Top ledové čaje pro letní osvěžení

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Sluneční paprsky pálí a s rostoucími teplotami se zvyšuje i potřeba pít. Mezi oblíbené nápoje pro letní osvěžení je dobré zařadit i čaje. Prozradíme vám, proč i v horkých dnech neškrtat tento nápoj ze seznamu.

Obyvatelé pouštních oblastí na Sahaře sázejí na horký sladký mátový čaj, který popíjejí během celého dne. Funguje ke zmírnění pocení i jako důležitá součást společenského života.

V našich končinách ale upřednostňujeme k osvěžení spíše čaje studené. Které druhy zvolit?

Pitný režim je důležitý

Dostatek tekutin je velmi důležitý pro zdravý chod organismu a toto pravidlo platí v létě dvojnásob. V běžném režimu bychom měli vypít 300 ml tekutiny na 10 kg tělesné hmotnosti. V horkých dnech je však třeba doporučení poupravit a v pití tekutin tzv. "přitlačit".


Pro doplnění pitného režimu se doporučuje čistá voda, ochucená například o plátky citronu či mátu. Mezi nápoji by neměly chybět ani minerální vody, které doplní tělu látky, které díky nadměrnému pocení rychleji ztrácí. Pít jen vodu však může být trochu nuda. Do režimu proto zařaďte i následující druhy čajů, které se doporučují pít v horkých dnech. 

Máta a citronová tráva

Po vzorů pouštních kočovníků můžeme vsadit na silný mátový čaj, jen s tou změnou, že ho budeme podávat ledově vychlazený. Podobně osvěžující účinky bude mít na lidský organismus i čaj z citronové trávy.

K přípravě ledových čajů se v podstatě hodí všechny druhy tohoto nápoje. Kdo má doma malé děti, je však třeba zohlednit fakt, že v černých a zelených čajích nalezneme kromě chuti i kofein. Pro děti se proto mnohem více hodí čaje ovocné či rooibos.

Jak ledový čaj připravit?

Kdo si chce vychutnat lahodný nápoj, neměl by na čaji šetřit. Místo sáčků s "čajovým prachem" proto raději sáhněte po kvalitnějších sypaných čajích.

Pravidlo pro přípravu zní: na litrový džbánek použijte 8 vrchovatých čajových lžic čaje. Uvařený čaj nechte lehce vychladit a pak ho uložte na pár hodin do lednice. Před konzumací nápoj dochuťte dle libosti – například třtinovým cukrem či sirupem nebo kousky ovoce. Velmi chutné jsou v čaji například broskve. Těsně před pitím nasypte do konvice ještě ledové kostky. Chutné osvěžení zaručeno!

Broskvový ledový čaj

Broskvový ledový čaj


Kombinace broskví a čaje je výtečná. Sladké voňavé ovoce a silný chutný vychlazený čaj jsou top osvěžením pro horké dny.


Domácí ledový čaj

Domácí ledový čaj


Receptů na ledový nápoj z čaje je mnoho. Vyzkoušejte například tento, bohatý na citrusy.


Ledová káva ( frappé)

Ledová káva ( frappé)


Nejen čaj, ale také ledová káva představuje v horkých dnech skvělé osvěžení a vzpruhu.


Broskvový zelený ledový čaj

Broskvový zelený ledový čaj


Zelené čaje obsahují kofein. Tělo nastartují podobně jako káva a dají se servírovat i ve studené úpravě.


Vynikající ledové frappé se zmrzlinou

Vynikající ledové frappé se zmrzlinou


Řecká ledová káva vylepšená zmrzlinou? Nelze odolat!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Top ledové čaje pro letní osvěžení, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Top ledové čaje pro letní osvěžení.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: top, ledové, čaje, pro, letní, osvěžení.

Kde najít informace×