Sdílet:

Top 10 snídaně

Hana R.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Asi každý z nás někdy slyšel, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne, že je základ, že je nutná proto, abychom měli od rána dost energie. A také je tu to notoricky známé pořekadlo: snídej sám, o oběd se rozděl s přítelem, večeři dej nepříteli.

Někdo si nedovede ráno bez dobré snídaně ani představit. Ale jsou mezi námi i tací, co nejsou ráno schopni pozřít ani sousto. Prostě nesnídají. Dnes už se výživoví poradci občas přiklánějí k názoru, že víc než zažitým dogmatům bychom měli naslouchat svému tělu. Když náš organizmus snídat nechce, tak bychom se neměli do jídla nutit.

Někdy nám stačí namazat si chleba máslem a medem, někdy si chceme dopřát větší snídani. Několik nápadů bychom tu měli. Sladké, slané, i ty pro mlsné jazýčky. 

Tradiční buchty1. Tradiční buchty
Buchty s tvarohem, s povidly nebo s mákem snídaly už naše babičky. Většinou tedy v neděli a s bílou kávou. S kakaem, kávou nebo s čajem si je ale rádi dáme i dnes. Je to klasika a trocha nostalgie nám přece neuškodí, zvlášť když nám tak chutná.


České palačinky z kynutého těsta2. České palačinky z kynutého těsta
Jako sváteční snídani ji ocení hlavně děti, a to ocenění nám ten čas strávený u plotny určitě vynahradí. Palačinky můžeme naplnit třeba tvarohem, nebo je potřít domácí marmeládou, a nebo je jen ozdobit kopečkem šlehačky a čerstvým sezónním ovocem.

Ovesná kaše s ovocem3. Ovesná kaše s ovocem
Tady můžeme klidně popustit uzdu své fantazii a hlavně chuti. Také záleží na tom, jaké je zrovna roční období. V době dozrávání jahod, borůvek, malin a ostružin budeme mít opravdu na výběr. Ale v zimě přece můžeme použít zase různé kompotové ovoce, banány, mandarinky nebo pomeranče.

Sendvič s plísňovým sýrem a hroznovým vínem4. Sendvič s plísňovým sýrem a hroznovým vínem
V případě sendvičů máme zase ohromné množství možností. Pro milovníky slaných snídaní můžeme připravit sendviče šunkové, sýrové, sendviče plněné vařenými vejci nebo různými pomazánkami. Variant je nekonečné množství.

Jablečný závin5. Jablečný závin
Jen málokdo z nás nemá rád tenhle jablečný moučník vonící vanilkou a rozinkami. A nikdo jím nepohrdne ani k snídani, zvlášť k horkému čaji. V zimních studených měsících nám připomene třeba léto s letními spadanými jablky, nebo podzimní sklizně jablek a šustot spadaného listí.

Sladký kuskus s ovocem6. Sladký kuskus s ovocem
Tuhle skvělou a zdravou snídani připravíme během chvilky. Med, rozinky, oříšky nebo mandle z ní vytvoří opravdovou pochoutku pro zastánce sladkých jídel. Jestli a jaké přidáme ovoce je už zase otázka sezóny. Pokud se nerozhodneme použít kompot, což je také jedna z možností.

Slaný koláč s pórkem7. Slaný koláč s pórkem
Zbude-li nám tento koláč ze včerejší večeře, můžeme ho klidně i snídat. Tyto francouzské koláče totiž můžeme jíst i za studena a budou nám chutnat stejně jako v Paříži. Hodí se k nim čaj i káva.

Americké lívance8. Americké lívance
Trochu jiné než naše klasické lívance, hlavně díky javorovému sirupu, ale proč si nedopřát trochu exotiky. A klidně můžeme místo amerického javorového sirupu použít českou marmeládu. Bude to stejně skvělá snídaně.

Ovocno zeleninový sálat9. Ovocno zeleninový salát
Kdo chce snídat lehce a zdravě, může si připravit tento salát, který nám přinese do nového dne spoustu vitamínů a určitě naší kondici jen prospěje. A pro toho, kdo upřednostňuje syrovou kuchyni, je to přesně ono.

Bábovka10. Bábovka
Nemůžeme ji vynechat. Domácí bábovka je symbol českých snídaní, svačin a posezení s přáteli. Tahle je jedna z nejjednodušších, je vláčná a prostě skvělá. Slavnostnější ráz jí můžeme dodat třeba čokoládovou polevou nebo šlehanou smetanou.

Pro někoho je snídaně potěšením, které si dopřává každé ráno. Jiní zase nejsou ranní ptáčata a před odchodem do práce snídat prostě nestihnou. Ale ještě jsou tu víkendy a taková snídaně do postele…..

Odkazy na tématické stránky

Recepty na snídaně

Recepty na smoothie


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Top 10 snídaně, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Top 10 snídaně.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: top, snídaně.


×