Jak se dříve prostíralo na Štědrý den? A co se vlastně jedlo?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Jak to na Štědrý den probíhalo?
Na Štědrý den se lidé těšili už od Velikonoc, jelikož to byl den, kdy se sešla celá rodina, a hodovalo se. Obzvláště děti se nemohly dočkat. Od rána se ve většině domácnostech držel půst, aby večer bylo spatřeno zlaté prasátko. S první hvězdou vyšlou na nebi se půst rušil a usedalo se ke slavnostní večeři. Proto děti se západem slunce vybíhaly ven a netrpělivě kontrolovaly oblohu. Hospodyně od rána vařila – čočku, kroupy, hrách, ryby, ale také pekla chleba. Cukroví a vánočka, někde mazanec, to bylo připraveno už předem. Jakmile měla hospodyně hotovo, pohrála si s dětmi a hospodář došel pro stromeček nebo větev. Tajně nazdobil jablíčky, vyrobenými ozdobami, sušeným ovocem, papírovým řetězem a dobře schoval. Domů se dával až po večeři. V některých domácnostech mívali malé jesličky.

Jak se prostíralo?
Většinou se na stůl dal sváteční, doma vyšívaný ubrus a prostřelo se pro sudý počet osob. Podle pověry totiž před štědrovečerní večeří chodila smrtka, a kde napočítala lichý počet lidí, tam se jich na přes rok sešlo o jednoho méně. Stůl se ve většině domácností zavazoval provazem, což mělo chránit rodinu a udržovat jí při sobě, také domácí zvířata před vlky a statek před nenechavci. Na každý roh stolu pak přišel jeden předmět – slaměnka a trochu dobrot, aby následující rok byla dobrá úroda, chleba, aby rodina měla stále co jíst, na další roh miska, kam se dávaly zbytky pro domácí zvířata a na čtvrtý peníze, aby nebyla chudoba.

Co se jedlo k večeři?
Ve většině obyčejných domácností byla prvním chodem polévka, rybí nebo bramboračka. Někde se podával před večeří hrách, který měl spojovat všechny u stolu. Poté následovala čočka, která měla rodině přinést peníze, dále kuba(kroupy, houby, česnek) a někde se poté prostřela ryba nebo maso. Nakonec byla vánočka a cukroví ke kávě, čaji či vínu.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak se dříve prostíralo na Štědrý den? A co se vlastně jedlo?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, dříve, prostíralo, Štědrý, den?, vlastně, jedlo?.

Kde najít informace×