neznámých!  • Adventní věnce – Tento symbol Vánoc nesmí chybět snad v žádné svátečně nazdobené domácnosti. Věnec má čtyři svíčky, které symbolizují čtyři neděle před Vánoci.


  • Svátek svaté Barbory – O tomto svátku by měly zbystřit hlavně svobodné dívky a vyrazit na zahradu nařezat lichý počet větviček. Pokud jim větvičky do Vánoc vykvetou, čeká je příští rok svatba. Nejčastěji se používají větvičky z třešně, zlatého deště nebo jiných ovocných stromů. Malým dětem nadělila Barborka v předvečer svého svátku sladkosti.


  • Svatý Mikuláš – Mikuláš obchází ve společnosti čerta a anděla domy, ve kterých bydlí děti. Děti řeknou vítané návštěvě básničku, a pokud byly hodné, čeká na ně také sladká odměna.


  • Svatá Lucie – V tento den nesměla žádná žena příst ani drát peří. Lucie je postava v bílém plášti, která obchází stavení s nožem a zlobivým dětem chce rozpárat břicha. Naopak hodným dětem nadělí sladkosti. Tato tradice se v dnešní době již moc nedodržuje.


  • Jmelí – Jmelí prý původně bývalo vysokým stromem, ze kterého Josef vyrobil kolébku pro malého Ježíška. Ze stejného dřeva byl vyroben i kříž, na kterém byl ukřižován. Strom následně seschl a má dnes podobu malých keříků, které žijí paraziticky na jiných stromech. Polibek pod jmelím má zajistit do příštího roku lásku a plodnost.


  • Vánoční stromeček – Jeho hlavní funkcí je ochrana obydlí před zlými duchy. Stromečky se nejčastěji zdobily slaměnými ozdobami, perníčky, ovocem a ořechy. Svíčky se začaly používat až později.


  • Na vánočním slavnostně prostřeném stole také nesměla chybět mísa s ovocem, která má zajistit hospodáři dobrou úrodu a blahobyt.


  • Další tradice pro svobodné dívky je házení botou. Dívky se postavily zády ke dveřím a hodily botu za sebe. Pokud se bota otočila špičkou ke dveřím, dívka se do roka vdá. Podobný účel měla také tradice házení hole na hrušku. Na kolikátý pokus hůl zůstala na větvi, do tolika let se děvče vdá. Poodhalit budoucnost nezadaných dívek mělo také klepání na kurník. Pokud se z kurníku jako první ozval kohout, bude do roka svatba.
Doufám, že na Vás při čtení dýchl ten správný duch Vánoc a užijete si příjemné a pohodové svátky.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Adventní tradice známé i neznámé, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Adventní tradice známé i neznámé.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: adventní, tradice, známé, neznámé.


×