Veganství: módní výstřelek, nebo záchrana planety?
V posledních letech se objevují nejrůznější diety a výživové směry. Jedním z nich je veganství. Nejen v obchodech se zdravou výživou, ale i v běžných supermarketech jsou k dostání veganské potraviny. Co toto označení skrývá a kdo jsou lidé, kteří se rozhodli stravovat vegansky? Jedná se o módní vlnu nebo perspektivní výživový směr?
Vegani a vegetariáni
Na vegetariány je naše společnost již celkem běžně zvyklá. Lidé odmítající maso zpravidla nemají problém najíst se v běžné restauraci. S vegetariánskou stravou si poradí nemocnice, školy i ostatní hromadná stravovací zařízení. Vegani odmítají jíst veškeré produkty živočišného původu. I přes rostoucí osvětu a dostupné informace však spousta kuchařů netuší, co vegani jedí a co jim připravit k jídlu kromě salátu.
Proč to ti vegani dělají?
Tato otázka jistě napadne mnohého člověka stravujícího se většinovým způsobem. Nejčastěji udávaný důvod je odmítání utrpení živých bytostí u tzv. etických veganů. Tito lidé mají veganství jako životní styl, vyhýbají se nejen konzumaci, ale i užívání veškerých materiálů živočišného původu. S etickým veganstvím souvisí i zodpovědný přístup k hospodaření s přírodními zdroji a znečisťování planety. Dalším důvodem je snaha zlepšit své zdraví.
Může člověk zdravě žít na rostlinné stravě?
Navzdory mínění, že člověk ke svému životu potřebuje maso nebo alespoň potraviny živočišného původu, je veganství uznáno jako plnohodnotný stravovací styl. Při pobytu v nemocnici nebo třeba v nápravném zařízení má člověk právo požadovat veganskou stravu.
Jak může veganství zachránit planetu?
Produkce zvířat na maso zatěžuje a znečišťuje prostředí. Pokud by se vypěstovaná rostlinná produkce použila přímo na výživu lidí a ne na výživu zvířat, která až potom lidé sní, tato zátěž prostředí by se výrazně snížila. Omezily by se také odpady z velkochovů.
Má to smysl, když ostatní maso jí?
Na tuto otázku si musí každý odpovědět sám. I když se však člověk rozhodne, že maso i nadále jíst bude, rozhodně neprohloupí, pokud maso omezí. Prospěje tím planetě i svému zdraví. Kdyby každý člověk jeden den v týdnu přestal jíst maso, v součtu se to znatelně projeví. Nebude potřeba tolik velkochovů, omezí se utrpení chovaných zvířat, a planeta bude o něco méně znečistěna.