Návod, jak vyrobit domácí droždí z brambor, piva i datlí

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Surovina, bez níž se pekaři a pekařky jen stěží obejdou, to je droždí. Pečení domácích rohlíků, housek i chleba si našlo mnoho příznivců zejména během doby lockdownů, a kynuté dobroty jsou spojené také s nadcházejícími jarními svátky Velikonocemi. Do těsta na vánočky, mazance, jidáše a dalšího voňavého pečiva je třeba přidat droždí, jak si ale poradit, když tato surovina doma chybí? Připravili jsme pro vás návody, jak si ji vyrobit doma. 

Lisované v kostce, tekuté nebo sušené granulované, droždí se přidává do kynutých těst, protože zajistí jejich objem. Proces kvašení se při přípravě pečiva využíval už ve Starověku, jeho zákonitosti a technologický postup však objevil až roku 1857 francouzský chemik Louis Pasteur. Právě on vyzkoumal, že za kvašením stojí mikroorganismy, které mohou žít s kyslíkem i bez. V dobách Pasteura šlo o objev převratný, který posunul potravinářský průmysl na další metu. Proces kvašení se využívá nejen k přípravě těsta, ale také alkoholu a piva. 

Jedinečnost droždí

V jednom a půl gramu kvasnic lze nalézt více než 10 miliard mikroorganismů, a to je slušné osídlení. V běžně připraveném kynutém těstě, v němž se smíchají kvasnice s cukrem, vodou, moukou a solí, začne proces, který naši předkové chápali jako zázrak. Během fermentace kvasinky vyprodukují oxid uhličitý a za pomoci enzymů změní fyzikální vlastnosti těsta, které zvětší svůj objem. Kromě nakynutí jsou kvasnice zodpovědné také za vůni a chuť výsledného pečiva. 

Droždí je nejen nezbytnou ingrediencí při přípravě těsta na pizzu, housky, rohlíky, chléb nebo buchty, je také bohatým zdrojem prospěšných látek pro naše tělo. Kvasnice obsahují aminokyseliny, enzymy, minerály a vitamíny skupiny B, které prospívají zejména našemu nervovému systému. Droždí je proto cenově snadno dostupným prostředkem, jak chybějící látky tělu dodat. 


Domácí výroba droždí

Pokud vám doma chybí kostička droždí nebo sušené kvasnice, není třeba si zoufat. Vyzkoušejte některý z našich receptů, jak si tuto pekařskou nezbytnost vyrobit. Chce to jen trochu trpělivosti.

Kvasnice z datlí

Budete potřebovat: skleněnou uzavírací nádobu o objemu 1,5 litru, 50 g cukru, 1 l vlažné vody, 2 nesířené! datle (popř. jiné sušené nesířené ovoce)

Postup: láhev sterilizujeme, naplníme vodou, přidáme cukr, nádobu uzavřeme a třeseme s ní tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Pak víko otevřeme a do nádoby dáme datle. Láhev uzavřeme a vystavíme na teplém místě (ideální teplota je 28 - 30°C). Každé dva dny lahví zatřeseme a víko trochu pootočíme, aby mohly unikat plyny. Po osmi dnech by měl být proces hotový. Pokud by obsah láhve zaváněl nebo se objevila plíseň, je třeba ho zlikvidovat. 

Droždí z brambor a piva

Budete potřebovat: 2 středně velké brambory vařené ve slupce, 1 čajovou lžičku cukru a 1 čajovou lžičku světlého piva. 

Postup: brambory oloupeme a najemno nastrouháme do misky. Přidáme cukr, pivo a z ingrediencí umícháme hustou kaši. Misku zakryjeme, postavíme ji na teplé místo a nyní musíme jen pár dní (ideálně týden) počkat, než bude hotovo. 

Tipy, jak domácí droždí používat 

Doma připravené kvasnice nefungují tak, jako ty kupované, a proto je třeba testovat. U droždí z brambor platí, že na 150 g mouky použijeme asi ⅕ droždí a čajovou lžičku cukru. Kvasnice vyrobené ze sušeného ovoce jsou ve skutečnosti kvasnicová voda, kterou použijeme následovně: místo 300 ml kohoutkové vody a ½ kostky droždí přidáme k mouce 300 ml datlové kvasnicové vody.

Těsto zaděláme, přikryjeme a necháme vykynout. Asi po dvou hodinách by mělo být patrné, že se proces kynutí opravdu děje a těsto zvětšuje svůj objem. Pokud se tak nestalo, je třeba počkat ještě nějakou dobu. Když se ani po delším čase v míse nic nezmění je pravděpodobné, že se pokus s domácími kvasnicemi nevydařil a bude třeba ještě trochu trénovat.



Vdolky z kynutého těsta

Vdolky z kynutého těsta


Jako od babičky! Kynuté vdolky ozdobené povidly, tvarohem a smetanou nemají chybu!


Kynuté buchtičky

Kynuté buchtičky


Buchtičky s vanilkovým krémem, to je dobrota z dětství, na kterou mnozí vzpomínají. Kynuté buchtičky lze snadno vyrobit doma, stačí k tomu jen pár ingrediencí.


Domácí housky

Domácí housky


Není nad domácí pečivo. Nadýchaná struktura, křupavá kůrka a ta vůně! Upéct si domácí housky se rozhodně vyplatí.


Kynuté těsto na ovocné knedlíky

Kynuté těsto na ovocné knedlíky


Do ovocných knedlíků můžeme použít sezónní ovoce, i to mražené. Zabalené do nadýchaného těsta bude dokonalé.


Plněný pita chléb

Plněný pita chléb


Tento druh pečiva je oblíbený zejména v arabských státech, ale i u nás má pita chléb mnoho příznivců. Naplnit se dá dle chuti, velmi dobře však chutná i bez příloh.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Návod, jak vyrobit domácí droždí z brambor, piva i datlí, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: návod,, jak, vyrobit, domácí, droždí, brambor,, piva, datlí.

Kde najít informace



×