12 tradičních vánočních večeří z celého světa

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Češi si štědrovečerní večeři zpravidla nedokážou představit bez kapra s bramborovým salátem či smaženého řízku. V jiných zemích světa si však na Vánoce dávají úplně jiné pochoutky. Podívejme se, co jedí ve dvanácti rozdílných státech!

Norsko


Norové si cení svých tradic, a to platí zejména o Vánocích. Slaví je pojídáním pečených vepřových žebírek nebo vepřového žaludku se zelím a s bramborem.

Polsko


Naši sousedi Poláci si stejně jako my na Vánoce dávají rybu a jejich štědrovečerní pokrm se nazývá “Wagilia”.

Anglie


Obdobně jako Američani, i Britové zbožňují velkou pečenou večeři. Na jejich stole nesmí chybět nejenom krocan, ale často i jiné druhy masa, jako zvěřina a párečky obalené ve slanině.


Mexiko


V Mexiku žije velká křesťanská populace a Vánoce jsou pro ně velmi důležité. Jejich štědrovečerní večeře může mít více podob: objevují se na ní jídla jako Bacalao (slaná ryba) či Pozole (kukuřičná polévka s kuřecím nebo vepřovým masem).

Itálie


Italská vánoční večeře vyhovuje zejména milovníkům masa. Skládá se totiž z obrovského výběru různých druhů masa, například hovězího, telecího a kuřecího.

Rusko


V Rusku slavnostní stůl často zdobí hlava prasete. Rusové si kromě toho rádi pochutnají na husím mase, zvěřině a rybách.

Německo


Německá tradice vám možná bude připadat povědomá. Vánoce se zde slaví pojídáním husy a kapra servírovaných s brambory, zelím a kapustou.

Francie


Francouzi jsou známí pro své vybrané chutě, a Vánoce nejsou výjimkou. Na večeři si dávají lahůdky jako foie gras (husí a kachní játra) či speciální puding.

Rumunsko


V Rumunsku se o Vánocích celá rodina shromáždí a hoduje na šunce a vepřovém, k nimž se podává kyselá polévka vyrobená z fermentovaných otrub a vepřových kuliček.

Austrálie


V Austrálii sice na Vánoce nesněží, ale to jim nezabrání v tom se veselit. Australané Vánoce slaví pořádáním grilování a pojídají čerstvé mořské jídlo, jako jsou například krevety.

Egypt


Po vánoční mši v kostele se egyptské rodiny sejdou a jí speciální pokrm zvaný “fatta”, tradiční maso s rýží. Děti následně dostanou malé množství peněz, aby si mohly koupit sladkosti a hračky.

Brazílie


Stejně jako Britové, i v Brazílii si o Vánocích pochutnávají na krocanovi. Kromě něj na jejich stole nesmí chybět šunka a v některých částech země i ryby. Namísto brambor jako přílohy ovšem místo nich jedí kapustu, oříšky, rýži a ovoce!

Zaujala vás některá z těchto štědrovečerních večeří? Chtěli byste ji někdy vyzkoušet nebo raději zůstanete u starého dobrého kapra?


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k 12 tradičních vánočních večeří z celého světa, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: tradičních, vánočních, večeří, celého, světa.

Kde najít informace×