Jarní alergie se dá řešit. Jak tedy na ni?

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Alergii mohou mít lidé na ledacos. Ovšem mezi nejrozšířenější alergie patří ty jarní, které se projevují přehnanou reakcí těla na pyly kvetoucích rostlin. Koloritem jarních měsíců se tak stávají červené, svědící a napuchlé oči, neodbytné smrkání i lechtivé kýchání, které jakožto příznaky nejsou pro lidi moc příjemné, avšak život neohrožují. A proto se před lékárnami tvoří fronty nešťastníků, jejichž imunitní systém si nedokáže poradit například s kvetoucí břízou.

Alergie je civilizační nemoc, kterou náš autoimunitní systém nedokáže odstínit, protože jsme si prostě odvykli být v přírodě. Vliv na vznik alergické reakce tak mají například tyto faktory – genetické dispozice, kouření, dlouhodobé pobývání ve znečištěném prostředí (město, prach, smog), ale i třeba věk matky při narození dítěte. Nicméně některou formou alergie trpí asi pětina obyvatel, takže v tom rozhodně nejste sami.

Alergie a její příznaky

Alergie na potraviny by se neměla zaměňovat s alergií na pyly. Rozdíl lze poznat v příznacích, kdy alergici na potraviny pociťují pálení na rtech a v ústech, případně mohou tyto části těla otéct. Zatímco jarní alergici trpí zhusta vodnatou rýmou, pálením, svěděním a slzením očí. K odstranění těchto sice život neohrožujících, ale přesto nebezpečných příznaků, je nutné vyhledat specializovaného lékaře, který pomocí sad testů detekuje konkrétní alergen a může tak předepsat příslušný lék na alergii. Alergie totiž až ve třetině případů může vést k rozvoji respiračních onemocnění, jako je astma nebo chronické záněty průdušek.

Alergie a její léčba

Každá příčina má svůj následek a stejně tomu tak je i u alergií, a tak je potřeba přemýšlet na tím, proč se tělo rozhodlo bránit tímto neadekvátním způsobem. Většina alergiků svoje problémy řeší léky na alergii, které ovšem ze svojí podstaty neřeší příčinu, ale potlačují příznaky. Jarní alergii lze léčit pomocí metody, která se nazývá specifická imunoterapie. Ta spočívá v imunologem vpravených vyšších dávkách alergenu. Tělo si potom začne vytvářet svoje vlastní protilátky, kterými se spustí vlastní imunitní reakce.
Léčbu jarních alergií lze podpořit i podáváním léků, tzv. antihistaminik. Tyto léky jsou poměrně drahé, a tak si je s přiměřeným doplatkem raději nechte předepsat od lékaře. Každopádně by ve výbavě každého pořádného alergika neměly chybět dobře známé a osvědčené léky, jako je například Zyrtec, oční kapky Allergodil nebo Fenistil.


Alergie a přírodní léčba

V lékárnách najdete mnoho antialergických přípravků na přírodní bázi. Jedná se hlavně o speciální antialergické krémy a emulze nebo různé podpůrné preparáty jako výtažky ze žampionů, černého kmínu či žvýkačky. Výrazné účinky mají i různé byliny, které je vhodné kombinovat s dalšími rostlinami. Pomáhají pupeny divizny, kaliny, měsíček, černý bez, kopřiva nebo ostropestřec. Skvěle fungují nosní spreje na bázi mořské vody nebo s Vincentkou. Zvlhčená sliznice totiž dokáže výborně odstraňovat jemné usazené částečky pylů. Někomu pomáhají i homeopatika.

Jak se při alergii chovat

Řiďte se podle zásady není kontakt, není alergie. Jde tedy zejména o to, co nejvíc se vyhnout poletujícím pylům. Sledujte tedy aktuální pylovou situaci. Podle toho lze plánovat svoje denní aktivity. Stačí si vybrat část dne, kdy je alergenu ve vzduchu nejméně. Na tento fakt má silný vliv počasí. Panují-li suché a větrné dny, existuje možnost hraničící s jistotou, že pylů bude ve vzduchu hodně. Za deštivých dnů množství pylů ve vzduchu klesá. Vyhýbejte se prašnému prostředí, neboť už tak vyčerpaná sliznice nepotřebuje další problém k řešení. Jestli pociťujete alergickou reakci i doma, je na zváženou pořídit čističku vzduchu. Větrejte ráno, kdy je pylu ve vzduchu málo.

Hlavní zásady pro alergiky


  • Sledujte a rozpoznávejte potraviny, které vám zhoršují alergickou reakci.

  • Nezvěte si domácí mazlíčky do postele nebo na gauč. V jejich srsti je totiž pylové eldorádo.

  • Mažte pokožku antialergickými krémy, zejména na citlivých místech.

  • Zatočte s roztoči. V matracích a peřinách se jim daří dobře. Vyžeňte je vypráním ložního prádla na 60 stupňů.

  • Často a důkladně odstraňujte prach.

  • Zvažte pořízení čističky vzduchu.

  • Větrejte brzy ráno.

  • Doplňujte vitaminy, hlavně vitamin C.

  • V noci spěte.

  • Na procházky vyrážejte po dešti.

Jarní smoothie z manga a jahod

Jarní smoothie z manga a jahod


Jarní smoothie vám skvěle dodá potřebné vitaminy nutné k porážce nepříjemné alergie na pyly.


Jarní losos s mátou

Jarní losos s mátou


Recept na jarní losos s mátou je skvělou příležitostí udělat si svěží a čerstvý oběd.


Jarní minestrone s kuřecími kuličkami

Jarní minestrone s kuřecími kuličkami


Vynikající recept na minestrone pro vaší jarní pohodu.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jarní alergie se dá řešit. Jak tedy na ni?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jarní alergie se dá řešit. Jak tedy na ni?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jarní, alergie, řešit., jak, tedy, ni?.


×