Jak si užít a vychutnat vánoce a nepřibrat ani kilo ?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

MUDr. Petra Šrámková, obezitoložka a primářka OB Kliniky v Praze, nabízí pár dobrých rad a doporučení, které se týkají hlavně nakupování potravin, stravovacích návyků nebo také pohybových aktivit před a během těch nejkrásnějších svátků v roce. To, že si budeme o Vánocích pochutnávat na všech svých oblíbených dobrotách, nemusí nutně znamenat, že až se po Novém roce postavíme na váhu, bude nekompromisně ukazovat o pár kilogramů víc.

Začít můžeme už v době předvánoční, když nakupujeme všechny suroviny. Dobrým nápadem je udělat si seznam, a toho se držet. Vyvarujeme se pak zbrklých nákupů potravin, kterým si přeplníme ledničku a spíž, a nakonec, protože je nám líto potraviny vyhodit, raději to všechno „sníme, aby se to nezkazilo“. Zaměřme se hlavně na zeleninu, tu nakupujme především. Toto pravidlo bychom si měli ostatně odnést i do doby povánoční. Také raději vynechejme z nákupů různé slané pochutiny.

Při samotném vaření a pečení přemýšlejme o tom, jak pokrmy „odlehčit“. Současně tím zkvalitníme i jejich výživový přínos. Například omezme množství majonézy a smetany, a částečně je nahraďme bílým jogurtem. Při pečení cukroví můžeme ubrat cukr nebo část tuku nahradit olejem. Cukroví bude stejně dobré bez slepování tučným krémem nebo bez přeslazených polev. Také pozor na vysokou energetickou hodnotu ořechů nebo sušeného ovoce, jako jsou datle a fíky. A upečme jen tolik cukroví, kolik je zdravé sníst. To, že po celé svátky mezi hlavními jídly stále mlsáme „ty malinké kousky cukroví“, protože jsou všude kolem nás, nám přidává každý den mnoho kalorií navíc.

Špatné stravovací návyky jsou jedním z mnoha důvodů přejídání a následné obezity. O svátcích budeme mít spoustu času, tak jezme pomalu. Vychutnejme si každé sousto a když jíme, věnujme se pouze jídlu. Nejezme při sledování televizních pořadů nebo při čtení knížky. Také ani o Vánocích nezapomínejme na snídani. Je pro naše tělo důležitá. Případný kousek sladké buchty doplňme zdrojem bílkovin, třeba bílým jogurtem. Jezme pravidelně, nejezme mezi hlavními jídly. Velikost porcí také nepřehánějme, zvláštˇpokud máme vícechodové menu. Vařme hodně pokrmů se zaleninou, používejme ji do jídla i jako přílohy. Klidně i syrovou.


Jako kdykoliv jindy, i teď dodržujme pitný režim, pijme hlavně vodu a neslazené čaje. Vyhýbejme se přeslazeným limonádám a džusům. Pokud budeme pít alkohol, dávejme přednost těm méně kalorickým, jako je třeba víno, nebo vinný střik. Alkoholické koktejly, likéry a bowle v sobě skrývají spoustu kalorií. Ke každému alkoholu si přidejme skleničku vody.

Volných dní využijme i k dlouhým procházkám venku a dalším pohybovým aktivitám, nejen ke sledování televize. Dopřejme si také dostatek spánku, naše tělo nám za to poděkuje.

Pro návštěvy, a i pro sebe připravme různé pomazánky z tvarohu, lučiny, Cottage, rybiček, vajec, avokáda. Tvarohové dipy například podávejme s nakrájenou syrovou zeleninou. Na návštěvách nemusíme přímo odmítnout nabízené pohoštění, stačí to nepřehánět s množstvím a třeba jen trochu ochutnat.

Pokud přece jen trochu „zhřešíme“ a sníme něco nevhodného nebo se přejíme, nevyčítejme si to. Místo toho raději běžme na procházku a po návratu se zase vraťme do správných stravovacích návyků.

Když to přece jen s těmi nákupy a přípravou svátků přeženeme, tak přebytky rozdejme. Rozdělme se s těmi, kterým by se jídlo navíc hodilo. Mohou to být například bezdomovci, potravinové banky apod.

 

Užijme si všichni krásné, bohaté a šťastné vánoční svátky ve zdraví a spokojenosti.

 

 

OB Klinika je největší obezitologicko - bariatrické pracoviště v České republice. Disponuje speciálně vyškoleným zdravotnickým personálem, dlouholetými zkušenostmi s péčí o obézní pacienty, nadstandartním vybavením, moderními technologiemi, vyšetřovnami a operačními stoly s vysokou nosností lůžek. Tým odborníků se kromě jiného zabývá i novými metodami léčby obezity a cukrovky II. typu.

 

Lehký bramborový salát

Lehký bramborový salát


Trochu jiný, protože je bez majonézy. Ale i tak je výborný, uvidíte.


Grilovaná panenka a lehký dip

Grilovaná panenka a lehký dip


Pikantní a nepříliš kalorický pokrm. A také rychle připravený.


Zelený salát s olivami a kuřecími kousky

Zelený salát s olivami a kuřecími kousky


Zelenina a kuřecí maso s trochou dalších pikantních přísad. A ani nepotřebujete přílohu.


Farmářský zeleninový koláč

Farmářský zeleninový koláč


Výborný slaný koláč se spoustou sýra. Tady pozor, sýry mají spoustu tuku. Ale i vápníku. Tak si pak dopřejte pěknou procházku zimním městem.


Linecké cukroví pro diabetiky

Linecké cukroví pro diabetiky


K nerozeznání od toho obvyklého. Zkuste občas vynechat bílý cukr.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak si užít a vychutnat vánoce a nepřibrat ani kilo ?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, užít, vychutnat, vánoce, nepřibrat, ani, kilo.

Kde najít informace



×