Nejlepší bylinky pro jarní detoxikaci organismu

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Máte pocit, že vás zima vyčerpala? Jste unavení, malátní, bez energie? Bolí vás hlava a jarní hubnutí přes veškerou snahu ne a ne nastartovat? Možná je vaše tělo po zimě zaneseno škodlivými toxiny, které zatěžují vaše vnitřnosti a tělo ne a ne správně fungovat. Částečně je na vině zimní období, v němž se choulíme do čepic a kabátů a většině z nás se do pohybu na čerstvém vzduchu moc nechce. Ale svůj podíl na tom má i tučné a nezdravé jídlo, kterému v zimním období obvykle neodoláme. Nelze se divit, že na jaře, když na nás vykoukne sluníčko, máme chuť ho spíše zahnat a zachumlat se ještě do peřin.

Jak poznáme organismus zanesený toxiny?

Nejčastějším příznakem zanesení těla je rychlá unavitelnost bez zjevných příčin a celkový pocit malátnosti a slabosti. Spolu s tím se mohou objevit bolesti kloubů, zápach z úst a špatná pleť. Pokud se na vás ještě navíc lepé kdejaká chřipka či nachlazení, které jdou kolem a máte problémy s trávením, měli byste s tím začít něco dělat.

Jak se zbavit toxinů a rozproudit energii?


Obvykle si říkáme: „o nic nejde, ono to samo přejde“, ale nepřejde. A pokud budeme přehlížet průvodní příznaky jarního zanesení organismu toxiny, může nás tělo později překvapit jinými neduhy, které vzniknou v důsledku chybějící detoxikace. Zanesením toxiny nejvíce trpí játra, plíce, ledviny a střeva. Abychom je dostali do kondice, vůbec nemusíme utrácet za drahé „zaručeně přírodní“ preparáty, ale můžeme požádat přírodu o pomoc rovnou. Skvělou pomoc s detoxikací organismu nám nabízí bylinky, ideálně čerstvě narašené, kterých je na jaře okolo nás spousta. Stačí jen vědět kam a na co jít.

Detoxikace trávicího traktu

Základem detoxikace je očištění trávicího traktu a především tlustého střeva. S tím nám pomůže například heřmánek, který zároveň působí pozitivně na potíže s usínáním a stimuluje naši imunitu. Ale pozor, při předávkování heřmánek naopak může způsobovat nervozitu a další neduhy. Jeho užívání vyžaduje opatrnost. Každopádně jeden, dva hrnky heřmánkového čaje týdně ještě nikomu neublížily. Další bylinky podporující fungování trávicího traktu jsou:

-fenykl
-kopr
-meduňka
-a především máta peprná.

Ruku v ruce s popíjením bylinných výluhů bychom měli odlehčit jídelníček. Ubrat hutná zimní jídla a začít postupně zařazovat více ovoce a zeleniny. Výborně podporuje funkci trávicí soustavy i pohyb, který rozpumpuje vaši peristaltiku a dopomůže společně s bylinkami k rychlejšímu vyloučení toxinů.

Natrhejte si na jaře hrst čerstvých kopřiv…

Až vám na jaře vyraší na zahradě kopřivy, nechoďte je hned posekat, pár lístků si utrhněte a připravte si z nich silný jarní detoxikační čaj. Je to překvapivé, ale kopřiva je nejlepší detoxikační bylinkou vůbec. Věděli to už naše prabáby, proto se ujala tradice vyrazit před Velikonoci na kopřivy do nádivky. My si ještě před Velikonoci můžeme z kopřivy připravit lahodný detoxikační čaj oslazený například medem, který má mimochodem také antibakteriální účinky a pomůže rozpohybovat zlenivělá střeva a posílit imunitu.

… a doplňte je o další jarní bylinky.

Kopřivový čaj je vůbec nejznámějším detoxikačním čajem. Abychom jeho účinky znásobili, můžeme kopřivu doplnit dalšími bylinkami, na jaře nejlépe květy pampelišky a sedmikrásky, listy břízy, listy pampelišky, zkrátka všeho, co je na jaře k mání. Kopřiva sama působí dezinfekčně, má prokazatelné účinky proti virům a bakteriím a podporuje krvetvorbu. Pravidelné popíjení kopřivového výluhu však podporuje i správnou funkci ledvin a močové soustavy obecně.

A nezapomeňte, že všeho se má užívat s mírou. I bylinek je možné se předávkovat, zvláště na jaře, když se v nich probouzí síla, kterou střádali celou zimu.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Nejlepší bylinky pro jarní detoxikaci organismu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: nejlepší, bylinky, pro, jarní, detoxikaci, organismu.

Kde najít informace×