Příprava kůže na léto a nové poznatky v její ochraně
Léto se blíží a mnoho z nás se chystá užívat si hřejivé slunce v hojné míře. Ať už u moře, v nějaké exotické destinaci, nebo na chatě u rybníka. Ale pozor, i ti, co z města nevystrčí paty ani o prázdninách, by neměli přípravu na sluneční záření podceňovat. Protože sluneční záření nedělá rozdíl v tom, jestli jste na dovolené, nebo se jen věnujete běžným letním aktivitám. Zvláště lidé pracující převážně venku, jako jsou třeba zahradníci, bohužel tvoří značnou část pacientů v dermatologických ordinacích. Takže ochrana kůže před slunečním zářením, a to nejen v létě, je nepochybně velmi důležitá.
Jenže jak se má člověk orientovat v tom ohromném množství opalovacích a ochranných přípravků na našem trhu? A je mezi jednotlivými přípravky či značkami nějaký podstatný rozdíl?
MUDr. Petra Trojanová, Ph.D., primářka Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně, vidí při své práci každodenně následky nadměrného působení záření na kůži. Z jejího pohledu korektivního dermatologa jednoznačně doporučuje opalovací přípravky s vysokou ochranou. A to nejen z hlediska případných nádorových onemocnění, ale i z hlediska stárnutí kůže.
V letní sezóně bychom měli rozšířit ochranu naší kůže nejen před vlivy UVB a UVA záření, ale i před dalšími typy záření, jako je například infračervené záření nebo vysokoenergetické viditelné (HEVIS) světlo. Do ochranných opalovacích krémů jsou zakomponovány látky, které poskytují ochranu DNA v buňkách, a látky zabraňující vzniku tzv. fotoagingu, což je stárnutí kůže způsobené různými typy záření.
Při výběru ochranných opalovacích přípravků MUDr. Trojanová především doporučuje jejich nákup v lékárně nebo přípravky doporučené lékařem. Tyto přípravky totiž zaručují deklarovanou ochranu DNA v buňce. Dokonce existuje i zdravotnický prostředek (Avene SunsiMed), který poskytuje nejvyšší způsob ochrany před UV zářením, a je určený pro zabránění vzniku nonmelanomové rakoviny kůže.
Ochranné prostředky na kůži můžeme rozdělit na dvě skupiny podle typu blokátoru:
Přípravek s chemickým blokátorem – blokátor proniká do kůže, kde se naváže na buňky obsahující pigment, záření neodráží ale absorbuje. Tyto přípravky je dobré natřít na kůži alespoň 30 minut před pobytem na slunci. Snadno je poznáte na první pohled. Na jejich obalech vždy převažuje oranžová barva.
Přípravek s fyzikálním blokátorem – po natření se reflexí sluneční paprsek odrazí. Blokátor se nevstřebává do organismu. Důležitá je dostatečná vrstva přípravku, tady se velmi často chybuje! Tyto přípravky jsou vhodné i pro děti do 3 let. Převažující barvou na obalech přípravků s fyzikálním blokátorem je bílá.
Při aplikaci opalovacích a ochranných přípravků bychom měli rozlišovat ty, co jsou vhodné na tělo, a ty, co jsou vhodné na obličej. Také při nákupu ochranných prostředků pro děti je nutné vybrat právě takové, které jsou určené pro jejich věkovou skupinu. Jiný prostředek rozhodně bude pro batolata, jiný pro dítě v pubertě. A jiný zase pro dospělého. Takže nákup jednoho opalovacího krému pro celou rodinu nám na dovolenou u moře rozhodně nestačí. Jednak každý z jejích členů potřebuje na svou kůži něco jiného, a protože 200 ml přípravek by nám měl vystačit pouze na 6 ošetření pleti, jedna tuba nebo lahvička rozhodně celé rodině stačit nebude. Musíme počítat také s tím, že ačkoliv je na přípravku uvedeno, že je voděodolný, po třech vykoupáních v moři bychom se jím měli natřít znovu. A i když se jen opalujeme na pláži, je nutné natření občas opakovat. Těm, co mají větší pigmentaci, doporučuje dermatoložka natřít se přípravkem několikrát po sobě.
Také by zejména ženy měly zapomenout na celotělový peeling před dovolenou. Pozor i na nadmořskou výšku a dobu strávenou na přímém slunci. Vystavit se slunci raději jen brzy ráno a později odpoledne je mnohem vhodnější.
Existují speciální opalovací krémy pro cyklisty, plavce nebo potápěče. Protože ani pod vodou nejste před zářením do 1m chráněni. A také, což mnozí ani nevíme, za sklem auta také ne. UV záření nehřeje, necítíme ho, je neviditelné. Přesto je kolem nás stále, nejen když praží slunce, ale i když je zataženo.
Je známo, že 50% UV záření získá člověk do 15 let. Proto bychom neměli podceňovat prevenci hlavně u dětí. Péče právě o jejich kůži je velmi důležitá.
Samozřejmě není dobrý ani druhý extrém, úplně se slunci vyhýbat. Pro získání tolik potřebného vitamínu D ale postačí vystavit alespoň paže slunci na 15 minut 2x až 3x týdně.
MUDr. Petra Trojanová ve své praxi doporučuje přípravky firem LaROCHE Posay, Avene, Bioderma a Cantabria labor.
Také doporučuje pravidelné prohlídky kůže u dermatovenerologa 2x do roka. Nelépe před a po letní sezóně. Tyto prohlídky jsou zcela hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.
Léto je tu za chvíli. Mysleme tedy na to, abyh nám i našim dětem pobyt na tolik očekávaném sluníčku neškodil, ale pouze prospíval