Horké a voňavé levandulové léto

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Taky máte letos na zahrádce tak velikou úrodu levandule, že už nevíte co s ní? V českých podmínkách se nejlépe daří levanduli lékařské. Je to polokeř, od 20 do 60 cm vysoká, často vytrvalá bylina s fialovými, růžovými nebo bílými květy. Upoutává nejen půvabným květem, ale především svou nezaměnitelnou vůní. Pěstujeme ji především jako okrasnou rostlinu.

Levandule kvete od června do srpna. Sklízíme ji dříve, než se květy stačily úplně rozvinout a buď ji sušíme, nebo čerstvou zpracujeme. Její vůně odpuzuje dotěrný hmyz, používáme ji k provonění našich šatních skříní a často používáme i levandulové kosmetické přípravky, protože v tomto průmyslu našla velké uplatnění.

Levandule je ale také, a to především, bylina, její květy, ať už čerstvé nebo sušené, se používají v našich kuchyních i jako koření. Lze z nich připravit levandulovou limonádu, nebo čaj. Bývá i součástí některých hotových kořenících směsí, zdobíme s ní ovocné saláty nebo zmrzlinové poháry. S jejím přispěním si také můžeme připravit levandulový med marmeládu nebo sirup. Někdo z ní připravuje i levandulové víno.

Nechcete-li se připravit o vůni, která dokáže nadlouho provonět celý byt, a nechcete ji přitom mít jen tak usušenou, a později i zaprášenou, ve váze, můžete si z levandule připravit domácí parfém. Stačí k tomu osmdesátiprocentní líh, čerstvá levandule a už jen nádoba s rozprašovačem.


K přípravě levandulového oleje zase stačí kvalitní, například panenský olivový olej a čerstvé nebo sušené levandulové květy. Vůně levandulového oleje působí blahodárně na náš spánek, bývá účinná proti bolestem hlavy a pár kapek do koupele vaší pleti také prospěje.

Pokud jste už vyčerpali všechny možnosti a nezapomněli jste ani na voňavé polštářky ze sušených květů a plátna, můžete zbytky rostlin přidat do obyčejného kompostu. Na jaře se pak škůdci vašemu pohnojenému záhonu nejspíš zdaleka vyhnou.

Levandulový sirup

Levandulový sirup


Je jednoduchý a v letních vedrech přijde určitě vhod do všech těch ovocných limonád a míchaných nápojů.


Limonáda s levandulí

Limonáda s levandulí


Svěží nápoj s jemnou vůní doplněný pár kostkami ledu je pro letní dobu ideální.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Horké a voňavé levandulové léto, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Horké a voňavé levandulové léto.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: horké, voňavé, levandulové, léto.


×