V kuchyni na ně neprávem často zapomínáme. Řeč je o fazolích.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Je jich na padesát druhů. Některé z nich jsou důležitou složkou mnoha světových kuchyní a v mnoha zemích se pěstují ve velkém jako oblíbené luštěniny. Původem z tropické Ameriky je k nám do Evropy přivezli španělští kolonizátoři. V Mexiku, USA, Bulharsku, Francii, Makedonii, Brazílii a v mnoha jiných zemích jsou významnou součástí tamních kuchyní. Ale jak se zdá, na našich jídelníčcích se rozhodně neobjevují tak často, jak by asi měly. A to je velká škoda. Můžeme je totiž nejen vařit, zapékat a dusit, ale také třeba nakládat či sterilovat.

Fazole jsou našemu zdraví prospěšné v mnoha směrech. Obsahují velmi kvalitní bílkoviny, však se jim také říkávalo „maso chudých“. Je v nich spousta minerálů, jako je jód, železo, draslík, vápník, fosfor apod. Obsahují komplex vitamínů B, vitamín E, kyselinu listovou a provitamín A. Nezanedbatelný je i obsah vlákniny, proto mohou být součástí našich diet při hubnutí. A to i pro minimum tuku, který obsahují. Fazole nás nabijí energií, jsou zdravé a syté. Prospívají našim střevům, ledvinám, našemu srdci, jsou vhodné pro pacienty trpící anémií a podvýživou. Příznivě působí při vypadávání vlasů a kožních alergiích.

Syrové fazole se, na rozdíl třeba od hrášku, nedají konzumovat, obsahují totiž jedovatý phasin. Proto je naprosto nezbytná jejich dostatečná tepelná úprava. Také se nehodí pro pacienty se zažívacími obtížemi nebo při šetřících dietách, protože jsou nadýmavé. Vhodným přidaným kořením a hlavně bylinkami lze však tuto jejich nevítanou vlastnost úspěšně zmírnit. Před vařením se fazole namočí na několik hodin, nejlépe přes noc, do vody. Pak se voda slije a fazole se vaří v čisté vodě například s kmínem, saturejkou nebo s majoránkou. Fazole dochucujeme a solíme vždy až těsně před koncem vaření.

V našich obchodech je dnes nabídka fazolí celkem pestrá a je jen třeba vědět, jak a kdy ten který druh v kuchyni použít.


Zelené fazolky, dlouhé štíhlé fazolové lusky, jsou velmi oblíbené například ve Francii. Stačí je krátce spařit horkou vodou, pak rychle zchladit v hodně studené vodě a dále upravovat třeba na slanině. Jako oblíbenou přílohu ke steakům tuto úpravu určitě znají také mnozí z nás.

Bílé fazole jsou nejlepší na kyselo nebo v polévkách. Také se uvařené přidávají do salátů a osvědčily se i při výrobě pyré.

Červené fazole mají jemnou, trochu kaštanovou chuť, která je způsobena jejich pěstováním na bývalých sopečných půdách. Uplatní se hlavně v mexické kuchyni. Můžeme je také smíchat s rýží a připravit si chutnou a netradiční přílohu.

Černé fazole mají tenkou slupku a používají se hlavně do salátů. Jejich chuť trochu připomíná houby. V Kostarice jsou vařené černé fazole smíchané s rýží tradiční snídaní.

Strakaté fazole se hodí jako příloha k pečeným masům, jsou vhodné i do polévek.

Hnědé přidáváme do gulášů nebo také do polévek.

Z drobnozrnných fazolí známe třeba zelené mungo, které necháváme naklíčit. Červené adzuki mají lehce oříškovou chuť, používáme je hlavně v indické kuchyni. Také se skvěle hodí k zahušťování pokrmů.

 

A zde nabízíme  pár inspirativních  receptů k přípravě fazolí:

Fazolky na smetaně

Fazolky na smetaně


Pro jinou chuť můžete přidat trochu čerstvého kopru. Pak stačí už jen příloha, což mohou být houskové knedlíky, ale i vařené brambory. Někdo rád přidá i půlku vařeného vejce.


Fazole po mexicku

Fazole po mexicku


Směs bílých a červených fazolí s pikantním kořením. Rychlé známé jídlo. Podáváme většinou s čerstvým pečivem.


Fazolová polévka od babičky

Fazolová polévka od babičky


Skvělá domácí přesnídávková polévka, která vás zahřeje a dodá potřebnou energii.


Polévka z bílých fazolí  s česnekovým olejem

Polévka z bílých fazolí s česnekovým olejem


Voní strouhaným parmezánem, česnekem a slaninou. Polévka pro labužníky.


Fazolová pomazánka s provolone piccante z La Formaggeria Gran Moravia

Fazolová pomazánka s provolone piccante z La Formaggeria Gran Moravia


Vynikne na krajíci čerstvého chleba nebo na topince opečené na sádle. Výborně ji doplní i salát z čerstvé zeleniny.


Těstoviny s chřestem, lososem a fazolkami

Těstoviny s chřestem, lososem a fazolkami


Jeden z mnoha těstovinových salátů, navíc s chřestem a výbornou smetanovou omáčkou. Vynikající a rychlý.


Kuřecí maso po italsku s bazalkou a fazolemi

Kuřecí maso po italsku s bazalkou a fazolemi


Česnek, rajčata, bílé kuřecí maso a bílé víno. A samozřejmě fazolky. Pochutnáte si.


Bílá fazolová polévka s uzeným masem

Bílá fazolová polévka s uzeným masem


Lehce pikantní, sytá a chutná polévka z bílých fazolí. Přidejte jen kousek pečiva.


Chilli Con Carne

Chilli Con Carne


Samozřejmě nesmí chybět. Červené fazole můžete použít i sterilované v konzervě.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k V kuchyni na ně neprávem často zapomínáme. Řeč je o fazolích., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: kuchyni, neprávem, často, zapomínáme., Řeč, fazolích..

Kde najít informace



×